Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Fatih Erdoğan kimdir?

Next Level projesini 500 milyon TL’lik yatırımla Ankara Söğütözü’nde hayata geçiren Pasifik İnşaat’ın yönetim kurulu başkanıdır. Fatih Erdoğan, sanıldığının aksine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın akrabası DEĞİL… Orçay’ın kurucusu ve Rize Ticaret Borsası Başkanlığı yapan Mehmet Erdoğan’ın kardeşi.Fatih Erdoğan kimdir?
Pasifik İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fatih ErdoğanFatih Erdoğan, Next Level projesini neden çok seviyor? Bugünlerde Ankara’nın ilk karma projesini hayata geçirmek için kollarını sıvayan Pasifik İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, Next Level projesiyle Ankara’da fark yaratmayı amaçlıyor. Ankara’nın en iyi arazisinde gerçekleştirdikleri projenin ardından Pasifik GYO’yu kuracaklarını söyleyen Erdoğan, GYO ile Ankara ve İstanbul’da proje üretmeye devam edecek. Projesini çok sevdiğini söyleyen Fatih Erdoğan hiçbir proje sahibinin proje detaylarına bu denli hakim olmadığı konusunda emin. Boş zamanında projenin çizimlerini incelediğini belirten Erdoğan, projenin her metrekaresini ezbere bildiğini söylüyor...Fatih Erdoğan, Pasifik Grubu’nun kuruluşunu ve gayrimenkul sektörüne yönelişini nasıl anlatıyor?İşte Fatih Erdoğan’ın firmanın internet sitesinde yer alan o mektubu;  


“Grubumuzun 1986'da ORÇAY ile başlayan yolculuğu, 2008 yılında  özel gayrimenkul projeleri geliştirmek amacıyla kurduğumuz Pasifik İnşaat ile farklı bir ivme kazandı. Çay sektöründe ve devamında gıda sektöründe önemli başarılara imza atan grubumuz için artık yeni bir heyecana, hızlı koşabileceği yeni bir kulvara, vizyonunu ve farkını ortaya koyabileceği yeni bir sektöre yatırım yapmaya ihtiyaç vardı. Gayrimenkul sektörü bize bu fırsatları sunan en önemli sektörlerden biriydi ve dünyayı ve ülkemizi incelediğimizde, kısa sürede farkımızı ortaya koyabileceğimiz önemli boşluklar gördük ve bu sektöre yatırım yapmaya karar verdik.


Amacımız en kısa sürede kendimizi gösterebileceğimiz bir proje geliştirmekti fakat bu tarz proje yapabileceğiniz arsaları bulmak kolay değildi, zaman gerekiyordu. Biz de bu zamanı şirketimizi kurumsallaştırmak ve işleyişi oturtmak üzere kullandık. Bu süreçte Kocaeli'nde İzmitkent 2. etap, Umutkent ve İzmitkent 3. etap projelerini yaptık. Bu projeleri daha çok Pasifik İnşaat'ın alıştırma işleri olarak gördük ve nihayet 2009 yılı sonunda aradığımız arsayı bulduk.


Başkent'in kesinlikle en iyi arsasıydı. Ankara Eskişehir ve Konya yolları üzerinde gelişen bir şehirdi ve iş hayatı olsun ev hayatı olsun sosyal yaşam olsun son yıllarda Ankara her şeyiyle bu bölgeye akıyordu. Bulduğumuz arsamız bu Eskişehir ve Konya yollarının tam kesişme noktasıydı, adeta yüzük taşı. Arsayı 2010 yılı başında TOKİ'den hasılat paylaşımı modeliyle satın almamız sonucunda arayış çalışmaları yerini keyifli ve çok detaylı bir proje geliştirme çalışmasına  bıraktı.


