Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Evi aldıktan sonra konut kredisi kullanabilir miyim?

Konut kredisi kullanmak için illa evin devredilmemiş, devir sürecinde mi olması gerekiyor? Evi aldıktan sonra konut kredisi kullanılabilir mi? İşte sorularınızın yanıtı..


Ev sahibi olmak isteyen ancak bunun için yeterli parası bulunmayan kimseler bankalardan konut kredisi kullanabiliyor.  Evin teminat altına alınması şartıyla verilen konut kredisi, diğer kredilere  nazaran daha uzun vadeli ve düşük faizli oluyor. 


Konut kredisi başvurusunun onaylanabilmesi için, başvuru sahibinin gelir ve kredi notu koşullarına uygun olması, ve söz konusu evin de aranan şartlara uygun olması gerekiyor.  Aksi durumda konut kredisi başvurusu onaylanmıyor.


Başvurusu onaylanan kimseler, konut kredisini tapu devir işlemleri sırasında kullanabiliyor. Ancak bazı kimseler konut devri gerçekleştikten sonra bu krediyi kullanmak isteyebiliyor. Peki, siz de "Evi aldıktan sonra konut kredisi kullanılabilir miyim?" diye soruyorsanız hemen yanıtlayalım.


Evin tapusunu teslim aldıktan sonra maksimum 1 ay içinde konut kredisi kullanmak mümkün olabiliyor. Ancak mağdur olmamak adına ilgili bankaya, devir işlemi gerçekleşmeden önce müracaat edilmesi faydalı oluyor.


Konut kredisinin kullanılamaması durumunda, tapu ipotekli ihtiyaç kredisi kullanılabiliyor. 


Bu kredide de satın alınan ev ipotek olarak gösteriliyor, ipoteğe karşılık kişiye kredi veriliyor. Ancak kullanılacak kredi ihtiyaç kredisi olduğu için, kredi faiz oranı konut kredisine nazaran daha yüksek, vadesi ise daha düşük olabiliyor.


Konut kredisi ile tapu ipotekli kredi arasındaki bir diğer fark ise, kredilendirme miktarı oluyor. Konut kredisinde ekspertiz değerinin yüzde 75'ine kredi verilirken, tapu ipotekli ihtiyaç kredisinde bu değerinin maksimum yüzde 50'sine kredi verilebiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com