Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Feneryolu

İstanbul’un Anadolu yakasındaki Kadıköy’ün nezih mahallelerinden biridir. Bir dönem üst gelir grubunun ikamet ettiği semtte şimdi konut varlığı, eskimiş ve yeniden yapılmayı gerektirir hale gelmiştir.


Feneryolu
Feneryolu MahallesiFeneryolu Mahallesi’nin özellikleri nelerdir? İstanbul’un ilçesi Kadıköy'ün mahallesidir. İstasyonu vardır ve Bağdat Caddesi üzerindeki nezih semtlerden biridir. Kızıltoprak ile Selamiçeşme arasında yer almaktadır. (Batı-Doğu) Ahmet Mithat Efendi ve Cemil Topuzlu caddeleri ile Minibüs Caddesi arasında kalan kısımdır.(Güney-Kuzey) 


Feneryolu Mahallesi'nin posta kodu şudur: 34724


İstanbul'a olan büyük göçten önce buradaki evler genelde yazlık olarak kullanılırdı, göçten sonra ise apartmanlar yapılmıştı. Ancak her şeye rağmen bazı sokakları yemyeşildir. Genelde Marmara Üniversitesi öğrencileri ve emeklilerin yaşadığı temiz bir mahalledir. Özgürlük Parkı ve Sabit Pazar Çay Bahçesi ziyaret edilebilecek yerlerdendir.


Çok az kişinin özellikle de Feneryolu çocuklarının bileceği eski bir demiryolu hattına da evsahipliği yapmıştır burası. Açılışı Eylül 1872'de yapılan bu hat Feneryolu tren istasyonundan ayrılarak başlayan, Sabit Pazar'da bir kavis çizip Bağdat Caddesi'ni geçer, büyük Fuat Paşa Bahçesinin duvarına bitişik ilerler, bahçeler ve köşkler arasından Fenerbahçe'ye ulaşırdı. Özellikle I. Dünya Savaşı'nda askerî amaçlı kullanıldı. 1934'te Fenerbahçe'ye yapılan cephaneliğe nakliyat için arada sırada sadece askerî amaçlarla yararlanıldı ve Mart 1970'te üzücü bir biçimde 98 yıldan beri mevcut olan tren rayları, hattın artık çalışmadığı gerekçesiyle sökülerek kaldırıldı. Rayların üzerinde bulunduğu ve cadde kotundan bir miktar daha yüksek olan dolgu şerit ise, tıraşlanarak caddeyle aynı hizaya indirildi. (Kaynak: Wikipedia)Feneryolu

Feneryolu Mahallesi haritası


Feneryolu Mahallesi’ndeki tarihi yapılar hangileridir?Haldun Taner'in evi: Usta yazar Haldun Taner’in Feneryolu'ndaki evi müze olacak. Kadıköy Belediyesi, yıllarca Gazete Kadıköy'e ev sahipliği yapan 110 yıllık tarihi binayı Haldun Taner Müzesi haline getirecek. Araştırmacı yazar Dr. Müfid Ekdal’in arşivlerine göre, Faruk Ayanoğlu Caddesi'ni takip eden demiryolunun sağ tarafındaki dikdörtgen şeklindeki büyük bahçeye "Deli Fuad Paşa Bahçesi" deniyordu. Deli Fuad Paşa, bu araziyi 1900'da satın alarak burada çeşitli inşaatlar yaptırdı. Üzeri demir parmaklıklı yüksek duvarlarla çevrili Fuad Paşa bahçesinin birisi Gazete Kadıköy'ün hazırlandığı binanın hemen önünde, diğeri Fuad Paşa Caddesi'nde, üçüncüsü de Fener-Kalamış Caddesi'nde olmak üzere çift kanatlı demir kapıları vardı. Deli Fuad Paşa'nın 1900 yılında aldığı arazinin kapısının hemen yanında bulunan iki katlı, üstü teraslı binada ilk zamanlar askerler sonraları bekçiler oturdu ve köşkün emniyeti sağlandı. İşgal yıllarında Gazete Kadıköy'ün binasına İngilizler'in de de yerleştiği görüldü. Cumhuriyet ilan edildikten sonra Fuad Paşa ailesi bir daha Feneryolu'na gelmedi. Elde kalan binalar temizlenip, kiraya verildi. Kapılar zincirlenip, üzerine kocaman kilitler asıldı. Böylece Fuad Paşa Bahçesi kendi kaderine terk edilmiş oldu. 


Kilercibaşı Köşkü: Sultan Hamid’in Kilercibaşısı Osman Bey’e aitti. Kilercibaşı Osman Bey yazları bu köşkte oturur, kışları ise Ortaköy’deki konağında geçirirdi. 12 odalı köşkün iki tarafındaki havagazı fenerleri, her gece yakılarak, oldukça tenha ve karanlık olan sokak aydınlatılırdı. 20 dönümden fazla olan bahçenin arka sınırı Gazi Ahmet Muhtar Paşa'nın bahçe duvarında biterdi. Köşk, Osman Bey'in 1907'de ölümünden sonra 1928'de Bedros efendiye satıldı. Bu köşke kızı ile yerleşen Bedros efendi köşkü tamir ettirdi. Bedros efendinin ölümünden sonra kızı Zaruhi, Stephan Malli ile evlenerek burada yaşamaya devam etti. Bu çiftin ölümünden sonra da köşk satıldı. Restore edilen köşk, şu an Gönülçelen dizisine ev sahipliği yapıyor. Feneryolu'ndaki bir diğer tarihi köşk ise şu an Fatma Şadiye Toptani Öğretmenevi olarak kullanılıyor. Nazım Hikmet'in evi olan köşk ise özel bir anaokulu olarak hizmet veriyor. Feneryolu Mahallesi’nde oturan ünlüler kimler? İlhan Şeşen: 18 yaşından beri Feneryolu’nda oturuyor. Kadıköy’de en sevdiği yer ise Bağdat Caddesi.  Babası emekli olduktan sonra İstanbul’a taşınan İlhan Şeşen, Kadıköy’le 18 yaşında tanıştığını, o tarihten beri de Feneryolu mahallesinden hiç çıkmadığını söylemişti. 


