Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev yapım kredisi nedir?

Arsa sahipleri kendi arsaları üzerinde ev yapmak isteyebiliyor. İnşaat için yeterli nakiti olmayan kimseler, bankalardan ev yapım kredisi kullanabiliyor.


Arsa sahipleri kendi arsaları üzerinde ev yapmak isteyebiliyor. İnşaat için yeterli nakiti olmayan kimseler, bankalardan ev yapım kredisi kullanabiliyor.


İnşaatı devam eden ancak sermaye nedeni ile tamamlanamayan yapı inşaatları için bankaların "inşaat kredisi" paketleri bulunuyor. Bu kredi uygulamaları ile inşaatın tamamlanması için gerekli olan kredi tüketiciye veriliyor.


İnşaatlarının finansmanına yönelik olarak, belirli vade ve koşullarda geri ödenmek üzere gerçek kişilere kullandırılan krediler olarak nitelendirilen inşaat kredilerinin koşulları da bankadan bankaya değişkenlik gösteriyor.


Örneğin, Halkbankasında maksimum 72 ay kredi vadesi sunulurken; Ziraat Bankası'nda 120 aya kadar vade imkânı bulunuyor. 


X Bankası

Konut edinme ihtiyacı için, kendi başına inşaat yapan ve yaptıran kişilerin inşaatlarının finansmanına yönelik olarak, belirli vade ve koşullarda geri ödenmek üzere gerçek kişilere kullandırılan kredilerdir. Kredi kullanacak müşterinin asıl iş konusunun gayrimenkul inşaatı ve ticareti dışında olması zorunludur.

Satın alınacak konut üzerine birinci dereceden ipotek alınır. (Gerekli durumlarda en az bir kefil istenebilir.)


İnşaatın asgari yüzde70 tamamlanma seviyesinde olması gerekir. Kullandırım tutarı en az 10.000 TL olmak üzere, belirli bir üst limit yoktur.

Maksimum kredi vadesi 72 aydır.


Y Bankası

120 aya kadar vade imkânı bulunmaktadır.

İnşa hâlindeki konutun asgari yüzde 70 inşaat seviyesinde olması gerekir.

Krediye konu gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilmekte ve ayrıca şahsi ve/veya maddi teminat alınmaktadır.


Z Bankası

İnşaat gerçekleşme seviyeniz yüzde 20 - yüzde 80 aralığında ise kredinizi düşük faizli Bankomat-7/24 Kredisi şeklinde dilimler halinde kullanabilirsiniz.

İnşaatlarınız süresince, kredinizin sadece aylık faizlerini ödeyeceksiniz. İnşaatlarınız tamamlandıktan sonra ise kredi borcunuzu, üyelere pay ederek ferdileştirebilirsiniz.

Üyeleriniz, paylarına düşen kredi borç tutarlarını nakden ya da bankamızdan kullanacakları Konut Finansman Kredisi ile ödeyebilir.


Kredi kullanacak konut yapı kooperatiflerinin özellikleri


Kooperatiflerin ortalama inşaat seviyesi, yüzde 20 ile yüzde 80 arasında olmalıdır.

Kooperatif Üyeleri Konut Finansmanı kapsamında değerlendirilebilmeleri için gerekli şartları sağlamalıdır.

Kooperatif inşaatları, belediye sınırları içerisinde olmalıdır.

Arsa üzerinde kooperatif adına kat irtifakı tesisi sağlanmış olmalıdır.


*İnşaat kredi koşulları bankalar tarafından değiştirilebilir.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com