Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Eva Gayrimenkul Değerleme

Gayrimenkul sektöründe Uluslararası Değerleme Standartları’na (IVSC) uygun gayrimenkul değerleme hizmeti sunan firmadır. Kurucusu, Genel Müdürü ve Yönetici Ortağı, gayrimenkul sektörü tarafından bilinen isim, Cansel Turgut Yazıcı’dır.Eva Gayrimenkul Değerleme
Eva Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş.Cansel Turgut Yazıcı kimdir? 

Cansel Turgut Yazıcı hakkındaki detaylı bilgiler için tıklayın!EVA ismi nereden geliyor?EVA, Earned Value Analysis ve Economic Value Added tekniklerinin kısa adıdır. Ayrıca “değerlendirme” anlamına gelen ingilizce “evaluation” kelimesinin kısaltılmış halidir.           


Economic Value Added (EVA): Ekonomik Katma Değer anlamına gelmektedir. Bu teknik Stern Steward &Co tarafından finansal   hayata kazandırılmış tescilli bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımın temel felsefesi işletme sahipleri açısında yaratılan değerin doğru bir  şekilde ölçülmesi ve maksimize edilmesidir.


Evaluation:  Değerlendirme, bir proje hakkında karar verebilmek için toplanan bilgilerin kontrol edilerek kullanılmasıdır.  Aynı zamanda, bu bilgilerin değişimlerinin ve gelişimlerinin izlenerek kullanılmasıdır. Değerlendirme, herkesçe kabul edilmiş sorulara cevap vermeyi ve özel durumlar karşısında karar vermeyi amaçlar. Diğer araştırmalar gibi, iyi bir değerlendirme için, veriler sistematik olarak toplanıp incelenmeli ve yorumu dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Herhangi bir şeyin değerini takdir etmek ve sonrasında harekete geçmek değerlendirmenin ayırt edici bir özelliğidir. Değerlendirme çalışmaları sırasında, ortaya çıkan sonuçların kullanılması amaçlanmaktadır.  

Earned Value Analysis (EVA): Kazanılmış Değer Analizi anlamına gelmektedir. Standart bir işletme ölçümleme metodu olarak bu yöntem; bir projenin  gelişim sürecinde planlananla gerçekleşen arasındaki farkın;  projenin tahmini bitiş tarihini ve bitiş maliyetini öngörerek, proje getirisi açısından analiz edilmesidir.  Eva Gayrimenkul hangi kurumlara hizmet veriyor? Bankalar ve Finans Kurumları, Sermaye Piyasası Mevzuatına Sahip Şirketler, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO), Gayrimenkul Geliştirme / Yatırım Şirketleri, Kurumsal Finansman Şirketleri, Hukuk Büroları, Leasing Şirketleri, Halka Açık Şirketler, Kamu Kurumları, Vakıflar, Denetim Kuruluşları, Gayrimenkul ve Makine Parkı Değerlemesine İhtiyaç Duyan Tüm Yerli ve Yabancı Kuruluşlar, Şahıslar.Eva Gayrimenkul ne zaman kuruldu?Şirket, Eylül 2008 tarihinde İstanbul’da EVA Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. adı altında 220.000 TL sermaye ile kuruldu. Eva Gayrimenkul hangi sertifika ve lisanslara sahip?Firma, Mart 2009 tarihinde ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası ve ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası almıştır.


Eva Gayrimenkul, 23 Mart 2009 tarihi itibarı ile Sermaye Piyasası Kurulu'nun Lisanslı Değerleme Şirketleri listesine alındı. 


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun 27.01.2011 tarih ve 4030 sayılı kararı ile "Bankalara Değerleme Hizmeti Verecek Kuruluşların Yetkilendirilmesi ve Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik" in 11.maddesine istinaden şirkete bankalara değerleme hizmeti verme yetkisi verilmiştir.


Şirket, 16.02.2011 tarihi itibariyle, ilk olarak 1868 yılında Birleşik Krallık içinde kurulmuş olan, halen dünyada 120’den fazla ülkede, 140,000’i aşkın üye sayısına sahip uluslararası bir meslek kuruluşu olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de ilk kez sertifika (Regulated by RICS Certificate) verilen şirket olmuştur.


Euromoney, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlığı "2011 senesi ödüllerinde Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Değerleme Firması" seçti.


EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş, eğitim faaliyetleri de bulunan  finans dünyasının en prestijli yayınlarından İngiliz Euromoney dergisi tarafından düzenlenen “Euromoney's Real Estate Awards 2011” ödüllerinde  “Değerleme Alanında Türkiye’nin En İyisi” seçildi. Bu seçim,  gayrimenkul sektörünün farklı alanlarında faaliyetlerini sürdüren  şirketlerin çok geniş katılımıyla gerçekleştirilen bir oylama ve anket çalışması sonucunda yapılıyor.