Ankara bize en iyi arsasını vermişti, biz de Ankara'ya bunun karşılığını vermeliydik. Başkentimizin yeniliklere, farklı mimari yaklaşımlara ve değişime ihtiyacı vardı. Standartları yüksek, önemli bir başkent olma yolunda adım atılması gerekiyordu. Vizyoner ve yenilikçi bir gayrimenkul geliştirme şirketi olarak bize düşen, sektörün vizyonunu ve yaklaşımını değiştirecek, gelecek çalışmalara yön verecek bir proje geliştirmekti.


Bu misyonla her aşamasında titiz, detaylı ve özenli çalışarak Ankara'nın ilk karma kullanım projesini, şehrin yeni simgesi olacak bir projeyi başkentimize kazandırdık. Ankara'ya getirdiği o kadar çok yenilik vardı ki ismi de buradan gelmeliydi; Next Level. Tasarımı, kalitesi, hizmetleri, teknolojisi ve Ankara için ilk olan birçok özelliği ile Next Level, Ankara'yı çok farklı bir noktaya taşıyacak. Next Level, yenilikçi ofis binası, yaşam kalitesini yükselten rezidansı ve Ankara'nın yaşam merkezi olacak alışveriş merkezi ile Ankara'nın uzak ara en prestijli projesi, Türkiye'nin de en iddialı projelerinden biri olacak.


Next Level projemiz, vizyonumuzu ve misyonumuzu yansıtan ilk projemiz ve bundan sonra da vizyonumuzu ve misyonumuzu yansıtan başka projelerle gayrimenkul sektörüne yatırım yapmaya ve büyümeye devam edeceğiz.Fatih Erdoğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın akrabası mıdır? Jale Özgentürk’ün 10 Nisan 2012 tarihli Radikal Gazetesi’ndeki “Finans göçü Ankara'nın önemini azaltmaz” başlıklı yazının içinde Fatih Erdoğan hakkında önemli detaylara rastlıyoruz;


“Bu günlerde Ankara’nın en büyük gayrimenkul yatırımlarından biri olan Next Level projesini gerçekleştiren Pasific Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan İstanbul’daydı ve bu gelişmeleri konuştuk. 


Erdoğan, holdingin ikinci kuşağı. Rizeli ve soyadı Erdoğan ama Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bir akrabalığı yok. 


Pasifik Holding yeni ama aslında Türkiye’nin ilk özel sektör çay fabrikalarından Orçay’ın devamı. Babası Mehmet Erdoğan uzun yıllardır Rize Ticaret Borsası Başkanlığı yapıyor.” 

NOT: Jale Özgentürk'ün yazısına minik bir düzeltme; Fatih Erdoğan, Mehmet Erdoğan'ın oğlu değil kardeşi... Fatih Erdoğan, Next Level’i ve gayrimenkul sektörünü nasıl anlatıyor?01 Mart 2012 tarihli Capital Dergisi’nde “Ankara'dan sonra sıra yeni illerde” başlıklı ve Ayçe Tarcan Aksakal imzalı o söyleşi şöyle;


Türkiye'nin ilk özel çay markalarından Orçay'ın sahibi Pasifik Grubu, Ankara'da Next Level'dan sonra yeni bir konut projesine daha başlayacak. "Next Level" için 500 milyon TL yatırım yapacaklarını söyleyen Pasifik inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, "İnşaatta yenilikçi vizyonumuzla fark yaratacağız. Ankara'da yeni konut projesi için arsa arayışlarımız devam ediyor" diyor. 


Erdoğan, 2012'de de yeni konut ihtiyacının sektörü harekete geçireceğine inanıyor. Orçay, Türkiye'nin en büyük 5 çay şirketinden biri. 26 yıl önce Ahmet Erdoğan tarafından Rize'de kuruldu. Erdoğan, daha sonra gıda alanına da girdi. İşler büyüyünce şirketlerini Pasifik Grubu altında topladı. Şimdi ise işlerin başında oğlu Fatih Erdoğan var. 


Çay üretiminin yanı sıra gıda pazarlamasında da güçlenen grup, 4 yıl önce Pasifik inşaat markasıyla inşaat sektörüne girdi. Gıda ve çayda elde ettikleri başarıyı inşaat sektörüne taşımak istediklerini söyleyen Pasifik Inşaat'ın yönetim kurulu başkanı Fatih Erdoğan, sektörde yenilikçi vizyonlarıyla fark yaratacaklarını söylüyor. 


