Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Eylül ayında kiralar ne kadar artacak?

Kira sözleşmesi senelik olarak yenilenenlere bu ay yapılacak zam oranı belli oldu. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre kira bedellerinde yüzde 4,51'lik artış yapılacak..


Kiracılık hukuku gereğince tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Kira sözleşmesi senelik olarak yenilenenlere bu ay yapılacak zam oranı belli oldu. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre kira bedellerinde yüzde 4,51'lik artış yapılacak.


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,08 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,08 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,49 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,03 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 4,51 artış gösterdi.


Eylül ayı kira artış hesaplama örneği

Mevcut kira: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 4,51

Zam bedeli: 45,1

Zamlı kira bedeli: 1045,1 lira
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com