Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Fatma Şahin kimdir? AK Parti Gaziantep 2014 Adayı

Kadın ve Aileden Sorumlu Bakan’dı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. Fatma Şahin’in adaylığını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan önce mevcut AK Partili belediye başkanı Asım Güzelbey ilan etti.Fatma Şahin kimdir? AK Parti Gaziantep 2014 Adayı
Kadın ve Aileden Sorumlu Bakan, AK Parti 2014 Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin...Fatma Şahin’in adaylığı nasıl ilan edildi? 


Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Kasım 2013’te partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı belediye başkan adayları açıklamasında sıra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığına geldiğinde şu diyaloglar yaşandı; 


BAŞBAKAN ERDOĞAN: Baklavasıyla tatlısıyla kebabıyla Gaziantep. Adayımızı açıklamadan önce belediye başkanımız Asım Güzelbey’i huzurlarınıza davet ediyorum.


ASIM GÜZELBEY: Sayın başbakanım, çok değerli AK Parti ailesi. Şu an salonda bulunan en mutlusu benim. Görevini tamamlamış, görevini devretmeye hazırlanan birisiyim. İkinci bir mutluluğum var. o da verdiği sözü yerine getirmiş birisi olmak. Bundan tam on yıl önceydi. Başbakanım beni çağırdı. Ben Gaziantep’te çalışan sıradan bir doktorken bana güvendi. Ben de kendisine söz verdim. Size söz veriyorum Gaziantep’i kazanacağız dedim. Seçimi kazandık. Ama bu arada Gazianteplilere de bir söz vermiştim. Ben projelerimle geliyorum. Tarihi ve kültürel kimliğini ortaya çıkaracağım ve iki dönem başkanlık yapacağım. Benden sonra yine genç bir başkan seçin dedim. Son bir mutluluğum var. doktorluk yaptığım yıllarda Gaziantep’te üç ameliyat yapardım. Devletin turnikesini hiç kullanmadım.


BAŞBAKAN ERDOĞAN: Asım bey şimdi doktorluğu da unutmuşsundur.


ASIM GÜZELBEY: O zaman da bir hayat planım vardı. Otuz yılın sonu geldi. Ama zirvedeyken bırakmanın mutluluğunu yaşadım. Benden sonra gelecek Fatma Şahin hanımefendi daha başarılı olacaktır. İnanıyorum ki oy patlaması yapacaktır.


BAŞBAKAN ERDOĞAN: Şimdi bir kadın eli Gaziantep’e değecek. Fatma Şahin.Fatma Şahin kimdir? 


1966 yılında Gaziantep’te doğdu. İTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Özel sektörde çeşitli firmalarda mühendis ve yönetici olarak görev yaptı. 


2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep Teşkilatı’nda kurucu üye olarak siyasete adım attı.


3 Kasım 2002 Genel Seçimlerinde 22. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak,  Gaziantep’in ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk kadın milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi.


TBMM Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu’nda ve AB Uyum Komisyonu ile TBMM Töre-Namus Cinayetleri ve Çocuklara Karşı Şiddeti Araştırma Komisyonu’nda görev yaptı.


AK Parti Kadın Kolları’nda bir dönem teşkilattan ve bir dönem de siyasi işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar eski bakanlarından Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'la ilgili oluşturulan Meclis Soruşturma Komisyonu’nda ve Tuz Gölü Araştırma Komisyonu’nda çalıştı. AK Parti 2. 

Olağan Kongresi’nde Merkez Karar Yürütme Kurulu’na seçildi. Evli ve iki çocuk annesidir.


AK Parti 2. Olağan Kongresinde Merkez Karar Yürütme Kurulu’na seçildi.


22 Temmuz 2007 Genel Seçimlerinde, 23. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak yeniden seçildi. Gaziantep ve bölgede üst üstte iki dönem milletvekilliği yapan ilk kadın oldu.

Bu dönemde ise; AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı görevinde bulundu. 


12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde, 24. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak 3. kez  Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi.Fatma Şahin ne zaman Bakan oldu?


6 Temmuz 2011 tarihinde, 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti’nde “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı” olarak atandı.


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları