Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Evrim Karayel

Gürallar Yapı Genel Müdürü'dür. Kütahya'da inşaat mühendisliği okumuştur. iyi derecede Rusça bilmektedir.


Evrim Karayel


Evrim Karayel hangi üniversitede okudu?


Evrim Karayel; 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde inşaat teknikerliği okumaya başladı. 2001 ve 2004 yılları arasında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği eğitimi alan Karayel, Rusça ve İngilizce dilini iyi derecede bilmektedir.


Evrim Karayel hangi alanlarda görev aldı?


1997 yılında iş hayatına atılan Evrim Karayel,  ilk olarak Akel Alüminyum A.Ş.’de teknik eleman olarak görev aldı. 1999-2001 yılları arasında da Aldoks A.Ş.’de şantiye şefi olarak çalışan Karayel, Sinerji İnşaat’a geçiş yaptı. Sinerji İnşaat’ta 2005-2008 yılları arasında çalıştı. Karayel burada proje müdürü ve şantiye şefi olarak görev aldı. REYNAERS Alüminyum’da Sorumlu Uluslararası İş Geliştirme Uzmanı olarak çalıştı.


Evrim Karayel, Gürallar Yapı Genel Müdürü olarak iş hayatına devam etmektedir.


Evrim Karayel’in hobileri arasında neler yer almaktadır?


Evrim Karayel, dart oynamayı sevdiğini ve sinemaya sık sık gittiğini açıkladı. Bunun dışında internette iş dışında fazla vakit harcadığını belirtti.


Evrim Karayel’in üye olduğu kurumlar nelerdir?

-İNDER

-GYODER


Evrim Karayel, Gürallar Yapı ile hangi projeleri geliştirdi?


1. Gürallar ArtCraft Sofra Camı Fabrikası 2

2. Gürallar ArtCraft Desenleme Fabrikası

3. Lapis Han


Evrim Karayel


Evrim Karayel, Lapis Han projesi hakkında neler söyledi?


www.emlakkulisi.com ‘dan Şengül Kırmızıtaş, Gürallar Yapı Genel Müdürü Evrim Karayel ile Lapis Han projesi hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi. 


Evrim Karayel şu açıklamalarda bulundu:

Lapis Han projesinin öne çıkan özellikleri neler?


Lapis Han projesi çok ayrıcalıklı bir ticari ofis projesi. Biz projemize çok detaylı bir çalışma içerisinde başladık. Yoğun bir danışmanlık hizmetleri ile bu binayı bu arazi üzerine nasıl daha iyi konumlandırırız, nasıl daha iyi bir proje yaratabiliriz, nasıl farklı bir şey yaratabiliriz diye çok çalıştık ve Lapis Han projesi ortaya çıktı. 


Projede toplam kaç tane ofis var?


Projemizde 160 tane ticari ofis ve 22 tane de ticari mağazamız mevcut. 


Ofis seçenekleriniz neler?


Ofislerin metrekaresi 57 metrekareden başlıyor. Her 57 metrekare ofis yanındaki üniteyle birleşerek bir katta 2 bin metrekareye kadar çıkabiliyor. Bu projemizin lego özelliğinden kaynaklanıyor. Yani her ünite yanındakiyle birleştirilip büyüyebiliyor. 


Fiyat aralığınız nedir?


Fiyatlar şerefiyesine göre değişiyor. Fakat metrekaresi 5 bin 300 TL'den başlıyor diyebiliriz. 


Proje tamamlanıncaya kadar bu fiyatlar maksimum ne kadar yükselebilir?


Bunu biraz pazarın öngörüsüne bırakmak gerekiyor ama biz yüzde 20-30 civarında bir artış hedefliyoruz. Ama bu pazarla, piyasayla ve ekonomiyle de bağlantılı konular. 


Mağazalar hangi şekilde sahipleriyle buluşacak? Kiralama mı yoksa satış mı?


Mağazalarla ilgili şu an da satış politikası ilerletiyoruz. Mağazalarımızı henüz satışa sunmadık, projenin sonuna doğru, 4-5 ay sonra satışa sunmayı planlıyoruz. 


Evrim Karayel160 ofisten şu ana kadar ne kadarı satıldı?


Yüzde 25 oranında satış gerçekleştirdik. Satışlar hızlı bir şekilde devam ediyor. 


Müşteri profilinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Daha çok hangi kitleden talep geliyor?