Pasifik Grubu'nun Ankara'da Eskişehir ve Konya yollarının keşimi üzerinde 500 milyon TL yatırımla hayata geçirdiği Next Level projesi de şirketin vizyonunu doğrular nitelikte. Ofis, rezidans ve AVM'den oluşan proje, bu konseptte Ankara'nın ilk önemli gayrimenkul yatırımı olacak. Dış cephesinde ayna efekti olacak projede rezidansların metrekare fiyatı 7 bin ila 7 bin 500 lira arasında değişecek. Ofislerin metrekaresi ise 5 bin 300 liradan başlayacak. "Next Level Ankaralılara evlerinde lüks otel keyfi yaşatacak" diyen Erdoğan, başta Ankara olmak üzere Anadolu'daki diğer şehirlerde de yeni konut projeleri hedeflediklerini söylüyor. Bugüne kadar Kocaeli'nde bin 500 konut inşaat eden Pasifik inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan ile Ankara'nın son dönemdeki en pahalı gayrimenkul projesi Next Level'ı ve yeni girdikleri inşaat sektöründeki hedeflerini konuştuk:


İnşaat işine girmeye nasıl karar verdiniz? Pasifik inşaat nasıl doğdu?


- Pasifik Grup bünyesinde Pasifik inşaat, Orçay, Orpaş ve ilerleyen Yapı olmak üzere dört şirket bulunuyor. Türkiye'nin ilk özel sektör çay şirketlerinden biri olan Orçay, 1986'da kuruldu. 1995'te gıda dağıtım alanında faaliyet gösteren Orpaş şirketimiz faaliyete geçti. Aile şirketi olan Pasifik Grup'u vizyoner bir bakış açısıyla yönettik ve yeni satış-pazarlama kanalları geliştirmek için çok çalıştık. Çay ve gıda pazarlama sektörlerinde yakaladığımız başarıların ardından özellikle inşaat sektöründe başarılı işler yapılabileceğimize ve en önemlisi yenilikçi vizyonumuzla fark yaratabileceğimize inandık. Bu doğrultuda 2008 yılında özel inşaat projeleri geliştirmek amacıyla Pasifik Inşaat'ı kurduk.Bugüne kadar Pasifik inşaat olarak kaç konut ürettiniz?

- Bugüne kadar Kocaeli'nde üç ayrı proje ile toplam bin 500 konut inşaatı gerçekleştirdik. Şubat 2010'da TOKİ'nin yaptığı hasılat paylaşımı ihalesi ile Next Level'ın arsasını alarak Ankara'nın ofis, rezidans ve AVM özellikli ilk karma kullanımlı projesine başladık.


Next Level'm rakiplerinden ayrılan en önemli özellikleri nedir?

- Next Level, lokasyonuyla beraber mimari anlamda da farklı, çok özel tasarlanmış bir proje. Ankara'da ilk kez iş, yaşam, alışveriş ve eğlencenin bir arada olduğu ve Ankaralıların yaşam tarzına farklılık katacak konsept bir proje olarak hayata geçirdik. Bu nedenle şu anda Ankara'da benzersiz olan projemizin rakibi yok.


Hangi grubu hedefliyorsunuz? En çok kimler projeye ilgi gösteriyor?

- Hedef kitlemiz A ve A plus müşteriler. Yoğun iş temposu olan üst düzey çalışan ya da kendi işinin sahibi kişileri hedefliyoruz. Anadolu'nun önde gelen sanayi devleri, istanbul'da yaşayan, fakat sık aralıklarla Ankara'ya iş nedeniyle gelip konaklayan işadamları, politikacılar da bu projedeki hedef kitlemiz arasında bulunuyor.


Ankara'da Next Level'ın inşası devam ediyor. Hedefinizde başka iller olacak mı?

