Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev sahibi en fazla yüzde kaç zam yapabilir?

Ev sahibi kiracısı ile yaptığı sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedeline belli oranlarda zam yapabiliyor. Peki, ev sahibi en fazla yüzde kaç zam yapabilir?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Ev sahibi en fazla yüzde kaç zam yapabilir?


Ev sahibi kiracısı ile yaptığı sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedeline belli oranlarda zam yapabiliyor. Ancak evdeki kiracıya mal sahibi istediği oranda zam yapamıyor.


Kira bedeline yapılacak zam sınırlamaları Borçlar Kanunu kapsamında açıklanıyor. Peki, ev sahibi en fazla yüzde kaç zam yapabilir?


Ev sahibi kiracı zammı

Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirlenir. Her beş yıldan sonraki kira yılında bu biçimde belirlenen kira bedeli, önceki fıkralarda yer alan ilkelere göre değiştirilebilir.


Sözleşmede kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışsa, beş yıl geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapılamaz. Ancak, bu Kanunun, “Aşırı ifa güçlüğü” başlıklı 138 inci maddesi hükmü saklıdır. Beş yıl geçtikten sonra kira bedelinin belirlenmesinde, yabancı paranın değerindeki değişiklikler de göz önünde tutularak üçüncü fıkra hükmü uygulanır.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com