Projemize daha çok yatırımcılar ilgi gösteriyor. Adliye Sarayı'na yakınlığından dolayı avukatlar ve KOBİ'ler özellikle yoğun bir ilgi göstermekte. Yatırımcıların ilgi göstermesinin en büyük nedeni de bölgenin çok hızlı gelişiyor ve kalkınıyor olması. Yine fiyatlarımızın çok uygun olması...


Evrim KarayelLapis Han'ın lokasyon avantajları neler?


Kartal Anadolu Yakası'nın en önemli lokasyonlarından biri. Ben her zaman söylerim bugün de üstüne basa basa tekrar söylemak istiyorum; Kartal bölgesi TEM’in ve E-5'in tam kenarında bulunan,  sahil yolunun, tren ve deniz yolunun aktif çalıştığı, havalimanına 10 dakika uzaklıkta bulunan ve herşeyden önemlisi de metronun tasarlanıyor ya da yapılıyor değil aktif çalıştığı bir lokasyon. Yine Kartal'da arazi stoğu çok iyi. Bu da Kartal'ın önümüzdeki dönemde ne kadar büyük gelişim katedeceğinin, yarınlarının ne kadar açık olduğunun ve Anadolu Yakası'nında iş hayatının kalbi olacağının en büyük göstergesi. Lapis Han projemizde en iyi noktada konumlanmış bir proje. Soğanlık metro istasyonunda çıktığınızda sadece 9 adım mesafede yer alıyor. 


Lapis Han'da teslimler ne zaman başlayacak?


Biz projemize start  verdiğimiz zaman 15 ayda bitireceğiz dedik, bunun 2 ayı bitti geriye kaldı 13 ay. Biz Mart 2014'te bu projenin teslimini gerçekleştireceğiz.


Projenin yapımında şu anda hangi aşamadasınız?


Zemin kata kadar çıktık. Yavaş yavaş binanın içindeki işleri de yapmaya başlıyoruz. Hızlı bir şekilde ilerliyor, ilerlemeye de devam edecek. Neden derseniz, çünkü bu proje satışa paralel ilerleyen bir proje değil. Satılır satılmaz o başka bir konu ama biz bunu Gürallar Grubu olarak tamamen kendi öz kaynaklarımızla, hiç bir şekilde satışa paralel olmadan belirttiğimiz tarihte bitirecek şekilde planladık ve yapıyoruz. 


Satışların brüt değil net metrekare üzerinde yapılması konusu tartışılıyor. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?


Bu konu çok fazlasıyla suiistimal edilmiş bir konu. Pazarda maalesef  bunun müşteriye karşı dezavantajlarını kullanan bir çok müteahhit firma var. Bu konunun böyle olması müşterilerin, son kullanıcıların, vatandaşların daha bilinçli ev ya da ofis almalarına olanak sağlayacak. Burada önemli olan hiç bir şeyin gizli ya da saklı olmaması. Herkes aldığı ünitenin net bir şekilde ne olduğunu bilecek, satanlar da sattığı üniteyi net bir şekilde anlatabilecek. Ben bu kanuna sonuna kadar destek veriyorum. Zaten bu konunun en büyük destekçilerinden ve yol alıcılarından biri de bizim firmamızdır hatta şahsımdır. Gelinen noktadan çok memnunum ve daha da iyi olacağını düşünüyorum. 


Esenyurt'ta yaşanan imar sorunundan sonra maketten satışla ilgili tekrar kafalarda soru işaretleri oluşmaya başladı. Siz maketten satışı destekliyor musunuz ya da bu konuya belirli bir kriter getirilmeli mi?


Bu konular son kullanıcıya daha iyi ürünleri daha garantili bir şekilde ulaştırmak için yapılan çalışmalar. Bence devletin bu konuda attığı adımlar oldukça mantıklı. Maket üzerinde ev ya da ofis almış ama hiçbir şekilde evine ya da ofisine ulaşamamış bir çok vatandaşımız var. Bu birazda ülkemizde müteahhitliğin hızlı bir şekilde yapılandırılıp, yapılabilirliği ile de ilgiliydi. Bunların önüne yavaş yavaş geçiyor olmak daha güçlü firmaların piyasada yer almasına sebebiyet verecek. Yapma gücü olmayanlar yavaş yavaş sektörden çekilmek zorunda kalacaklar. En azında geliştiricilik ve yapımcılık işine girmeyip belki müteahhitlere alt taşeronluk yapacaklar. Bu bence son kullanıcılar için oldukça mantıklı bir çalışma. Artık daha iyi, daha güçlü, müşterilere hiç bir şekilde sıkıntı yaratmayacak, doğru lokasyonda doğru projeyi daha iyi bir şekilde geliştirecek, insanlara daha kaliteli ürünler sunan geliştirici firmalar bu kanunla, kuralla birlikte ön plana çıkacak. Özetle bundan vatandaşlar kazanacak. 


