Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev satarken ödenen vergiler!

Taşınmaz satışında satıcı taşınmaz ile ilgili vergi sorumluluğundan kurtulurken, satış sürecinde bazı vergiler doğabiliyor. İşte ev satarken ödenen vergiler..


Ev satarken ödenen vergiler!


Taşınmaz satışında satıcı taşınmaz ile ilgili vergi sorumluluğundan kurtulurken, satış sürecinde bazı vergiler doğabiliyor. Bu vergilerin başında öncelikle emlak alım satım vergisi geliyor.


Alıcı ve satıcı tarafından ödenmesi gereken emlak alım satım harcı, binde 20 oranında tahsil ediliyor. Kimi zaman tarafların aralarında yaptığı anlaşmaya göre bu bedeli yalnız alıcı da ödeyebiliyor.


Taşınmazın edinim tarihinden itibaren belli bir süre içerisinde satılması halinde değer artış kazancı vergisi de doğuyor.


Bu vergi gayrimenkullerin iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkarılması halinde ödeniyor. Ancak vergi mükellefi olunup olunmayacağı, elde edilen gelir ile tespit ediliyor. 


Vergi ödemesi için öncelikle beyanname veriliyor. Değer Artışı Kazançlarına İlişkin İstisna Tutarı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 80 inci maddesinde yer alan değer artışı kazançlarına ilişkin istisna tutarı, 2015 takvim yılı gelirlerine uygulanmak üzere 10.600 TL olarak tespit edildi.


Ayrıca;

64. Hükümet Programı kapsamında yer alan bilgilere göre mutlak gelir vergisi yerine kademeli gelir vergisi geliyor


Hazırlanan Gelir Vergisi Tasarısı gereğince gayrimenkul gelir vergisi 5 yıldan sonra satılan taşınmaz mallar için de ödenecek.


Taşınmazın 2 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 40'ı

Taşınmazın 3 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 50'si

Taşınmazın 4 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 60'ı

Taşınmazın 5 yıl ve sonrasında satılması halinde değerinin yüzde 75'i muaf tutularak gelir vergisi ödenecek.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com