Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev sahibim kirayı elden istiyor ne yapmalıyım?

Kimi mal sahipleri kira bedelini elden tahsil ederek, sanki gelir elde etmiyormuş gibi vergi ödemesinden kaçınabiliyor. Peki, siz de "Ev sahibim kirayı elden istiyor ne yapmalıyım?" diyorsanız işte yanıtı..


Ev sahibim kirayı elden istiyor ne yapmalıyım?


Bir sene içinde gayrimenkul kiralamalarından elde edilen gelirler için, bir sonraki yılda gelir vergisi ödeniyor. Bu vergi beyana dayalı vergi olup, gelir elde eden kimselerin vergi dairesine giderek aldığı geliri beyan etmeleri ve istisna tutarını aşması halinde vergi ödemesi gerekiyor.


Ancak kimi mal sahipleri kira bedelini elden tahsil ederek, sanki gelir elde etmiyormuş gibi vergi ödemesinden kaçınabiliyor. Ancak bu durum yasalara aykırı bir davranış oluyor.


29 Temmuz 2008 tarihinde 26951 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 268 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği gereğince; ancak belirlenen sınırın altındaki ev kiralar elden alınabiliyor.


Tebliğe göre;

-Konutlarda, her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin,          


- İşyerlerinde, işyerini kiraya verenler ile kiracıların kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin 1/11/2008 tarihinden itibaren banka veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle tevsik edilmesi zorunluluğu getiriliyor.


Bankaya yatırılması gereken kiraların eski usulde olduğu gibi, bankaya yatırılmayıp elden ödenmesi ceza kesilmesini gerektiriyor. 


Ev kirasını elden almanın cezası nedir?

500 lira ve üstündeki konut kira bedeli ödemelerinin elden ödendiğinin tespiti halinde, mal sahibine 250 liradan az olmamak üzere kira bedelinin ‘yüzde 5’i oranında özel usulsüzlük cezası kesiliyor. 


İşyeri kiralarının bankaya yatırılmayıp elden ödenmesi halinde ise hem kiracıya hem mal sahibine özel usulsüzlük cezası kesilmesi gerekiyor. Kesilecek cezanın en az tutarı, kiracının defter tutma durumuna göre, 250 lira ile 1000 lira arasında değişkenlik gösteriyor.


Peki, "Ev sahibim kirayı elden istiyor ne yapmalıyım?" diyorsanız hemen yanıtlayalım.


Kira bedelini banka aracılığı ile ödemek için uzlaşma sağlayabilirsiniz. Uzlaşma sağlanamaması durumunda vergi dairesine giderek mal sahibi hakkında ihbarda bulunabilirsiniz.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com