Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Fettah Tamince

Rixos Otelleri ve Sembol İnşaat’ın patronudur. Türkiye, Kazakistan, Ukrayna, Rusya'da projeler hayata geçiren Fettah Tamince; 1972, Van doğumludur.


Fettah Tamince
Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince


Fettah Tamince kimdir? 1972 yılında Van’ın Çaldıran ilçesinde dünyaya gelen Fettah Tamince, ilköğretimini Çaldıran İlkokulu’nda tamamladı. Ardından da eğitimine Antalya ve Almanya’da devam etti.İlk ticari girişlimlerine üniversite yıllarında başllayan Tamince’nin şirketlerinin faaliyet ve yatırım alanları bugün, turizm, otel yatırımları ve işletmeciliği, inşaat, enerji, gayrimenkul, medya ve eğitim gibi çeşitli sektörleri kapsamaktadır. Şirketlerinin faaliyet gösterdiği ülkeler arasında, Türkiye’nin yanı sıra Rusya, İsviçre, Hırvatistan, Kazakistan, Ukrayna, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Azerbaycan başta gelmektedir.


İlk Rixos ne zaman açıldı?


İlk 5 yıldızlı lüks otelini 2000 yılında Antalya’da Rixos Hotels, lüks konaklama sektörüne yeni bir anlayış getirdi.  Bugün 11’i Türkiye’de, 3’ü Kazakistan’da, Ukrayna, Libya, İsviçre, Mısır, Birleşik Arap Emirlik’lerinde iki ve Hırvatistan’da 1’er tane olmak üzere toplam 21 otel işletmektedir.


Sembol İnşaat ne zaman faaliyete geçti?2000 yılından beri faaliyet gösteren Sembol İnşaat ise kısa sürede Türkiye, Kazakistan, Ukrayna, Rusya başta olmak üzere pek çok otel, eğlence, sanat, alışveriş, spor, medya ve kongre merkezleri, camii, kütüphane, üniversite gibi projeye imza attı.


Ses getiren projelerle dünya inşaat sektörünün de ilgi odağı olmayı başaran Sembol İnşaat’ınn faaliyet alanları, Türkiye, Rusya, Ukrayna, Dubai, Libya ve Hırvatistan’a kadar uzanan, geniş bir coğrafyayı kapsamaktadır.


Fettah Tamince eğitime hangi destekleri verdi?


Çocuk sağlığı ve eğitim alanlarına gönül veren Tamince’nin eğitime verdiği destekler, 2005 yılında Çaldıran’da eğitime başlayan “Zahide – Mehmet Salih Tamince Lisesi”, 2010 yılında Antalya’da yaptırdığı “Fettah Tamince Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi” ve 2012 öğretim yılında öğretime başlayan Uluslararası Antalya Üniversitesi ile sürmektedir. 2007 ve 2012 Dünya Ekonomik Forumları’nda aktif katılımcı olarak bulunan Fettah Tamince, Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Hırvatistan’ın Antalya Fahri Konsolosu’dur. Evli ve 4 çocuk babası olan Tamince, İngilizce, Almanca ve Rusça bilmektedir.İnşaat işine ne zaman girdi? 2000 yılında Antalya Çamyuva’da denize sıfır konumdaki alanda 180 odalı Labada Oteli inşa etti. 2001’de ilk Rixos Oteli’ne Ukraynalı işadamı arkadaşıyla başladı. İnşaatı 8 ayda bitirerek hizmete açtı.


Rixos Oteller zinciri, Haziran 2013 itibariyle Türkiye’de 11 ve yurtdışında 11 otel sayısına ulaştı.    


İstanbul’da Harbiye Kongre Merkezi’ni 11 ayda tamamladı ve 2009 Eylül’ünde teslim etti. Rixos’un Türkiye’deki otelleri şunlar: Rixos Premium Belek, Rixos Premium Bodrum, Rixos Sungate, Rixos Downtown Antalya, Rixos Tekirova, Rixos Konya, Rixos Grand Ankara, Rixos Lares, Rixos Taksim İstanbul, Rixos Pera İstanbul ve Rixos Residences Bomonty. 