Evrim KarayelTekrar Lapis Han'a dönmek istiyorum; yeni nesil ofis projeleri sundukları hizmetlerle  çalışanın sadece işine değil yaşamına da değer katıyor. Peki Lapis Han projesinde ne tür hizmetler sunuyorsunuz?


Biz bu projeye start  verirken bir tane temaya oturttuk; "Mutlu çalışanlar kitlesi" oluşturacağız dedik. Peki bu anlamda ne yaptık... Baktık ki ofis alanları daha çok mekanik alanlardan kurulu, daha camların kapalı olduğu, nefes alamadığınız, her 7-8 metrekareye 1 kişinin oturtulduğu alanlar kullanılıyor. Bunları aşmamız gerekiyor dedik ve projede bir avlu ortamı yarattık. Projemizde her bir ofis hem iç hem de dış cepheye bakacak şekilde 2 cephelidir ve bunların da camları açılabiliyor. Ofis içinde doğal hava alabiliyorsunuz. Ofisin dışına çıktığınızda kat bahçelerimiz ve dikey bahçelerimizle bambaşka bir ortama giriyorsunuz. Artı Anadolu Yakası'nda yer alan hiç bir ofis projesinde bu kadar çok sosyal olanak yoktur. Bizim projemizde kapalı yüzme havuzu var. Hiç bir projede yok bu. Neden yaptık bunu çünkü insanlar ofislerinden çıktıktan sonra trafikte zaman geçirmeden sporlarını yapıp öyle evlerine dönsünler istedik. Hatta çalışanlar mesailerinin son 1 saatini sosyal tesiste yapsınlar. Yine fitness center, masaj odası ve sauna koyduk. Oldukça detaylı bir sosyal tesis yaptık.


Konut ya da ofis sahiplerinin şikayetçi oldukları konulardan birisi de yüksek aidatlar. Peki Lapis Han'da az önce saydıklarınız hizmetlerin aidatlara yansıması nasıl olacak?


Üyelik sistemiyle hizmet verilecek. Yapının kendi ihtiyaçlarını gidermek için ayrı bir aidatı olacak, sosyal tesisler için de ayrı bir aidat talep edilecek. Rakamlar ise kullan öde sistemine göre fiyatlandıralacak. Bunları da tamamen bir binanın kendi yönetim sistemi yönetecek. Ayrı bir işletme gibi değildir burası, sadece ayrı bir aidatlandırma sistemi. Kullananlarla kullanmayanların ayrılması için yapılan bir sistem. Kardan ziyade kullanıcının orada yarattığı ek maliyeti karşılamaya yönelik bir sistem olarak kurguladık. 


Kartal'da başka yatırımlarınız olacak mı?


Çalışıyoruz, detaylandırıyoruz. Şu an için arazi görüşmesi yaptığımız çok fazla yer var. 


Bunların tamamı Kartal'da mı?


Kartal'da da var ama daha çok Anadolu Yakası'nda. Kartal'ın yanı sıra Altunizade, Kadıköy ve Maltepe sahil hattındaki yerlere bakıyoruz. Yakın zamanda yeni bir projeye start vermeyi planlıyoruz. 


Birkaç tane lokasyon ismi sıraladınız. Peki start vermeye hazırlandığınız proje nerede yer alacak?


Kartal'da yer alacak. Biz ağırlıklı ilgilendiğimiz bölge Kartal.

 

Ofis mi konut projesi mi olacak?


İkisi de olabilir. Konut projesi de görüşüyoruz konut projesi de. Hangisine daha önce start veririz onu da planlayamıyoruz şu an için. Çok fazla talep var. Firmamızın ekonomik gücünü bilen arsa sahiplerinde gelen ciddi talepler var. Bunları değerlendirip en uygun olanına en kısa zamanda start vereceğiz. 


Lapis Han'ın arazisi size mi aitti?


Lapis Han'ın arazisi 3 ortaklıdır. Bir kısmı bizim, bir kısmı da ortaklarımızındır. 


Gürallar Yapı'nın 2013 hedefleri neler?


Şu an için Lapis Han projesine hızla devam ediyoruz. Yeni projelerimizle ilgili çalışmalarımıza da devam ediyoruz.


Kaynak: www.emlakkulisi.com