Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Fatih Ormanı – Şişli - İstanbul

İstanbul’un Şişli İlçesi sınırları içinde kalan, 145,09 ha alana sahip ormandır. Ege Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları adlı şirket Park Orman'ı da içeren 500 dönümlük araziyi 29 yıllığına kiralamıştı. Doğuş Holding'in patronu Ferit Şahenk, Serdar Bilgili'nin 29 yıllığına kiraladığı Fatih Ormanlarına ortak oldu.Fatih Ormanı – Şişli - İstanbul
Fatih Ormanı, Şişli, İstanbul...


Fatih Ormanı nerededir?


İstanbul’un Avrupa yakasındaki ilçesi Şişli sınırları içinde kalır. Hacıosman’dan Büyükdere - Bahçeköy yoluna girdikten sonra 3 km sonra sol taraftadır. İstanbul Orman I.Bölge Müdürlüğü sorumluluğundadır. Fatih Ormanı – Şişli - İstanbul


Fatih Ormanı’nın özellikleri nelerdir?


Sahanın tamamına yakın geniş yapraklı, orta yaşlı ve yer yer de yaşlı ormandır. İğne yapraklı ve yapraklı karışık meşçerelerden oluşan ormanlarla kaplıdır. Boylu ağaç olarak Saplı Meşe, Gürgen, Kayın, Kızılağaç, Dişbudak, Kestane, Karaçam, Fıstık Çamı, Sahil Çamı gibi boylu ağaçlar, Kızılcık, Alıç, Fındık gibi ağaççıklar bulunmaktadır. Otsu türler bakımından zengindir. Sarmışık, Funda ve eğreltiler mevcuttur.  Yaban Domuzu, Kurt, Sincap, Çakal, Tilki ve Köstebek gibi türler bulunmaktadır.


Manzara seyir imkanları, piknik, kampçılık, Oryantiring (yönbulma) gibi faaliyetleri karşılayabilecek potansiyele sahip bir alandır.Fatih Ormanı – Şişli - İstanbul


Fatih Ormanı’nda neler görülebilir?


Sahanın üstün estetik değerlere sahip florası, doğal yaya yolları, spor ve doğa etkinliklerinin yapılabileceği bir arazi yapısına sahiptir. Şehir merkezine yakınlığı nedeniyle İstanbul halkının rekreasyonel açıdan tercih ettiği bir yerdir.Fatih Ormanı imara mı açılıyor?


Sözcü Gazetesi’nin 11 Haziran 2013 tarihinde yayımladığı haber şöyle; Türkiye’yi ayağa kaldıran rant projelerine bir yenisi eklendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fatih Ormanı içindeki 175 bin metrekarenin imara açılmasına izin verdi.


İstanbul Maslak Hacıosman’daki Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Fatih Ormanı Yerleşkesi’nin alanına “gelecekte yapılması planlanan tesis ve binalar” ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılan “1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği” bahane edilerek 175 bin metrekarelik orman alanı dahil edilmek isteniyor.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Şehir Planlama Müdürlüğü’nün 22 Mart 2013’te aldığı karar üzerine İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’ne 22 Mayıs 2013’te gönderilen emirle Şişli ilçesi Maslak semti içerisinde kalan Fatih Ormanı’nın toplam 353 bin metrekarelik alanı imar planlı çıkarıldı.


Çıkarılan plana göre 84 bin 22 metrekaresi konut, 196 bin 965 metrekarelik alanı idari ve sosyal tesis (cami, okul da dahil), 36 bin metrekare park, 1.872 metrekare otopark, 33 bin 728 metrekaresi yol alanı olarak bölgenin imara açılması planlanıyor. Fatih Ormanı’nda 175 bin metrekare alanın imara açılması sırasında 14 bin civarında ağacın da kesilmesi gerekecek.Fatih Ormanı – Şişli - İstanbul“Anayasaya aykırı”


İmar planı oluşturulmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade eden Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Yüksel Yüksel, “Burası devlet ormanı. Devlet ormanlarına imar planlı yapılamaz. Burada 50 yıldır yapılmış binalar var. Bu binalar ahır olarak görünüyor. Hatta Fatih Ormanı’nın girişinde bulunan Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait tüm yapılar kaçak” şeklinde konuştu. Yüksel Yüksel, bu girişimin nedenini anlamadıklarını ancak Anayasa’ya aykırı hareket edildiğini dile getirdi. Yüksel “Orman Mühendisleri olarak hukuksal mücadelemizi vereceğiz” dedi.Amaç satışın yolunu açmak