Rixos Oteller zincirinin yurt dışındaki otelleri de şöyle; 


Kazakistan’da Rixos Almaty, Rixos President Astana Rixos Borovoe; Azerbaycan’da Rixos Quba Azerbaijan; Gürcistan’da Rixos Tbilisi, Hırvatistan’da Rixos Libertas Dubrovnik; Birleşik Arap Emirlikleri’nde Rixos The Palm Dubai ve Rixos Bab Al Bahr; Mısır’da Rixos Sharm El Sheikh; Libya’da Rixos Al Nasr Tripoli ve Ukrayna’da Rixos Prykaypattya. Fettah Tamince, iş hayatındaki adımlarını nasıl anlatıyor?Fettah Tamince, 30 Ağustos 2009 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan röportajda, Aydın Ayaydın’ın sorularını cevapladı; 


Başbakan Erdoğan’ın da yakın dostu Fettah Tamince... (Vatan Gazetesi. 30.08.2009)


13 yaşında memleketi Van’dan Antalya’ya giderek ticaret hayatına atılan Fettah Tamince, babasından öğrendiği ticaret tekniklerini insan ilişkileriyle geliştirerek bugün Türkiye’nin en başarılı iş adamları arasına girdi. Kuyumculuk, halıcılık, gayrimenkul ve inşaat sektöründen sonra girdiği turizm alanında yıldızı parlayan ve kurduğu Rixos Otelleri ile bir dünya markası haline gelen Tamince dostluklara büyük önem veriyor. Başbakan Erdoğan’ın da yakın dostu olan Fettah Tamince ile sahibi olduğu Bodrum Rixos Otel’de buluştum ve sorduğum sorulara dobra dobra cevaplar aldım.


Kendinizi yetiştirip yenileyebilirseniz aşamayacağız engel yoktur


Sizinle ilgili doğru veya yanlış çok şey yazıldı, çizildi. Fettah Tamince kimdir, nerede doğdu sizin ağzınızdan öğrenebilir miyim?


Evet, hakkımda çok şey yazılıp çizildi. Yazılanların içinde doğrular olduğu gibi yanlışlar da bir hayli fazla. 1972 Van, Çaldıran doğumluyum. 5’i erkek, 4’ü kız olan 9 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğuyum. Babam manifaturacılık yaptığı için ben de küçük yaştan itibaren babamın dükkanında ticaretle iç içe yaşamaya başladım.


Kendi başınıza çalışmaya kaç yaşınızda ve nerede başladınız?


13 yaşında iken, yani 1985’te, Antalya’ya gittim ve orada çalışmaya başladım. Ticaret ile meşgul olan bir aileden geldiğim için yabancılık çekmedim ve turistlerin yoğun olduğu Antalya’da turistik eşya ve halıcılık üzerine yoğunlaşarak ticaret yaptım.


13 yaşında çalışmaya başlayarak mı bugünkü konuma geldiniz?


Evet. 13 yaşında ticareti Van’da köylülerle yaptım. Daha sonra Antalya’da ülke insanı ile şimdi de dünya ile yapıyorum. Kendinizi yetiştirebiliyorsanız önünüz açık. Sürekli kendinizi yenilerseniz aşamayacağınız hiçbir engel kalmaz.


Eğitiminize 13 yaşında ara mı verdiniz?


Hayır. 13 yaşında hem çalıştım hem de Antalya’da lise eğitimime devam ettim. Beş yıl kadar halıcılık yaptım. Daha sonra Almanya’ya giderek orada da halıcılık yapmaya başladım. Antalya ve Almanya’da halıcılık yaparken, kuyumculuk işine de girdim. İşler iyi gidiyordu, başka alanlarda da yatırım yapmak istedim. Türkiye’ye tatile gelenler Antalya’dan ev almak istiyordu. Ben de arkadaşım Ali İhsan Sav ile birlikte Antalya Kemer’de 20 villanın inşaatına başladım. 


Gayrimenkul işine böyle mi başladınız?


Müşterilerimizden biri denize sıfır villa istedi. Kemer’de denize sıfır parsellerin tamamı turizm imarlı olduğu için villa yapılamıyordu. Bunun üzerine Antalya Çamyuva’da denize sıfır, yarım kalmış bir otel inşaatı bulduk. Villa isteyen yabancı müşterime burayı gösterdim ve birlikte otel yapalım dedik. Yarım kalan otel inşaatını satın alıp kısa sürede 2000 yılında ilk otelimiz, 180 odalı Labada Oteli’ni hizmete açtık.


