Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Eylül kira artış oranları yarın açıklanacak!

Bu ay konut ve işyeri kira sözleşmesi yenilenen mal sahipleri, kiracılarına senelik zam yapma hakkına sahip oluyor. Kirac bedelinde uygulanacak Eylül kira artış oranları yarın açıklanacak..


Konut ve işyeri kiralamalarında mal sahipleri sözleşmesi yenilenen kiracılara senelik zam yapma hakkına sahip oluyor. Zam hesaplaması mesken ve işyerlerinde farklı şekilde hesaplanıyor.


Kira zammı meskenlerde yasal olarak üretici fiyat endeksi oranlarında yapılması gerekiyor. Aksi durumda Borçlar Kanunu gereğince bu orandan yüksek oranda yapılan zamlar geçerli olmuyor. Ancak işyerleri için bu zorunluluk 2020 yılına kadar uygulanmıyor.


Kira artış hesaplamalarında kullanılan oranlar, her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. Ağustos ayında kullanılacak oranlar 3 Ağustos'ta açıklanmıştı. 


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,21 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,41 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,96 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 4,77 artış gösterdi.


Buna göre kira bedellerinde yüzde 47,7 liralık zam yapıldı. Mevcut kira bedeli 1000 lira olan kiracıların yeni dönem kira bedeli 1047,7 lira oldu.


Sözleşme dönemi Eylül ayı içerisinde yenilenen kiracıların kira artış oranları yarın TÜİK tarafından açıklanacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com