Orman Endüstri ve Ağaç İşleri Endüstri Mühendisleri İstanbul Grubu Orman Mühendisi Metin Akar, İmar çalışması ile Fatih Ormanı’ndan yaklaşık 175 bin metrekare alanda 14 bin ağacın kesileceğini ifade etti. Metin Akar, “353 bin metrekarelik bu alanın tamamı orman arazisidir. Şu an bu alanı satmak istiyorlar ama orman olduğu için satılamıyor. Bölgeyi imara açarak satışın önü açılacak. Bunu saha önce Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü Lojmanları’nda yaptılar. Önce lojmanları imar alanına dahil ettiler. Ardından alanı boşaltıp sattılar” diye konuştu.

Cami ve tüm binalar kaçak


Metin Akar, “Darüşşafaka Metro İstasyonu ve Hacı Osman Metro İstasyonu arasında bulunan ve kamuya ait olan tüm binalar orman arazisi üzerindedir ve kaçaktır. 200 metre araya 2 cami yer alıyor. Bu camilerin de ruhsatı bulunmuyor” şeklinde konuştu.


Fatih Ormanı – Şişli - İstanbulİŞTE FATİH ORMANI’NDAKİ TALANIN BELGELERİ


Belge 1: İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü İşletme Şefi Göksel Gök imzalı belgede İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) talebi doğrultusunda Fatih Ormanı’nıyla ilgili oluşturulan imar planlarının hazırlandığı bilgisi yer alıyor. Hukukçular bu belgenin bile başlı başına Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade ediyor.


Belge 2: Fatih Ormanı’ndan inşa edilmiş mevcut yapılar imar planına dahil edilmiş. Ayrıca belgede; “gelecekte yapılması planlanan tesis ve binaları da kapsamaktadır” ifadesi ile bölgenin imara açılacağının bilgisi açıkça yer alıyor.Fatih Ormanı içinde inşa edildiği öne sürülen markalı konut projesi hangisidir? 


Ağaoğlu Maslak 1453 projesinin detayları için tıklayın!Fatih Ormanı, en son hangi habere konu oldu?


Şahenk, Serdar Bilgili'ye Fatih Ormanı'nda ortak oluyor (wsj.com.tr, 25 Kasım 2013)


Son dönemlerde eğlence ve yeme içmeye yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Doğuş Holding'in patronu Ferit Şahenk, şimdi de Serdar Bilgili'nin 29 yıllığına kiraladığı Fatih Ormanlarına ortak oldu. Şahenk'in ortak olmak için rekabet kurumuna başvurduğu Ege Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları adlı şirket Fatih Ormanı'nda Park Orman'ı da içeren 500 dönümlük araziyi 29 yıllığına kiralamıştı.


Beşiktaş'ın eski Başkanı ve Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili Fatih Ormanı'nda 500 dönümlük bir araziyi 29 yıllığına kiralamıştı. Serdar Bilgili ihalenin ardından basına yaptığı açıklamalarda da İstanbullu'nun Hyde Park, Central Park ya da Chicago'daki Millennium Park kalitesinde nefes alabileceği bir alan olmadığını ifade ederek Fatih Ormanları'nı bu şekilde projelendireceklerini ifade etmişti.


Edindiğimiz bilgilere göre göre Doğuş ve Bilgili ortaklığının ardından yapılacak projeler henüz net değil. Bir arena için Orman Bakanlığı'na başvuru yapılmış. Planlarda bir arena yapılması var. Aynı zamanda ormanda lüks markaların konumlanacağı dükkanlar ve yeme içme yerlerinin yer alacağı restoranlar açılması planları da var. Ancak bunların tamamı şimdilik izin aşamasında olduğu için henüz bu konuda kesinleşmiş bir proje bulunmuyor.


Doğuş Holding ve Bilgili Holding konuyla ilgili olarak henüz bir açıklama yapmadı. Ancak her türlü çalışmanın Orman Bakanlığı kontrolünde gerçekleştirileceği ifade edildi.