Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev sahibi kira gelir vergisi ödemezse ne olur?

Taşınmazını kiraya veren ev sahipleri, bir sonraki sene içerisinde kira gelir vergisi ödemek ile mükellef oluyor. Peki, ev sahibi kira gelir vergisi ödemezse ne olur?


Taşınmazını kiraya veren ev sahipleri, bir sonraki sene içerisinde kira gelir vergisi ödemek ile mükellef oluyor. Vergi için her sene istisna sınırı belirleniyor. Bu sınırın altındaki gelirler için vergi ödenmiyor. 


Ancak sınırın üstündeki kira gelirleri için öncelikle beyanname verilerek vergi borcunun iki eşit taksit halinde ödenmesi gerekiyor.


Kimi ev sahipleri kira bedelini 500 TL'den yüksek olmasına rağmen elden tahsil ediyor. Kira gelirini de beyan etmeyen ev sahipleri vergi borcunu ödememiş oluyor. Ancak bu durumun da vergi cezası bulunuyor.


Ev sahibinin beyanname vermediğinin ve dolayısı ile kira gelir vergisi ödemediğinin tepit edilmesi halinde Maliye birtakım cezalar uyguluyor.


Konutlardan elde edilen kira gelirleri 1 MART-25 MART 2016 tarihleri arasında beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, 2015 yılı için 3.600 TL’lik istisnadan yararlanılamaz. 


Ancak, idarece herhangi bir tespit yapılmadan önce, süresinde beyan edilmeyen veya süresinde verilen beyannamede yer almayan konut kira gelirlerini, süresinden sonra verilen beyanname ile beyan edenler söz konusu istisnadan yararlanabilirler.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com