Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Evini kiraya verenler ne yapmalı?

Gayrimenkul sahipleri, ev veya işyerini kiraya vererek gelir elde edebiliyor. Bu gelirler vergiye tabi tutuluyor. Peki, evini kiraya verenler ne yapmalı?


Gayrimenkul sahipleri, ev veya işyerini kiraya vererek gelir elde edebiliyor. Bu gelirler Kanunen vergilendiriliyor. Peki, evini kiraya verenler ne yapmalı? Evini kiraya verenler ne zaman ve nasıl vergi ödemeli?


Evini kiraya verenlerin kira vergisi ödeyip ödemeceği elde ettiği gelir bedeline göre değişiyor. Kira gelir vergisini istisna sınırından yüksek geliri olan kimseler ödüyor.


2015 yılında elde edilen gelirler için istisna sınırı 3 bin 600 TL olarak belirlendi. Bu sınırın üstündeki gelirler için vergi ödenmesi gerekirken, altındaki gelirler için vergi ödemesi yapılmıyor.


İstisna sınırlardan yüksek miktarda kira geliri olan kimselerin vergi için beyannamelerini 25 Mart'a kadar vermeleri gerekiyor. 


Buna göre, kira gelir vergisi beyannamesi için son 2 hafta bulunuyor. Mükellefler bu süre içerisinde beyanlarını vermezse istisna sınırı ve indirimlerden yararlanamıyor.


Kira gelir vergisi beyannamesi, vergi dairesine gidilerek verilebildiği gibi, internet üzerinden önceden hazırlanan vergi beyanname sistemi ile de verilebiliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com