Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Faik Tütüncüoğlu kimdir?

İzmir’in Çeşme İlçesi’ni Türkiye’nin en gözde tatil noktalarından biri yapan belediye başkanıdır. Emekli Albay Faik Tütüncüoğlu, 4 dönemdir Çeşme Belediyesi Başkanı seçilmektedir.Faik Tütüncüoğlu kimdir?
Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu

 

Faik Tütüncüoğlu eğitimini nerede tamamladı? 


1937 yılında Çeşme’de doğdu. İlk ve Orta öğrenimini ilçemizde tamamladı. Kuleli Askeri Lisesi ve Harp Okulunu bitirerek istihkam subayı olarak, yurdun çeşitli yörelerinde görev aldı. 


Faik Tütüncüoğlu askerlikten ne zaman emekli oldu?


1984 yılında kendi isteğiyle Albay Rütbesinden emekli olarak, Memleketi Çeşme’ye hizmet verebilmek amacıyla siyasete girdi. Dördüncü Dönem Belediye Başkanlığını yürütmekte olup evli ve bir kız, bir erkek evlat sahibi. İki çocuğundan, Alp ve Ece adında iki torunu var.


Faik Tütüncüoğlu hangi haberlere konu oldu?


Doğasını bozmadan Çeşme’yi geliştiriyor (Erkan Sevinç , Milliyet Gazetesi, 29 Nisan 2012)


Çeşme Türk turizminin yükselen yıldızı... Her geçen yıl bir öncekine göre daha bir gelişiyor, daha bir büyüyor, daha bir parlıyor... Hem de betonlaşmadan, doğasını koruyarak... Kentin dört dönemdir belediye başkanlığını yürüten Faik Tütüncüoğlu projeleri onca engellere rağmen birer birer hayata geçirirken önceliği doğa ve iklim özelliklerini bozulmamasına vermiş... Başkan, doğma büyüme


Çeşmeli ve aileden belediyeci...


Ege’nin Renkleri’ni makam odasında değil tabiri caizse Çeşme kazan,ben kepçe vaziyetlerinde dağ bayır gezerek gerçekleştiriyoruz. Bir yandan yapılanları gıpta ile izliyor, bir yandan da “Daha önceleri nerelerdeydiniz?” diye soruyorum kendi kendime... Ama burada Başkan’ın bir suçu yok. Çeşme Ankara’dan yeterli desteği göremiyor. Bırakın turizm kataloglarında ya da fuarlarda bahsedilmesini seneler önce turizm haftası açılışında Çeşme meydanda yapılan törende bizzat Bakan’ın konuşmasında söz ettiği Çeşme’nin planları hala ortada yok. Ortada olmayınca da yatırımcılar öyle bekliyor. Sadece planlar mı? Ne ecremisil sorunu çözüldü kentin, ne de Şifne Yat Limanı başta olmak üzere bekleyen projeleri onaylandı.


Ilıca’da prestij projesi


Başkan’la gezimize Reisdere’den başladık. 7-8 km Reisdere yolu adeta yeniden yapılıyor, kaldırımlar düzenleniyordu... Sonra Ilıca sahiline geldik ve prestij projesini gördük. Garaj da bu projenin içinde. Garajın hemen yanında kapalı bir antika pazarı olacak. Dükkanlar kiralanmış, açılış hazırlıkları sürüyor. 3 M Migros açılmış bile... Burada 1500 kişilik bir kongre merkezi yapmış Başkan ve otelcilerle işletmesi konusunda anlaşmaya varmış. Çeşme, Sheraton’dan sonra ikinci bir kongre merkezi kazanmış oluyor. Bir de termal tedavi merkezi yapılırsa harika olacak. 30 dönüm bir alan bu işe ayrılmış durumda. İzmir Balçova’daki 15, Afyon’daki 8.5 dönüm. En gelişmiş teknolojinin kullanılacağı bu tesis hayata geçtiğinde Ilıca uçacak. Buradaki yapılaşmayı eleştirenlere Başkan çevredeki otelleri gösterip “sadece safsata” diyor. Çiftlikköy’e gittik sonra...