Şeşen, “Biz buraya taşındığımızda her yer bomboştu. Birbirlerine uzak, 2 katlı geniş balkonlu birkaç ev, gerisi hep çayır çimen... O kadar çok boş arazi vardı ki. Hatta biz bir araziyi kendi kafamıza göre basket sahası olarak düzenlemiştik, orada basketbol oynardık.” diyerek eski Kadıköy’ün sakinliğini özlediğini söylüyor. O dönem Marmara Denizi’nde yüzebildiklerini ve sıkça balık tutmaya gittiklerini ifade eden Şeşen için yeni Kadıköy’ün en güzel yeri ise Bağdat Caddesi: “Benim hastalığım Bağdat Caddesi! Genelde yalnız çıkar yürürüm. Dünyada birkaç yeri görmek kısmet oldu. Şunu söyleyebilirim ki Bağdat Caddesi, dünyadaki en güzel yerlerden biri. Burası kadar sevimli bir cadde yok. Asıl hoşuma giden tarafı da buranın giderek daha sevimli hale gelmesi. Bağdat Caddesi bir şölendir bence...” (Kaynak: Gazete Kadıköy)


Gülben Ergen: 50 ticari plakalı taksisi olduğu söylenen Gülben Ergen’in Feneryolu'nda da bir dairesi bulunuyor. Feneryolu Mahallesi’nde hayata geçirilen markalı konut projeleri hangileri?Güvener Suites 'te yüzde 30 peşin: 945 bin TL'ye çatı dubleksi! (Emlakkulisi.com, Mayıs 2013)


Kadıköy'de Koç Yapı ve Dervişoğlu İnşaat girişimiyle yükselen Güvener Suites projesinin daireleri minimum 535 bin TL'den başlıyor. Projede en az yüzde 30 peşinat ödemesi ile daire sahibi olunabiliyor...


Koç Yapı ve Dervişoğlu İnşaat tarafından Kadıköy'de hayata geçirilen Güvener Suites projesi  100 milyon dolarlık yatırım ile inşa ediliyor. Kentsel dönüşüm kapsamında yükselen Güvener Suites projesi 1.400 metrekare arsa alanı üzerinde yer alacak. İçerisinde 30 adet dairenin bulunduğu  Kadıköy  Güvener Suites toplam 4.500 metrekare kapalı alana sahip.


Feneryolu
Güvener SüitesMevcut konutların brüt 145 metrekare olarak tasarlandığı Güvener Suites konum olarak Feneryolu’nda yer alıyor. Satış sürecinin devam ettiği Güvener Suites Kadıköy 'de ön cephede bulunan yüksek giriş daireler 535 bin liradan, arka cephede yer alan normal daireler 650 bin liradan ve çatı dubleksleri 945 bin liradan başlıyor. 


Minimum yüzde 30 peşinat ödemesi ile daire sahibi olunabilen Güvener Suites 'te yüzde 50'lik kısım tapu tarihinde ve kalan yüzde 20'lik kısım ise teslim tarihinde ödeniyor. Feneryolu’nun A+ birinci sınıf projeleri arasında yer alan Güvener Suites, betonarmesi bakımından 100 yıllık garanti kapsamında inşa ediliyor.

 

Telefon: 444 7 562

Web adresi: www.guvenersuites.comAltıner Residence'ta teslimler başladı! Son konut 685 bin liraya! (Emlakkulisi.com, Ekim 2012)


Feneryolu Altıner Residence'ta satışı devam eden son dairenin fiyatı 685 bin lira olarak belirlendi, projeden banka kredisi ile konut sahibi olunabiliyor.


Kadıköy Feneryolu'nda 1150 metrekarelik alanda Koç Yapı İnşaat ve Dervişoğlu İnşaat iş ortaklığıyla inşa edilen Altıner Residence'ın teslimleri başladı. 24 konuttan oluşan projede satışı devam eden son daire 150 metrekare alana sahip 3 oda 1 salon.Feneryolu
Altıner ResidenceKadıköy Altıner Residence 'ta; 


150 metrekarelik 2. kat 3 oda 1 salon dairenin fiyatı ise 685 bin lira olarak belirlendi. Anahtar teslimlerinin hemen gerçekleştiği Altıner Residence bünyesinde konut sahibi olmak isteyenler banka kredisi kullanabiliyor.


Altıner Residence Kadıköy'de; otopark, güvenlik, kaktüs bahçesi, ankastre ürünler, kamera, daireler arası görüntülü konuşma, süs havuzu ve bahçe bulunuyor.


Telefon: (216) 550 79 80

Web Adresi: www.altinerresidence.com