Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Feriköy

İstanbul Avrupa yakasındaki ilçesi Şişli’nin Okmeydanı ve Osmanbey arasındaki mahallesidir. Taksim ve Mecidiyeköy gibi merkezlere çok yakın, alt yapı yatırımları yapılmış; çok eski ama yenilenmekte olan semttir.


 Feriköy

Feriköy nerededir?

Feriköy; İstanbul Avrupa yakasında yer almaktadır. Şişli ilçesine bağlı bir semt olup, Okmeydanı ile Osmanbey arasındadır. 


Feriköy’ün tarihçesi nedir, ismini kimden alır?


Feriköy adını, 18.yy’da bölgeye gelen Abdülmecid ve Abdülaziz dönemlerinde  Mösyö Feri’ye bağışlanan topraklardan aldı. Eski adı aya Dimitri olan Feriköy, Rum, Gürcü ve Ermeni vatandaşların köye yerleşmesi ile gelişmeye başladı. 19.yy’da Feriköy’de kurulan ilk bira üretim tesisi ile Feriköy’e yerleşim hızla gerçekleşti.


İstanbul’a yapılacak tünel projelerinin Feriköy bölgesinden geçecek olması sebebi ile gayrimenkul sektöründe, Feriköy’e ilgi artmaya başladı. Hastanelere, adalet sarayına, üniversitelere, okullara, alışveriş merkezleri gibi birçok yere yakın olması dolayısıyla, Feriköy’e birçok konut projesi yapıldı.  Geçmişte ise Feriköy Fırın sokağına, bitişik nizamda birçok lüks apartman yapıldı ve bu bölgeye sanayi tesisler kuruldu.


Feriköy’de gerçekleşen konut projeleri hangileridir?


1. Feriloft

2. Feriköy Residence

3. Feriköy Terrace Evler

4. Feriköy Kuleleri

5. Feriköy Güzelbahçe Evleri

6. Yıldırım Kuleli Evleri


 Feriköy

Feriloft projesinin özellikleri nedir?


Doğa Gayrimenkul’ün Feriköy’de hayata geçirdiği projesi olan Feriloft, 18 bin 680 metrekare alan üzerine kuruldu. 5 blok ve 165 daire olarak tasarlandı. Projede yer alan daireler 59-68 metrekare 1+1 ve 88-108 metrekare 2+1 daireler yer aldı. Feriloft projesine ayrıca jakuzi, kapalı yüzme havuzu, buhar odası, sauna, fitness salonu, cafe-bar, tv odası yapıldı. 2012 yılında daireler 260 bin liradan satışa sunuldu.


Feriköy Residence projesinin özellikleri nedir?


Feriköy Residence, 2 bin metrekarelik alan üzerine Ekşioğlu İnşaat tarafından yapıldı. Konutlar, 1+1, 2+1 çatı dubleks, 2+1, 3+1 ve 4+1 olarak tasarlandı. Daire büyüklükleri ise  56 metrekare ile 171 metrekare arasında değişiyor. Feriköy Residence projesinde 2010 satış fiyatları 331 bin TL’den başladı.


Terrace Feri Evleri’nin satış fiyatları ne kadar?

 Feriköy

İnanlar İnşaat projesi olan Terrace Fera, 1+0, 1+1, 2+1 ve 3+1 olarak tasarlandı. 85 adet daire ve 3 ticari birimin yer aldığı proje, 13 bin 481 metrekare alan üzerine inşa edildi. 2 blok halinde yükselen Terrace Feri’de güvenlik, çocuk oyun alanları, yoga salonu, sauna, fitness center, spor alanları da yapıldı. 2013 Şubat ayında Terrace Feri Evleri, 295 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.


Yıldırım Kuleli Evleri’nin özellikleri nedir?


Yıldırım Yapı Grubu’nun hayata geçirdiği proje Yıldırım Kuleli Evleri, 4 blok halinde tasarlandı. 6 dönüm arazi üzerine inşa edilen projeye 168 daire yapıldı. Projede yer alan daireler 60 metrekare 1+1, 70-75 metrekare 2+1, 97 metrekare 3+1 ve 130 metrekare 4+1 şeklinde tasarlandı.  fitnes salonu, çocuk oyun alanları, pilates yoga salonu, TV ve internet odası  ayrıca kameralı güvenlik sisteminin uygulandığı proje 2012 yılında 200 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.