Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Faizsiz kontrol sistemine kontrol geliyor!

Faizsiz ev sahibi yapan sistem hızla gelişiyor. Sistemin kontrolü için Hazine ve BDDK devreye girecek.


Yükselen konut kredi faizleri sonrası konut almak isteyen vatandaşlar tasarrufa dayalı faizsiz sistemine geçti. 2018'de ayda 120 bin konutun satışı bu şekilde gerçekleşti.


Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan'ın haberine göre, faizsiz yöntemle satılan konutların genel konut satışları içindeki payı yüzde 2.5'e ulaştı. Verilerin 2019 yılında aylık 350- 400 milyon TL'ye çıkacağı tahmin ediliyor. Sistem Türkiye genelinde yaygınlaşırken, şirketlerin güvenilirliği daha da önemli oldu.  Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, sistemin denetimi için girişimler başlattı. Hazine ve BDDK'nın bu süreçte görevlendirileceği belirtiliyor.


Tasarrufa dayalı faizsiz sistemle yapılan konut satışları son dönemde yıllık yüzde 50 ila 70 artış gösteriyor. Hızla büyüyen sektörde Eminevim, Birevim, Fuzulev, Finansevim'im gibi 4 büyük oyuncu pazarı domine ediyor. Konya merkezli Hedefevim ve henüz İstanbul bazlı faaliyet gösteren Katılımevim gibi yeni oyuncular da bu pazardan pay almak için yarışa girdi.


20 yıla uzayan ödeme fırsatının bulunduğu sisteme en büyük talebin yüzde 35 ile İstanbul'dan geldi. Ayrıca Anadolu'da Konya, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır ve Hatay gibi illerde tasarrufa dayalı sistemle konut satışı yapılıyor.


'Faiz ve yükselen ev fiyatları sistemi büyüttü'

 Faizsiz kontrol sistemine kontrol geliyor!

Tasarrufa dayalı faizsiz ev alma sistemi hakkında konuşan Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, son yıllarda sistemin ciddi oranda arttığını söyledi. "Bunun sebebi en başta konut kredi faiz oranlarının yüksekliği. İkinci sebebi ev fiyatlarının yükselmesi" diye konuşan Akbal, "Tasarrufa dayalı faizsiz ev alma sistemi tamamen kişinin bütçesine göre plan çiziyor. Bu sebeple örneğin bize ev almak için yılda 25 bin kişi başvuruyor ve alacağı evin finansmanını oluşturuyor. Markalı konut üreticileri yılda 2 bin konut satınca sektör lideri oluyor. Biz bu rakamı 1 ayda gerçekleştiriyoruz" dedi.

 Faizsiz kontrol sistemine kontrol geliyor!

Sektörde yaşanan hızlı büyüme hakkında konuşan Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi, sektörde yaşanan hızlı büyüme hakkında konuştu. Sektörün ortalama yüzde 50 - 70 arasında büyüme gösterdiğini söyleyen  Çiftçi, Birevim özelinde geride bıraktıkları yıllara baktıklarında yüzde 100' ün üzerinde büyüme gösterdiklerinin altını çizdi. Sektörü yapılan satışlar ve teslimatlar şeklinde iki şekilde konuşan Çiftçi, "2018 yılında aylık ortalama 10 bin civarı yeni satış sözleşmesi yapılıyor. Bu da yıllık 120 bin civarı satış anlamına gelir. 2018 yılında aylık ortalama 3 bin civarında adet teslimat gerçekleştirildi. Bu da yılda 35 binin üzerinde teslimat yapıldığını gösterir. Böylece sektörün toplam satışlardaki payı 2018 yılında yüzde 2.5 seviyelerindeyken 2019 da yüzde 5 olmasını bekliyoruz" diye konuştu.


"2019'da inşaat sektörü faizsiz sistemle yükselecek"

 Faizsiz kontrol sistemine kontrol geliyor!

Türkiye genelindeki faizsiz finans sistemlerin aylık teslimat miktarının yükseldiğini söyleyen Finasevim Yönetim Kurulu Başkanı Emre Özkaya, 2018 yılında 250 milyon TL'yi bulan teslimat değerinin 2019'da bunun iki katına çıkmasını öngördüklerini kaydetti.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura