Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Evini kiraya veren emekli emlak vergisi öder mi?

Taşınmaz mal sahiplerinin ödemeleri gereken vergilerin başında gelen emlak vergisi için ilk taksit dönemi devam ediyor. Peki, evini kiraya veren emekli emlak vergisi öder mi?


Taşınmaz mal sahiplerinin ödemeleri gereken vergilerin başında gelen emlak vergisi için ilk taksit dönemi devam ediyor. Bu vergiyi, ev, arsa, işyeri ve arazi gibi gayrimenkulü olan kimseler ödüyor.


Ancak, kanun gereğince tek meskeni olan kimseler bazı şartlarda vergi ödemelerinden muaf olabiliyor. Geliri olmadığını belgeleyenler, Gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları emekli, dul, yetim, ölüm ve malûliyet aylığından ibaret bulunanlar, Gaziler, Şehitlerin dul ve yetimleri 200 metrekareden büyük olmayan tek meskene sahip olmaları halinde muafiyet için belediyeye müracaat edebiliyor.


Peki, emekli bir kimsenin evini kiraya verdiğini ancak kendisinin de kirada oturduğunu düşünelim. Bu durumda tek evini kiraya veren emekli emlak vergisi öder mi?


31.12.2003 Tarihli Mükerrer 3. Baskı Resmi Gazete’de yayınlanan 38 No’lu Emlak Vergisi genel tebliği gereğince evini kiraya verip kendisi kirada oturan ve bir evi olan emekliler sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanabiliyor.


Vergiden muaf olmayan kimselerin ödemelerini 31 Mayıs'a kadar yapmaları gerekiyor. Emlak vergisi için ödemeler de ilçe belediyesinden yapılıyor.




Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com