Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Fahrettin Kerim Gökay

Lütfi Kırdar’dan sonraki vali-belediye başkanı. İstanbul’a mührünü vuranlardan biri. Sağlık Bakanlığı da yapmıştır. Hekimlikte ordinaryüslük ünvanı almıştır. İstanbul'a hem vali hem başkan olarak hizmet süresi 8 yıl 1 ay 2 gün'dür. Kısa boylu olduğu için, hakkında mani üretilmiştir: "Mini mini valimiz, ne olacak halimiz." ‘Zeytinburnu ve Kazlıçeşme’nin babası’ sayılır. Eskişehir doğumludur.Fahrettin Kerim Gökay

Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay...Fahrettin Kerim Gökay ne doktoru?


Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay, 9 Ocak 1900’de Eskişehir’de doğdu. Tıp fakültesinden 1922 yılında mezun olduktan sonra, Emraz-i Akliye uzmanı oldu. Uzun süre öğretim üyesi olarak görev yaptı. Fahrettin Kerim Gökay hangi dönemde İstanbul’da görev yaptı?


24 Ekim 1949 ve 26 Kasım 1957 tarihleri arasında 8 yıl 1 ay 2 gün İstanbul Valiliği ve Belediye Reisliği yaptıktan sonra, İsviçre (Bern) Büyükelçiliği'ne atandı. İstanbul Milletvekilliği, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, İmar ve İskan Bakanlığı görevlerinde bulundu. Basılmış birçok eseri mevcuttur.Fahrettin Kerim Gökay, İstanbul’da hangi hizmetleriyle hatırlanır?


Prof. Gökay, İstanbullulara tanzim satışlarını sunmuştur. Migros, Gökay zamanında açılmıştır. Zeytinburnu ve Kazlıçeşme, onun zamanında şehirleşmiştir. Dolayısıyla Gökay, Zeytinburnu ve Kazlıçeşme'nin babası olarak bilinmektedir. Ayrıca elliye yakın okul yaptırmıştır.


Ayrıca Üsküdar'da ve Kadıköy'de adını taşıyan önemli iki cadde bulunmaktadır. (Kaynak: İstanbul Valiliği)

"Halk plajlara akın etti, vatandaş denize giremiyor." diyerek dönemin elitlerinin Türk toplumuna bakışını gösteren kült cümlelerden birini bizlere armağan etmiştir.


Ayrıca İstanbul Sefaköy'de isminin verildiği Fahrettin Kerim Gökay Anadolu Lisesi bulunmaktadır.

İstanbul Bakırköy'de Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastahanesi Bitam'da isminin verdiği Fahrettin Kerim Gökay Pavyonu bulunmaktadırFahrettin Kerim Gökay ne zaman istifa etti?


6-7 Eylül 1955 olayları karşısında yetersiz kalması nedeniyle, o günlerde İstanbul'da bulunan ve olayların başlangıcında "Milli Gençliğin Kıyamı" tabirini kullanan İçişleri Bakanı Namık Gedik ile beraber, istifa etmek durumunda kalmıştır. Fahrettin Kerim Gökay’a neden “Mini mini valimiz” dendi?


Halk tarafından çok sevilen ve kısa boyu dolayısıyla hakkında "Mini Mini Valimiz, Ne Olacak Halimiz?" tekerlemesi üretilmiştir. Önemli bir serveti olan Fahrettin Kerim Gökay'ın terekesinde 630 tapu bulunuyordu. Tüm varlığını kendi adını taşıyan vakfa bırakmıştır.Fahrettin Kerim Gökay, hangi tarihlerde Sağlık Bakanı olarak görev yaptı?


Fahrettin Kerim Gökay, 27 Kasım 1963 ile 25 Aralık 1963 tarihleri arasında Sağlık Bakanı olarak görev yaptı. Gökay, Yusuf Azizoğlu’nun yerine geldi; Gökay’dan sonra Kemal Demir, bu göreve getirildi.