- Next Level, Ankara'nın en değerli noktasında, şehrin en hızlı gelişen aksları Eskişehir ve Konya Yolları'nın kesişim noktasında bulunuyor. Ankara'nın iş, yaşam, alışveriş ve eğlence anlayışının değişmesine ve dünyanın şehir yaşamının son trendleriyle tanışmaya ihtiyacı vardı. Next Level projesiyle Ankara'da hayata geçirdiğimiz bu değişim ve gelişim anlayışını ihtiyaç olan diğer illerde de önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirmeyi planlıyoruz.


Yabancı yatırımcıların ilgisi nasıl?

- Özellikle Next Level projemize yabancı yatırımcıların ilgisi her geçen gün artıyor. Next Level ofislerimiz özellikle global şirketler tarafından tercih ediliyor. Rezidanslarımızda çok sık Ankara'yı ziyaret eden işadamları ilgi gösterirken AVM tarafında ünlü ve seçkin markalarla anlaşmalar yapıyoruz.


Önümüzdeki dönemde yeni konut projesi hedefliyor musunuz?

- Şu anda Ankara'da bir konut projesi daha hayata geçirmeyi planlıyoruz. iyi bir lokasyonda arsalar olduğu takdirde, inşaat sektöründe farklılık yaratabilecek, kente değer katabilecek ve ihtiyaca yönelik projeler yapmaya devam edeceğiz.


İnşaat sektöründeki hedefiniz nedir?

- Next Level projesi bizim için milat oldu. Next Level'dan sonra hep bir adım ileride projeler yapacağız. Farklı bir mimari anlayışla tasarlanan, hizmet, teknolojik alt yapı ve lokasyonu ile fark yaratan, uzun soluklu ve iz bırakan projelere imza atarak, sektörde uzmanlaşmayı hedefliyoruz.


Önümüzdeki dönemde şirketinizi nerede görmek istiyorsunuz?

- Pasifik inşaat olarak önümüzdeki dönemlerde yine aynı çalışma üslubu ve özenle değerli birçok projeye imza atacağız. Tüm ihtiyaçları karşılayacak ve topluma yarar sağlayacak nitelikli projeleri hayata geçireceğiz. Next Level projemizle de bu başlangıcı yapmış olduk.


Sektörde şu anda satışlar tatmin edici mi?

- İnşaat sektörü 2012'de 2011'e oranla biraz daha yavaş sakin bir yıl geçirebilir. Rekabetin yoğun olduğu bir dönemde doğru lokasyonda doğru projeleri yapan şirketler daha avantajlı olacak. İlk çeyrekte yatırımcılar daha temkinli hareket edebilir ama sonraki dönemlerde insanların konut ihtiyacı sektörü yine harekete geçirecek. Sektör kentsel dönüşüm projeleriyle ve yabancılara gayrimenkul satışlarıyla canlılık kazanacak. Gayrimenkul değer yitirmeyecek bir yatırım. 2012'de bu trend devam edecek ve özellikle yatırım sahibi seçici davranıp iyi bir projeye yatırım yaparsa kazancı da sürekli artış gösterecek.Fatih Erdoğan ve Pasifik İnşaat iletişim bilgileri nelerdir?


Merkez Ofis


Adres: Kızılırmak Mah. 1450. Sk. Ulusoy Plaza No:9/28 06520 Çukurambar / Çankaya / ANKARA


Telefon: + 90 (312) 285 47 72-73


Faks: +90 (312) 285 47 80


E-Posta: info@pasifikinsaat.com.trNext Level Satış Ofisi


Adres: Eskişehir Yolu (Dumlupınar Bulvarı) No:3 Söğütözü /ANKARA


Telefon: 0312 284 47 47


Faks: 0312 284 06 07Next Level Şantiye


Adres: Eskişehir Yolu (Dumlupınar Bulvarı) No:3 Söğütözü /ANKARA


Telefon: 0312 284 40 00


Faks: 0312 284 22 61


E- Posta: info@nextlevel.com.tr


Web adresi: www.pasifikinsaat.com.tr

Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016