Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Eyüp

Eyüp, merkezi noktalara yakınlığı ile dikkat çeken bir ilçedir. Son zamanlarda markalı konut projeleri hızla ilçe sınırları içinde yükselmektedir.Eyüp nerededir?


Eyüp; İstanbul Avrupa yakasındadır. 21 mahallesi ve 7 köyü vardır. İlçe doğuda Sarıyer, Şişli, Kâğıthane, güneydoğuda Beyoğlu, güneyde Fatih ve Zeytinburnu, güneybatıda Bayrampaşa, batıda ve kuzeybatıda Gaziosmanpaşa ilçeleri ile komşudur.


Eyüp sınırlarında yer alan mahalleler: Eyüp Merkez, Nişanca, Defterdar, Düğmeciler, İslambey, Rami Cuma, Topçular, Rami Yeni, Silahtarağa, Sakarya, Alibeyköy Merkez, Esentepe, Karadolap, Yeşilpınar, Akşemsettin, Çırçır, Güzeltepe ve Emniyettepe’dir.


Eyüp sınırlarında yer alan köyler: Kemerburgaz şube ve bağlı olarak Mimar Sinan, Mithatpaşa ve Yayla mahalleleri, Göktürk İlk Kademe Belediyesi ile Akpınar, Ağaçlı, Çiftalan, İhsaniye, Işıklar, Odayeri, Pirinççi köyleridir.


Eyüp’te bulunan medreseler hangileridir?

Osmanlı döneminde Eyüp bölgesinde birçok medrese yapıldı. Bunların bir kısmı günümüze kadar ayakta kalırken bir kısmı da yıkıldı. Eyüp’te yapılmış medreseler şunlardır: 


Behram Kethüda Medresesi, Beşir Ağa Medresesi, Cafer Paşa Medresesi, Cezerî Kasım Paşa Medresesi, Defterdar Nazlı Mahmud Efendi Medresesi, Fatih Medresesi, Kangırlı Mustafa Efendi Medresesi, İsmi-han Sultan Medresesi, Kazasker Arif Efendi Medresesi, Taşköprü-Zade Medresesi, Zal Mahmud Paşa Medresesi.


Eyüp’te bulunan mektepler hangileridir?


Osmanlı'nın son, Cumhuriyet'in başlangıç yıllarında, Eyüp'te yer alan okullar şunlardır: (Okulların sayısı ve nitelikleri, Eyüp'ün nasıl bir eğitim semti olduğunu göstermektedir.)


Eyüp’te bulunan mektepler şöyle: Balçık Tekkesi Dâr'ül-Hadisi, Beşir Ağa Mektebi, Daye Hatun Mektebi, Cezeri Kasım Paşa Mektebi, Defterdar Nazlı Mahmud Efendi Mektebi, Ebû's-Su'ud Efendi Sıbyan Mektebi ve Haziresi, Damad İbrahim Paşa Mektebi, Eyüp Askerî Rüşdiyesi, Eyüp Sultan Baytar Mektebi, Eyüp Lisesi, Eyüp Sultan Kız Rüşdiyesi, Hacı Ali Rıza Paşa Mektebi, Hacı Halit Bey Mektebi, Hatice Sultan Mektebi, İdris-i Bitlisi veya Attan Düşen Ali Ağa Mektebi, İskender Bey Mektebi, Kutbeddin Efendi Mektebi (Hekim Çelebi Mektebi), İslam Bey Mektebi, Mehmed Ağa Mektebi, La'li-Zade Abdülbakî Efendi Mektebi, Mihrişâh Valide Sultan Mektebi, Ramazan Ağa Sıbyan Mektebi, Rami Mehmed Paşa Mektebi, Muhasebeci Abdi Efendi Mektebi, Sabih Ali Efendi Mektebi, Sokullu Mehmed Paşa Dar'ül-Kurrası, Şah Sultan Mektebi, Şerbetçi Mustafa Ağa Mektebi.


Eyüp’te hangi türbeler vardır?


Eyüp ilçe sınırları içinde birçok türbe ve eski yapı vardır. Bu türbelerden bazıları şunlardır: Abdullah Paşa Aile Sofası, Abdülgani Efendi Türbesi, Adile Sultan Türbesi, Ahmet Dede Türbesi, Ahmet Efendi Türbesi, Aktürbe, Bahariye Mevlevihanesi Türbesi, Bektaş Efendi Türbesi, Bayburtlular Türbesi, Buhuri Şeyh Yakub Efendi Türbesi, Cafer Pasa Türbesi, Canan Hanım Türbesi, Daye Hatun Türbesi, Defterdar Nazlı Mahmud Efendi Türbesi, Ethem Baba Türbesi, Eyüp Sultan Türbesi.