2011  Best Real Estate Advisory Firm, Valuation – Turkey


EVA Real Estate Appraisal CompanyEva Gayrimenkul’u kimler yönetiyor? Cansel Turgut Yazıcı: Genel Müdür ve Yönetici Ortak olup,  Türk gayrimenkul piyasasında yatırım, geliştirme, danışmanlık ve değerleme konularında 20 yıldan fazla bir iş tecrübesine sahiptir. Geçtiğimiz 5  yıl boyunca Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın yan kuruluşu olan Türkiye’nin önde gelen Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Şirketi TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin genel müdürlük görevini üstlenmiştir. Eski şirketinden bazı çalışma arkadaşlarını da alarak bağımsız ve tarafsız çalışma prensibi doğrultusunda danışmanlık işine girmiştir. Cansel Turgut Yazıcı, Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı değerleme uzmanıdır.  Yazıcı aynı zamanda Royal Institute of Chartered Surveyors ünvanı olan FRICS ünvanına sahiptir.


Özdil Şahin: Değerleme Departmanı Direktörüdür. Kendisi EVA’da Proje Değerleme, Kurumsal Değerleme ve Araştırma& Raporlama departmanını yönetmektedir. Türk gayrimenkul piyasasında özellikle danışmanlık, planlama ve değerleme konularında yaklaşık 14 yıllık  bir iş tecrübesine sahiptir. Geçtiğimiz 4 yıl boyunca TSKB Gayrimenkul Değerleme’de görev almış ve Özel Projeler Departmanı’nda Yöneticilik  görevini üstlenmiştir. Özdil Şahin Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı değerleme uzmanıdır. Şahin aynı zamanda Royal Institute of Chartered Surveyors ünvanı olan MRICS ünvanına sahiptir.


Özhan Yurtseven: Teknik Departman Direktörüdür. Kendisi EVA ‘da İnşaat İzleme, Hakediş Kontrol ve Makine& Ekipman Değerlemesi Hizmetlerinden sorumlu departmanı yönetmektedir. Türk gayrimenkul piyasasında özellikle inşaat  ve değerleme konularında yaklaşık 12 yıllık  bir iş tecrübesine sahiptir. Geçtiğimiz 3,5 yıl boyunca TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş.  Değerleme Departmanı’nda Cansel Turgut Yazıcı ile birlikte yöneticilik görevini üstlenmiştir. Özhan Yurtseven Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı değerleme uzmanıdır.


Zuhal Balsarı: İş Geliştirme Direktörüdür. Kendisi Eva’da Perakende Kredilere yönelik hizmet veren EVA plus departmanını yönetmekte olup, aynı zamanda iş geliştirmeden sorumludur. Türk gayrimenkul piyasasında özellikle danışmanlık, geliştirme ve değerleme konularında yaklaşık 14 yıllık  bir iş tecrübesine sahiptir.  Gayrimenkul sektöründe çok sayıda gayrimenkul ve gayrimenkul projesinin geliştirme, yer seçimi, değerleme ve fizibilite çalışmalarında rol almıştır. 1999 yılında Turyap Gayrimenkul Değerleme A.Ş.’ de başladığı çalışma hayatına, 2003-2008  yılları arasında TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş.’ de Yönetici olarak devam etmiştir. Geçtiğimiz 2,5 yıl boyunca Standard Ünlü Menkul Değerler A.Ş. Gayrimenkul bölümünde Müdür olarak görev yapmıştır. Zuhal Balsarı Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı değerleme uzmanıdır. 


Burcu Hakan Ekol: EVA Değerleme “Değerleme Departmanı Müdürü” olup, gayrimenkul piyasasında planlama, proje geliştirme, değerleme ve fizibilite konularında yaklaşık 8 yıllık  bir iş tecrübesine sahiptir. Ekol daha önce GAYA Gayrimenkul Geliştirme Yatırım A.Ş.’de proje geliştirme uzmanı olarak görev almıştır. Kendisi Özdil Şahin ile Proje Değerleme, Kurumsal Değerleme ve Araştırma& Raporlama departmanını yönetmektedir.


Şebnem Hasdedeoğlu: EVA Değerleme “Bankalar Departmanı Müdürü” olup, 12 yıllık toplam iş tecrübesine, değerleme konusunda ise yaklaşık 4 yıllık bir iş tecrübesine sahiptir. Hasdedeoğlu daha önce Turizm Bakanlığı, İskan Bakanlığı ve Aktif Gayrimenkul Değerleme de görev almıştır. Kendisi Eva’da Perakende Kredilere yönelik hizmet veren EVA plus departmanını Zuhal Balsari ile birlikte yönetmekte olup merkez ofiste görevlidir.