Çalışmalar bitmek üzere


Alt yapısı tamamlanan bu bölgedeki Pırlanta plajı kite sörfçüleri ağırlamaya hazır... Dalyan’da yapılanları gördük... Burada aynı anda 3000 kişiye balık servisi yapılıyor, hem de kaliteli. Ve merkeze gelip İnkilap Caddesi’ndeki çalışmalara baktık. Şişli Abdi İpekçi Caddesi’nin bir benzeri oluyor. En iyi malzeme kullanılmış.Çarşı’daki dükkanların tabela ve güneşliklerine de bir standart getiriliyor. Esnaftan dükkanları yaz kış açmaları istenecek. Zaten kruvaziyer turizmi de başladığına göre... Tarihi kilise de bitme aşamasında. Oda müziği konserleri, sergiler, kitap şenlikleri burada olacak. Şenlik dedim de, Çeşme bu yaz bir karnaval ile tanışacak. 19 Mayıs’taki Uçurtma Şenliği’ne, film ve tiyatro şenliklerine bir de “Çeşme Karnavalı” eklenecek. Faik Tütüncüoğlu, eğitim ve spora büyük destek veriyor. Evleri termal enerjiyle ısıtma hazırlığı sürüyor; deneme kuyusundan 80-90 derecenin üzerinde suyun çıkması bekleniyor. Başkan çalışmaları anlatırken sık sık bürokratik engellerden yakınıyor. Mesela hala yıkılmaya yüz tutmuş Kaymakamlık binasını devralamamış. Alsa orayı otopark yapacak. Çeşme’ye günde 80 bin araç giriyor çünkü. Çeşmenin sezonunu uzatmak için yapılacak olan 20 futbol sahası ve golf alanları için de hala izin alamamış...

Faik Tütüncüoğlu’nun askerlikten gelme bir disiplinli yaşamı var.Erken kalkıyor,basit bir spor sonrası hafif bir kahvaltı yapıyor. Zaten dışarıda hiç yemek yemez ve sebze ağırlıklı sağlıklı beslenir. Sigara hiç kullanmamış. İçki davetlerde falan. Makamda oturmaz, hep halkın içinde ve gün boyu işleri kontrol eder. Sosyal bir olay yoksa erken yatar.Televizyonda haberlere ve macera filmlerine bakıyor. Bir de kendisi gibi Fenerbahçeli olan torunuyla maç izlemeyi... Fırsat bulursa belediye lokalinde briç oynar. Doğaya tutkun. 2014 de yine aday olacak gibi... Çünkü Termal Tedavi Merkezi’nin kurdelesini kendisi kesmek istiyor.


Ankara, Ankara duy sesimizi


* Çeşme yine şantiye gibi oldu...


Bizim sezon dışı aylarımız hep böyle... Ilıca’da, İnkilap Caddesi’nde, Çiftlikköy’de, Reisdere’de çalışmalar hızla sürüyor ve haziran başına kadar hepsi sonlanacak. Çeşme Belediyesi’nin parasını çarçur etmiyor, zamanında ve gerekli yerlere kullanıyoruz. 93 senesinde başkanlık koltuğuna oturduğumda para yoktu. O zamanın parasıyla hemen hemen bütçenin 5’te 1’i borç vardı. Ama biz geldiğimizde 6 ay sonra tamamıyla borç kapandı. Bu seneki tahmini bütçemiz 28 milyon TL idi, gerçekleşen 32 oldu. 4 milyon TL fazlalık... Ilıca’ya 17 milyon TL para yatırabiliyorsak, para var demek bu... Bizim İller Bankası’na bir kuruş borcumuz yoktur. Sadece Allah’a can borcumuz var. Ve yatırımları yaparken bir şansımız daha oluyor. Buraya gelen müteahhit biliyor ki işini yaptığı gün parasını alır.


* Ilıca Plajı’na da el attınız...


Geçen yıl bir eylem yapıldı plajda ”Başka Ilıca Plajı Yok” diye. Evet, yok... Ilıca Plajı dünyanın en güzel plajlarından biridir. Bu sene orada oldukça büyük değişiklik yaptık. Yol tamamen değişti. Şimdi bir de bisiklet yolu yapıyoruz. Bu sene ikinci bir plaj ve kum temizleme makinası daha aldık; izmarit gibi küçük şeyler için. Plaj zabıtası ve polisi yapacağız. Ciddi tedbirler de alacağız. Mesela evcil hayvan da olsa plaja giremeyecek. Plajda cam kapla servis yapılmayacak. Bir bira şişesi kırıldığı zaman yaralanmalara neden olabileceği gibi bunları toplayamıyoruz. Çeşme’de yaşayanlar, malı mülkü olanlar, bu plajı seviyorsa sahip çıkacak. Sadece 3 zabıta, 5 polisle olmaz. Birbirimizi uyaracağız, gerekirse eğiteceğiz. Ters giden bir şey varsa ilgililere ileteceğiz. Türkiye’de ilk kez birengelli plajı da yaptık.


* Çeşme’nin adı tarihi çeşmelerden geliyor ama bunlar restore edilse, ışıklandırılsa, sular aksa...


6 tanesinin projesi hazırlandı. Burada da sıkıntımız var. İşler yavaş yürüyor. Bunların bir kısmı Vakıflar’ın. Bunları yapacağız diyoruz, devretmiyorlar... Kendileri de yapmıyor...


* Şifne yat limanı  ne zaman hayata geçecek?


Planları hazır. Bir tek onayı kaldı. Bu yıl çıkacaktı; bakan söz vermişti ama şu ana kadar olmadı. Hatta bir gecikme, bir aksilik olmasın diye 60 bin lira harcayıp oranın jeolojik etütlerini yaptırdık. Bölgenin en büyük marinası olacak. 800 tane içerde, 200 de dışarıda olmak üzere 1000 tekneye hizmet verecek ve her yeri korunaklı çok güzel bir marina. Çalışmalar 4 yıl önce başlamıştı. Onay bekliyoruz. Ankara Ankara duy sesimizi diyoruz...


