Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev kira artış oranı hesaplama örneği!

Bir eviniz olduğunu ve 2015 Mart döneminde kiraya verdiğinizi düşünelim. Ev kira artışı nasıl hesaplanır? İşte ev kira artış oranı hesaplama örneği..


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Bir eviniz olduğunu ve 2015 Mart döneminde kiraya verdiğinizi düşünelim. Sözleşmenin senelik olarak yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapabilirsiniz.


Ancak mal sahibi olarak yapacağınız zam Borçlar Kanunu 344. madde ile sınırlandırılıyor. Kanunen konut kiralamalarında tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor.


Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Bu oranlar her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Açıklanan ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak artış yapılıyor.


Kira zam oranları Mart 2016

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,20 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,34 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,47 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,61 artış gösterdi.


Kira zammı hesaplama örneği

Mevcut kira bedelinizin 1000 TL olduğunu düşünelim. Mal sahibi olarak Mart 2016 döneminde yenilenen kira sözleşmeniz için kira bedeline yüzde 5,61 oranında zam yaparak, 1056,1 TL olmasını isteyebilirsiniz.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com