Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev kirası peşin mi ödenir?

Ev kiralamalarında kiracılar, kira süresi boyunca aylık kira bedelini ödemek ile yükümlü oluyor. Peki, ev kirası peşin mi verilir?


Ev kirası peşin mi ödenir?

Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme oluyor.


Kira süresi boyunca kiracılar, kira bedelini ödemek ile mükellef oluyor. Kira bedelinin ödenmemesi halinde mal sahibi kiracısından tahliyesini isteyebiliyor.


Peki, kira sözleşmesi yapıldıktan sonra taşınırlen ilk ayın ev kirası peşin mi ödenir? Kira sürecinde ödenen ev kirası oturulan ayın kirası mı yoksa bir sonraki ayın kirası mı oluyor?


Kira sözleşmelerinde ödeme aksi belirtilmedikçe öncelikle hak ediş ve sonrasında ödeme şeklinde oluyor. Buna göre öncelikle evde oturmayı hak etmek için kira parası ödeniyor. Bu neden ile eve girerken oturmanın planladığı ayın kirasını ödeniyor.


Taraflar arasında yapılan anlamaya göre kiranın tamamı peşin ödenebileceği gibi, birkaç ayın kira bedeli de peşin olarak ödenebiliyor.


Kira bedeli zammı..

Kanunen; Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.