Filiz Akkaya: EVA PLUS Değerleme “ İzmir Bölge Müdürü” olup, Türk gayrimenkul piyasasında gayrimenkul ve gayrimenkul projesinin geliştirme, yer seçimi, değerleme ve fizibilite konularında yaklaşık 8 yıllık  bir iş tecrübesine sahiptir. 2006-2008 döneminde TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş.’ de Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olarak görev almıştır. Geçtiğimiz 2,5 yıl boyunca Reel Gayrimenkul Değerleme A.Ş.’de İzmir Şube Müdürü olarak görev yapmıştır.  Filiz Akkaya Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı değerleme uzmanıdır.


Zeynel Akkaya: EVA PLUS Değerleme Ankara Bölge Müdürü olup, Türk gayrimenkul piyasasında değerleme, gayrimenkul projesi geliştirme, fizibilite ve danışmanlık konularında yaklaşık 8 yıllık bir iş tecrübesine sahiptir. 2006-2011 döneminde TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş.’ de Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Yönetmen ve Ankara Şube Yöneticisi olarak görev almıştır. 2011-2012 döneminde ise Kalme Kurumsal Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş.’de görev yapmıştır.  Zeynel AKKAYA Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı değerleme uzmanıdır.Eva Gayrimenkul’un referansları kimler? BANKALAR: TÜRKİYE İŞ BANKASI, STANDART ÜNLÜ BANK, AKBANK, GARANTİ BANKASI, YAPI VE KREDİ BANKASI, TÜRK EKONOMİ BANKASI, CİTİBANK, MİLLENNİUMBANK, HSBC, OASİS CAPİTAL BANK, AAREAL BANK, FİBA BANK, FİNANSBANK, BANK ASYA, DENİZBANK, T.C. ZİRAAT BANKASI, VAKIFBANK, ARAP TÜRK BANKASI, KUVEYT TÜRK BANKASI, ING BANK, ALTERNATİF BANK, TBANK, TÜRKİYE FİNANS BANKASI.

GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIKLARI: AKMERKEZ GYO, İŞ GYO, Y&Y GYO, MARTI GYO, KİLER GYO.


KAMU, VAKIFLAR, DERNEKLER: İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, T.C. BAŞBAKANLIK TOPLU KONUT İDARESİ (TOKİ), MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI, DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ, GALATASARAY SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ, TÜRKİYE TURİNG VE OTOMOBİL KURUMU, SOSYAL GÜVENLİK KURUMU, İMAR BANKASI EMEKLİ SANDIĞI VAKFI, ORTA ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ, RASİM AKSU KONUT YAPI KOOPERATİFİ, TARİŞ PAMUK VE YAĞLI TOHUMLAR TARIM SATIŞ KOOP. BİRLİĞİ, GÜPGÜPZADE HACI EBUBEKİR AĞA VAKFI, SS İSKİTLER TOPLU İŞYERİ YAPI KOOP. BİRLİĞİ, TESİŞ SENDİKASI, İSTANBUL SGK İL MÜDÜRLÜĞÜ, İLLER BANKASI, TÜRK TELEKOM, GAVRAMZADE VAKFI, TÜRK EĞİTİM VAKFI.


LEASİNG ŞİRKETLERİ: FORTİS LEASİNG, HALİÇ LEASİNG, ALEASE LEASİNG, BNP PARİBAS FİNANSAL KİRALAMA A.Ş.


FON FİNANSAL KİRALAMA, YABANCI ŞİRKETLER: UNİLEVER TÜRK TİCARET, VARDE PARTNERS EUROPE, DOLPHIN LLP, CORIO GAYRİMENKUL, KREA GAYRİMENKUL GELİŞTİRME, METRO-MAM ASSET MANAGEMENT, GOODYEAR, CP STANDART, TATA MOTORS-INDIA, KENT-CADBURY GIDA, TESCO-KİPA, DS SMITH COPICAS, TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ (KİRA DEĞERİ ÇALIŞMALARINDA), PWC KURUMSAL FİNANSMAN, KRONUS KURUMSAL FİNANSMAN, ERİA PARTNERS, TNT EXPRESS, ROSY BLUE-DGM, TURKVEN REAL ESTATE, ALMANA FOOD&BEVERAGE, OXFORD GROUP, DAIHATSU ALC OTOMOTİV, MOROĞLU&ARSEVEN&ÖZ HUKUK BÜRO, HERGÜNER ÖZEKE BİLGEN HUKUK BÜROSU, ACK HUKUK BÜROSU, BASE HUKUK BÜROSU, 