* Bu gelen Çeşme’nin ayak sesleri!


Faik Tütüncüoğlu: 21 yıldır Çeşme'nin imar planlarını bekliyoruz! (Emlakkulisi.com, Mayıs 2013)

Faik Tütüncüoğlu Çeşme'nin bazı bölgeleri için Ankara'dan 21 yıldır imar planı bekledikleri belirtti

Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu İlçede 12 ay turizm hedefinin önündeki en büyük engel plansızlık olduğunu söyledi. Çeşme Altınkum bölgesi yakınlarındaki turizm tesisi yapılabilecek SİT alanı olarak belirlenen 2 bin 761 dönüm alan için 1992 yılından bu yana imar planı beklediklerini sözlerine ekledi.Faik Tütüncüoğlu, Çeşme'de 7 yıldızlı otel yapmak istiyor! (A.A., Nisan 2010)


İzmir'in Çeşme ilçesi belediye başkanı Faik Tütüncüoğlu, Çiftlikköy bölgesine 7 yıldızlı otel yapmak istediğini bildirdi


İzmir'in Çeşme ilçesi belediye başkanı Faik Tütüncüoğlu, Rus iş adamı Mikhail Prohorov'un 3 yıl önce 18 milyon dolara satın aldığı Çiftlikköy bölgesindeki 200 dönüm arazide 650 yataklı, 7 yıldızlı otel yapmak istediğini bildirdi.


Belediye Başkanı Tütüncüoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığının, Çeşme'nin 1/1000'lik imar planlarını hazırlamamış olması nedeniyle Prohorov'un ilçede yatırım yapmaktan vazgeçmesinden endişe ettiklerini belirtti.


Rus iş adamının 50-60 milyon dolarlık otel yatırımı yapmak istediğini, imar planı hazırlanmadığı için arsanın 3 yıldır boş bekletildiğini ifade eden Tütüncüoğlu, şunları kaydetti:


"Çiftlikköy bölgesinde 1/5000'lik planları Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu yapıp onayladı. Ancak bakanlık buna uygun olarak 1/1000'lik planları yapmadı. Bu yüzden bölgede hiçbir şey yapılamıyor. Mikhail Prokhorov tam bir Çeşme aşığı. Prokhorov, Çeşme'yi çok seviyor ve yatırım yapmak istiyor. Doğal ortamı bozmadan 200 dönüm alanda 650 yataklı, 7 yıldızlı otel yapmak istiyorlar. Bu yatırımın Çeşme'den gitmemesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Burada planları onaylayacak Kültür ve Turizm Bakanlığıdır. Geçen yıl Turizm Haftası kutlamalarında Bakan Ertuğrul Günay bu proje için 'Tamam' demişti ama onun üzerinden 1 yıl geçti, yine bir şey yok. O arazide eskiden kalma evler var. Çok eski bir kooperatif. Prokhorov'un görevlendirdiği kişiler dünyaca meşhur otel zincirleriyle Çeşme'de otel yapmak için görüşmelerini sürdürüyorlardı. Ancak aradan 3 yıl geçmesine rağmen sonuç çıkmadı. Kendisi burayı çok beğenmiş olacak ki 5-6 yıldır bölgeye geliyor. Her yıl 10-15 gün kaldıktan sonra dönüyor."

Belediye Başkanı Tütüncüoğlu, projenin onaylanması durumunda dünyanın sayılı zenginlerinin Çeşme'ye geleceğini, ilçenin ve Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlanacağını savundu.


Prokhorov'un da dünyanın sayılı zenginleri arasında yer aldığını hatırlatan Tütüncüoğlu, şöyle konuştu:

"Kendisi bu bölgeye en az 50-60 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyordu. Prokhorov '20-25 milyar dolarım var, yatırım yapmak istiyorum' diyor. Sayın Kültür ve Turizm Bakanı da bu konuyu çok iyi biliyor. Çiftlikköy Altınkum bölgesinde o otelin yapılmasının ilçeye büyük hareket getireceğine inanıyorum. Otel yapılırsa dünya sosyetesi Çeşme'ye gelir. En az 400 kişi iş sahibi olur. Bakanlık 1/1000'lik planı onaylayıp gönderirse biz de hemen Rus iş adamının projesini onaylayıp ruhsatlarını vereceğiz."Faik Tütüncüoğlu ve Çeşme Belediyesi iletişim bilgileri nelerdir?Adres: İnönü Mah. 2001 Sk. No:2 Çeşme / İzmir


Telefon : 0 232 7126632


Faks: 0 232 7126457


E- Posta: info@cesmebelediyesi.com


Web Adresi: www.cesmebelediyesi.com