Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev kiralarken dolandırılmayın!

Ev kiralarken gerek ev sahibi gerek kiracı için karşılıklı güven ilişkisinin olması gerekiyor. Ev kiralama süreciyle ilgili tüm detayları öğrenmeniz yaşayabileceğiniz mağduriyetin önüne geçecektir.


Günümüzde kiralık ev araştırırken sokak sokak gezip yada internet üzerinden yapabilirsiniz. Aradığınız evi bulduktan sonra mutlaka önceden ziyaret etmeniz gerekir. Kiralamak istediğiniz evin etrafını, komşularınızı ve evin içindeki birçok ayrıntı değerlendirmeniz gerekir.


1- Detaylıca araştırın

Ev sahibinin kiracıyı, kiracının da ev sahibini araştırması gerekiyor. Evi kiralayacağınız kişinin evin gerçek sahibi olup olmadığından emin olun.


2- Tapuda kontrol

Kiraladığınız ev ile tapuda görülen yerin aynı olup olmadığına bakın. Kiralayacağınız gayrimenkulün kapı numarası ve adresi ile sözleşmedeki kapı numarası ve adresi aynı olmalı. 


3- Dayanıklılığını araştırın

Kiralamaya karar verdiğiniz evin depreme dayanıklı olup olmadığına bakın. Evin herhangi bir hasarı olup olmadığını araştırın ve gerekli testlerin yapılıp yapılmadığını  belirleyin.


4- Kira sözleşmesine dikkat

Kira kontratını imzaladığınız kişinin mal sahibi olup olmadığını kontrol edin. Kiralayacağınız evin mal sahibi olup olmadığını, vekillik durumunu araştırın. Kira artış bedelinin hangi dönemlerde ödeneceği ve hangi tutarlarda yapılacağını belirleyin. Kira kontratını ev sahibi ile birlikte ve varsa kefiller huzurunda imza atın. 


5- Emlakçı komisyonunu hesaplayın

Eğer ev sahibiden değil bir emlakçıdan ev kiralayacaksanız. Belirli bir oranda komisyon ödemelisiniz. Gayrimenkulün kiralanması halinde emlakçıya verilen komisyon, en fazla "bir aylık kira bedeli+ KDV (yüzde 18)" olarak belirlendi. Kira komisyonu genel uygulama olarak kiracı tarafından ödense dahi yapılan sözleşmede herhangi bir hüküm bulunmuyorsa, komisyon alıcı ve satıcı tarafından eşit olarak ödeme yapılıyor.