DİĞER ŞİRKETLER: PETROL OFİSİ-POAŞ, BAHÇIVAN GIDA, SELAHATTİN BEYAZIT MÜESSESESİ, SİLVAN SANAYİ, ARMADA OTEL, APEC YAPI, DEMİR GROUP, TAHA GROUP-LCWAİKİKİ, İNANLAR İNŞAAT, ASTAY GAYRİMENKUL, HÜRRİYET GAZETESİ, RÖNESANS GAYRİMENKUL, KARSAN KARADENİZ KİMYA, TRAKYA SANAYİ, EGEPLAST EGE PLASTİK, SEDES HOLDİNG, ANADOLU SİGORTA, ALBAYRAK TURİZM SEYAHAT İNŞAAT, ÖZEL AYDEM SAĞLIK HİZMETLERİ, TELLCOM İLETİŞİM, DATA TEKNİK BİLGİSAYAR SİSTEMLER, EGE AKTİF TEKSTİL, ENBATI ELEKTRİK ÜRETİM SAN. VE TİC. A.Ş., ANKARA LOJİSTİK YATIRIMLARI VE AKARYAKIT A.Ş., T.C. BEYKENT ÜNİVERSİTESİ, ATA GAYRİMENKUL GELİŞTİRME YATIRIM VE İNŞAAT A.Ş., ANTALYA AKVARYUM İŞLETMECİLİĞİ İNŞ. TİC. LTD. ŞTİ., KILIÇBEY TURİZM İŞLETMELERİ TİC. LTD. ŞTİ., CEYLAN İNŞAAT SAN. VE TİC. A.Ş., SEVKON GAYRİMENKUL GELİŞTİRME VE İNŞ.TUR. PAZ. TİC. A.Ş., PD THREE DEVELOPMENT GAYR. YATIRIM LTD. ŞTİ., PROMESA İNŞAAT YAPIM VE YÖNETİM A.Ş., ELİF GRUP GAYRİMENKUL İNŞAAT A.Ş., VATAN KABLO, BIÇAKÇILAR TIBBİ CİHAZLAR, DU FİNANS, GERSAN, ERKE DANIŞMANLIK, BİS ULUSAL LOJİSTİK, DİLEK TEKSTİL, ERGO SİGORTA A.Ş., TUV TURK, ARAS KARGO, BURSA TAŞIT MUAYENE, AKTES DOĞALGAZ, DİREN YATIRIM, WEBER YAPI, DİMES, KREDİ GARANTİ FONU, HAKMET METAL, ILICA OTEL, VOYAGE TURİZM OTELCİLİK, BAYSAL TURİZM, ETS GRUP, DOĞAN ORGANİK, İZMİR ATATÜRK OSB, LUKOİL, ALJ OTOMOTİV, UYUM GIDA, MARTI OTEL İŞLETMELERİ, REGRUP DIŞ TİCARET, DENSAN DENİZ NAKLİYAT SANAYİİ, AREMAS GAYRİMENKUL PAZARLAMA, TEKNOSA, PİRAMİT MENKUL DEĞERLER, TURİNG, YILDIZ HOLDİNG, ÜLKER GRUBU, KOMAGENE, DİLEK PASTANELERİ, BAYCAN BİSİKLET, KARŞIYAKA SPOR KLÜBÜ, PETLİNE, ENERGY PETROL, SIRMA GRUP, GÜRSES OTOMOTİV (LEVENT TURİZM), YASEMİN TURİZM (PLAZA OTEL), ERESİN OTELLERİ, ÇAYDAVUL ORMAN ÜRÜNLERİ, HATTAT TARIM, EGE SERAMİK (BTM), REHA MEDİN, CİTYS AVM, HYUNDAI ASSAN, SAĞLAM İNŞAAT, MAKRO İNŞAAT, KURUÇEŞME GAYRİMENKUL.Eva Gayrimenkul Değerleme’nin iletişim bilgileri neler?Merkez Ofis


Adres: Bostancı E-5 Kavşağı, Şebnem sokak, Tavukçuoğlu İş Merkezi N0:10 K:5 34742 Bostancı, Kadıköy, İstanbul


Telefon:    00 90 216 665 36 36


Faks: 00 90 216 361 57 65


İzmir Şube


Adres: Kültür Mah. 1378 Sok. Akademi Apt. No:6/A Kat:1 Daire:3 Alsancak, Konak, İzmir


Telefon:    00 90 232 422 22 53


Faks: 00 90 232 422 02 71


Ankara Şube


Adres: Eskişehir yolu, Armada İş Merkezi, No:6, A blok, Kat:14/1427 Söğütözü, Yenimahalle, Ankara


Telefon: 00 90 216 665 36 36


Faks: 00 90 216 361 57 65


E- Posta: mail@evagyd.com


Web Adresi: www.evagyd.comÖnerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016