Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Fehime Sultan Yalısı

Ortaköy’de yer alan Fehime Sultan Yalısı, Sultan 2.Abdülhamid tarafından Fehime Sultan’a düğün hediyesi olarak verilmiştir. Yalı, geçirdiği yangın sonucunda kullanılmaz hala gelmiştir. 2009 yılında Turkish Do & Co firması yalıyı kiralamıştır.Fehime Sultan Yalısı


Fehime Sultan Yalısı’na ne oldu?


Fehime Sultan Yalısı; 1899-1901 yılları arasında Ortaköy'de yapıldı. 2.Abdülhamit tarafından 5.Murad’ın kızı Fehime Sultan’a düğün hediyesi olarak verildi. Yalı sonraları komşu parseldeki Hatice Sultan Yalısı ile birlikte darul-eytam olarak kullanıldı.


Cumhuriyet sonrası her iki yalı da uzun yıllar okul olarak kullanıldı fakat 2002 yılında çıkan yangın sonucu tahrip oldu. 


Fehime Sultan Yalısı’nın fiziksel özellikleri nedir?


Taşıyıcı sistem: Yığma, ahşap.

Örtü türü: Eğimli, kırma.

Örtü malzemesi: Kiremit.

Cephe malzemesi: Ahşap, sıva.

Plan özellikleri: Ayrık nizam, zemin + 2 normal katlı kargir + ahşap karkas yapı.

Yapan mimar: Balyan Usta

Yaptıran: Sultan Abdülhamid


Fehime Sultan Yalısı’nın cephe özellikleri nedir?


Sultan 5.Murat’ın kızlarından Fehime Sultan’a düğün hediyesi olarak verildi. Sultan Abdülhamid tarafından 1899-1907 yıllarında inşa ettirildi. Sultan 2.Abdülhamid Gazi Osman Paşa’ya Plevne dönüşünde hediye edildi. 


Yapı bol pencereli, koridorları dahil aydınlık bir yalıdır. Zemin kat kargir, diğer ili kat ahşaptır. Plan düzleminde, yapının ortası ve ili yan kısmı dışarı doğru taşmıştır. İçeride kalan kısımların önünde, üç katta da balkon vardır. Zemin ve ikinci kat balkonlarında sütunlar yer alır. Katlar kornişlerle birbirinden ayrılır. Orta kat pencere üstleri diğer katlara nazaran daha zengin süslemelere sahiptir. Ortada istiridye kabuğu, yanlarında kıvrık dallar vardır. Orta kısmın çatısı binadan daha yüksektir. Deniz ve cadde cephesinde üçgen alınlıklar yer alır. 


Binanın planı iki yan sofalıdır. Sofalar binanın iki ucunda yer alır. Odalar sofaların birbirine bağlayan koridorlara açılır.


Fehime Sultan Yalısı ile ilgili çıkan bazı haber başlıkları:


Fehime Sultan Yalısı turizme açılıyor / 10.03.2006 Vatan Gazetesi

2002 yılında bilinmeyen bir sebeple yanan Fehime Sultan ve Hatice Sultan Yalısı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca turizme açılıyor. Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu'na ev sahipliği yapan 119 yıllık Naime Sultan Yalısı ile 1971'den beri İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü'nü ağırlayan 150 yıllık Hatice Sultan Yalısı'nın arazilerine otel yapılması planlandı.


Gazeteci Murat Bardakçı, Fehime Sultan Yalısı hakkında neler söyledi?


Gazeteci Murat Bardakçı, Fehime Sultan Yalısı’nın aslında II. Abdülhamid'in kızı Naime Sultan'a ait olduğunu söyledi. Sultan Abdülhamid, Naime Sultan, Gazi Osman Paşa'nın oğluyla evlenince yalıyı onlara hediye etti. Naime Sultan, Osmanlı Hanedanı ile birlikte yurtdışına gönderilirken de yalıyı, eğitim amaçlı kullanılmak üzere devlete bıraktı. 1926'dan 1933'e kadar bina, yetim çocuklara barınak olarak kullanıldı. 1933'ten sonra ise 1908'de Beşiktaş'ta kurulmuş olan Gazi Osman Paşa Ortaokulu, buraya taşındı. 1953-54 yılına kadar devlete ait olan ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın kullanımına tahsis edilen bina, daha sonra İstanbul Valiliği'ne bağlı İl Özel İdaresi'nin uhdesine geçirilmiş ve kullanımı yine Milli Eğitim Bakanlığı'na bırakıldı.


Fehime Sultan Yalısı’nı kim kiraladı?


2009 yılında Fehime Sultan Yalısı’nı Turkish Do & Co firması kiraladı. Firma adına THY Basın Danışmanı Ali Genç şu an restorasyon projesinin yapıldığını, mimarlarının, tüm eski kayıtları inceleyerek aslına uygun bir proje hazırladığını söyledi. Sözlerine şöyle devam etti:


Şu ana kadar harabe bir şekilde bekleyen bu güzel yalıyı, turistik olarak Türkiye'nin gururu olacak, fonksiyonel bir yapı haline getireceğiz. 


Fehime Sultan Yalısı’nın restorasyon çalışmalarından görüntüler:


Fehime Sultan Yalısı’nın restorasyon çalışmalarını Sevimlisoy Mimarlık tarafından yapılmaktadır. Şantiye Şefi Betül Han, Kontrol Amiri Ahmet Selbesoğlu’dur.


Fehime Sultan Yalısı


Fehime Sultan Yalısı


Fehime Sultan Yalısı


Fehime Sultan Yalısı


Fehime Sultan Yalısı


Fehime Sultan Yalısı


Fehime Sultan Yalısı


Fehime Sultan Yalısı