Eyüp’te hangi kiliseler vardır?


Eyüp ilçesinde toplam 2 adet kilise mevcuttur. Bunlar; Asduadzadzin Ermeni Kilisesi ve Surf Eğıa Ermeni Kilisesi’dir.


Eyüp


Eyüp Kemerburgaz nasıl bir yerleşim yeridir?


İstanbul metropoliten alanı içerisinde kırsallığını koruyan bir yerleşim yeridir.  İstanbul’un kuzeybatısında bulunan rekreaktif alanlara ulaşımın düğüm noktasında bulunması nedeniyle önemli bir mevkiiye sahiptir. Kemerburgaz’ın çevresi 1985 orman tahdit sınırı ile çevrilmiştir.


Kemerburgaz’a 1924 senesinde yapılan mübadele neticesinde Türkler yerleştirilmiştir. Bu esnada Kemerburgaz’da 390 hane Rum, 93 Harbi esnasında hicret etmiş 10 hane Türk bulunmaktadır. Yeşil alanı fazla olması sebebi ile ultra lüks konut projeleri yapmak isteyen inşaat firmalarının dikkatini çekmiştir. Kemer Country projesi bu konut projelerinden biridir. Kemerburgaz’a ilk yapılan projelerden olmuştur.


Yapı olarak Kemerburgaz’da Mimar Sinan tarafından yapılan su bentleri bulunmaktadır. Bu kemerlerden bazıları;  Uzun Kemer, Mağlova kemeri, Eğri Kemer ve Güzelce Kemeri’dir.


Eyüp


Feshane nasıl bir yapıya sahiptir?


1835 yılında Osmanlı'nın önemli sanayi ürünleri olan çuha ve feshin temini için kuruldu. Türünün ilk prefabrik çelik konstrüksiyon tekstil fabrikası oldu. Kolonlar Belçika'da döküm olarak imal edilerek getirildi.


1986 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç ve çevresini düzenleme projesi kapsamında fabrika boşaltıldı. 1992 yılında Büyükşehir Belediyesi ve özel bir kuruluşun girişimiyle çağdaş el sanatları müzesine dönüştürüldü. 


Pierre Lotti nerededir?


Eyüp sınırları içinde yer alan Pierre Lotti adını; 1876 yılında İstanbul'a gelerek buraya yerleşen Fransız roman yazarı ve doğu bilimci Julien Viaud'dan aldı. Mezarlığın üst kısmında kalan Pierre Lotti Tepesi, Eyüp’ten en güzel haliç manzarasını sunmaktadır. Burada sosyal tesisler yer almaktadır. Pierre Lotti Tepesi’ne çıkmak için teleferik ve otobüs hatları kullanılmaktadır.


Eyüp


Eyüp Belediye başkanı kimdir?


Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu’dur. 1965 Adana doğumludur. Kavuncu ilk ve orta öğrenimini Osmaniye'de tamamladıktan sonra, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden mezun olmuştur. Prestige Oto Kiralama şirketini 1989 yılında kurarak ilk içine başlamıştır. 1991 yılında Turkuaz Dış Ticaret Limited’i kurmuştur. 

Kavuncu; 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde AKP’den aday olup Eyüp Belediye başkanı seçilmiştir. Hala görevine devam etmektedir.


Eyüp’te yer alan konut projeleri hangileridir?


İmar sorununun ortadan kalkması ile merkezi lokasyonda bulunan Eyüp’te birçok markalı konut projesi inşa edilmeye başladı. Bu konut projelerinden bazıları şöyle: Eyüp Park, Yalın Evler, Aykutoğlu Rami Konakları, Nef Apartments Kemerburgaz, Casa Aria, İstanbul Bis, İstanbul Zen, Beyaz Residence Eyüp, Aya Göktürk, Karma Evler, Finanskent, Palmira Konutları, Silver House, Country Life, Doğa Teras, İstanbul İstanbul, İstanbul Zen, Selenium Country, Zenginbahçe Konutları, Mesa konut projeleri, Artell Forum, Kemerlife XII, Arketip Evleri, Ay-Tek Evleri, Panorama Evleri, Kemer Country, İstanbul Bis, Fantasia Elite Residence, Kemerlife XXII, Doğa Meşe Park Evleri, Tedkent Kemer 50 Evleri, Gökyüzü Residence, Yeşil Belgrad Evleri ve Sıraevler Sitesi.


Eyüp konut projelerinin özellikleri nedir?


1.İstanbul İstanbul


Yapı Kredi Koray GYO tarafından 1999 yılında tamamlanan projede konutlar 2001 yılında teslim edilmeye başladı. 2002 yılında MIPIM tarafından Konut Geliştirme Birincilik ödülü aldı. Projenin tasarımı Mar Mimarlık tarafından gerçekleştirildi. Modern Akdeniz mimarisi ile geleneksel Türk mimari anlayışı ile dizayn edilen İstanbul İstanbul Evleri, yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları, çeşme ve göletlerden oluşuyor. 24 saat bakım, onarım ve temizlik hizmetleri için bünyesinde personel barındıran projede 2 konut tipi mevcut. Bunlar; daire grupları ve town houselar.  Daire gruplarında bahçeli daireler yer alırken, town houselarda villalar mevcut. 


Eyüp


2.Aya Göktürk


Avrupa Yakası, Kemerburgaz Göktürk bölgesinde hayata geçirildi. 6 dönüm arazi üzerine inşa edildi. 7 blok şeklinde tasarlanan projede;  1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 konut tiplerine yer verildi. 


Proje ortak kullanım alanlarına; yürüyüş yolları, fuaye alanı, çok amaçlı toplantı salonu, çocuk odası, özel çocuk parkı ve kapalı otopark yapıldı. 


Aya Göktürk’ün 2013 Haziran ayında teslim edilmesi planlandı. Daire büyüklükleri ise şu şekilde belirlendi: 95 metrekare ile 308 metrekare arasında toplam 86 adet daire.


Projenin inşaatı 2010 yılında başladı. Tasarımı Mimar Han Tümertekin tarafından yapıldı. 2 bin 500 metrekare yeşil alan ve 1.200 metrekare sosyal tesis alanı için ayrıldı. 


2013 Mayıs ayı güncellemelerine göre; metrekare birim fiyatı 2 bin 300 dolardan başladı. En yüksek fiyat ise 3 bin 500 dolar olduğu açıklandı. 


3.Vialand


Vialand;  Gürsoy Grup ve Via Grup tarafından, İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alan Eyüp ve Gaziosmanpaşa sınırları içerisinde 600.000 metrekarelik alan üzerine kuruldu. İnşa çalışmalarına 2011 Eylül ayında başlanılan Vialand projesi, 1 milyar 150 milyon TL’lik yatırım ile hayata geçirildi. 


Kuzeyinde TEM Otoyolu ve güneyinde ise E5 Karayolu yer alan proje, alışveriş merkezi ve temalı park konsepti ile hizmet vermeye başladı. 140 bin m2 kiralanabilir ticari alanı, 5000'i kapalı, 3000’i açık olmak üzere toplamda 8000 araçlık otopark kapasitesi ile 2000 metrekarelik alanda bir şato tasarlandı. 


Vialand projesinde yer alan 100 bin metrekare büyüklüğündeki Gösteri Merkezinde ise 15 bin kişilik konser alanı ve geniş yeşil alan yer aldı. Projede ayrıca 20 bin kişilik istihdam yapıldı. Vialand Alışveriş ve Tema Park projesi 23 Nisan 2013 tarihinde açıldı.


Vialand Alışveriş Merkezi: Mimarisi birbirinden farklı 250 mağaza yer aldı. Bir kat açık, bir kat kapalı olarak tasarlanan alışveriş merkezinde, tavanı açık bırakılan kat cadde konsepti ile tasarlandı. Bu caddede tramvay bulunurken, sinema ve restoran katı ile alışveriş imkanı sundu.


Eyüp


4.Beyaz Residence


32 daire ve 31 dükkandan meydana gelen Beyaz Residence, Topkapı’da inşa edildi. Arsa alanı 9 bin 254 metrekare olarak belirtildi. Projeye, 2+1, 3+1 ve 4+1 konutlar yapıldı. 2014 Ağustos ayında teslim edilmesi planlandı. 


Projenin dikkat çeken özellikleri arasında fitness center, soyunma odaları, çocuk oyun alanları, kamelya, sauna, tenis kortu, basketbol sahası ve yüzme havuzu yer aldı.


Beyaz Residence projesi 2013 Mayıs ayı itibari ile  2 oda 1 salon daireler 501 bin liradan, 3 oda 1 salon daireler 572 bin liradan, 4 da 1 salon daireler ise 774 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. 


Eyüp Belediyesi beyaz masa iletişim bilgileri şöyledir:


Adres: Nişanca Mh. Feshane Cd. No: 42 Eyüp / İstanbul

Telefon: 0212 440 0 500  Faks: 0212 440 0 449

Web Adres: www.eyup.bel.tr