Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Expo nedir?

Dünyanın en büyük organizasyonlarından biri. Expo, "exposition" kelimesinin kısaltılmışıdır; Dünya Fuarı olarak da bilinir.19. yüzyılın ortalarından beri düzenlenmektedir. Türkçe karşılığı "sergi"dir. Expo, resmi olarak Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından gerçekleştirilir. BIE 3 çeşit fuar düzenler: Fuarlar genelde 3-6 ay arası sürer. Ayrıca, ülkeler kendi 'fuar'larını ya da 'sergi'lerini BIE onayı olmadan da düzenleyebilirler.


Günümüzde Expo, FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunlarından sonra dünyada ekonomik ve kültürel etki yaratan üçüncü en büyük organizasyondur. 


Güzel İzmir'imiz, İKİNCİ KEZ girdiği bu yarışı maalesef kazanamamıştır. 27 Kasım 2013 tarihinde, İzmir'in kaybeden, Dubai'nin kazanan olduğu duyurulmuştur. 2020 yılında Expo, Dubai'de düzenlenecek.


Expo'lar 150 yıldan fazla süreden beri düzenlenmektedir. (Modern Olimpiyat Oyunları ve Dünya Kupası'ndan daha uzun süredir.) İlk Expo 1851 yılında Londra'da, Hyde Park'ta, Kristal Palas'ta “Great Exhibition of the Works of Industry of All Nations” teması altında düzenlenmiştir.


İZMİR 2020 İÇİN DE YARIŞTI


Daha önce EXPO 2015'e aday olan ancak Milano'ya kaybeden İzmir, organizasyonu 2020 yılında Türkiye’ye getirmek için yarıştı.


27 Kasım 2013 tarihli İzmir gazetesi Yeni Asır'ın birinci sayfa görseli şöyleydi:

Expo nedir?Expo nedir?27 Kasım 2013 - son dakika haberleri şöyleydi:


EXPO 2020'ye ev sahipliği yapacak kentin belirlenmesi için Fransa'nın başkenti Paris'te 27 Kasım 2013 Çarşamba günü Türkiye saatiyle 15.30'da  oylama yapılıyor.

Sona eren ilk tur oylamasında İzmir, 33 oy aldı. Adaylardan Sao Paulo ise 13 oyla ilk turda elendi.

Türkiye'den İzmir, 

Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai ve 

Rusya'dan Ekaterinburg yarışa devam ediyor.


DETAYLAR


Expo 2015, Milano'da gerçekleştirilecek. Paris'te BIE tarafından düzenlenen oylamayı, o günlerde de aday olan İzmir kaybetmiş; Milano 86 - 65 kazanmıştı.


Milano'nun Expo 2015 teması şudur: Gezegeni Beslemek, Yaşam İçin Enerji.