Otel inşaatı yapmak farklı, işletmek farklı şey, otel işletmeciliği marka olmalı


Otelciliğe başlamanız Labada ile oldu öyle mi? 


Labada Oteli ile otelciliğe adım atınca gördüm ki bu işte iş var. Turistler ile artık daha çok iç içeydim. Hangi turist, hangi oteli neden, niçin beğeniyor çok iyi biliyordum. Otel işini de ortağımla iyi öğrendik ve başarılı da olduk. Ondan sonra yeni oteller için arsa aramaya başladık. Bulduğumuz arsaları yabancı iş adamlarına götürüp otel yapalım önerisinde bulundum. Labada Oteli’ni açtıktan sonra gördüm ki otel inşaatı yapmak ile otel işletmek farklı şey. Otel yönetimi ile otel işletmeciliğini ayıralım fikrini ortaya koydum. Otel işletmeciliği bir marka olmalı fikrini benimsedim.


Rixos Oteli böyle mi doğdu?


2001 yılında ilk Rixos Oteli’ne Ukraynalı bir iş adamı arkadaşımla başladık. İnşaatını 8 ayda bitirerek hizmete açtık. Halen aynı arkadaşımla hem bu otelde hem de farklı bir iki işte beraberliğimiz sürüyor.


Şu anda nerelerde ve kaç oteliniz var?


Şu anda 11 otelimiz faaliyette. Belek, Bodrum, Konya, Ankara, Beldibi, Sungate, Astana, Almaata (16 Eylül’de açılıyor), Dubrovnik, Dubai (yıl sonuna kadar açılacak), Ukrayna, Turuskaves ve Tekirova Rixos Oteli faaliyette. Yıl sonunda 3 tane daha Rixos açacağız. Bir tane ile de el sıkıştım; toplam 14 oluyor. 2010 yılında da inşaatları devam eden Viyana, Bahreyn ve Katar’daki otelleri devreye sokacağız.


“El sıkıştığınız” otelin nerede olduğunu söylemediniz?


Turgay Ciner’e ait Antalya Lara bölgesinde bulunan Larespark Otel. Satın alma işi gerçekleşirse Rixos Lara olacak.

Dünyanın en iddialı “Han Çadırı” projesini yapıyoruz


Halıcılık, kuyumculuk, gayrimenkul geliştirme ve otelcilik dışında uğraş verdiğiniz başka hangi alanlar var?


İnşaat şirketimizi geliştirdik. Birden fazla inşaat şirketi kurduk. Hastane, üniversite, askeri bina, otel, alışveriş merkezi, köprü, yol gibi önemli işler yaptık. Hem Türkiye’de, hem de Kazakistan, Rusya, Ukrayna, Dubai, Libya’da büyük işler yapmaya başladık. Suudi Arabistan ile görüşüyoruz.


Türkiye’de yaptığınız en büyük iş hangisi?


İstanbul’da Harbiye Kongre Merkezi; 127 bin metrekare inşaat yapıyoruz. Tamamı yer altında bu inşaatın. 11 ayda yaptık. Eylül ayı içinde teslim ediyoruz. Türkiye’deki Rixos Otelleri’ni biz inşaa ettik. 


Yurt dışında hangi işlere imza attınız?


Kazakistan’da dünyanın en iyi mimarı olan Norman Foster ile çok özellikli bir opera binası yaptık. Astana’da 30 bin kişilik kapalı stadyum ve kongre merkezi inşaatını bitirdik. 25 bin kişilik üniversite ve 10 bin kişilik buz pateni inşaatı sürüyor. Dünyanın en iddialı “Han Çadırı” projesini yapıyoruz. Ukrayna’da otel ve alışveriş merkezi yaptık. Rusya’da alışveriş merkezi yaptık. Dubai’de Rixos Oteli ve konut yaptık.Fettah Tamince hangi konularda haber oldu?Biz Başbakan'ı açılışa davet ederiz ama gelmez (Hürriyet Gazetesi, Ocak 2013)


Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantılarına ev sahipliği yapan İsviçre'nin Davos kasabasında en lüks oteli satın alarak Rixos zincirine katan iş adamı Fettah Tamince, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışlarına katılmasından büyük memnuniyet duyacaklarını fakat bunun düşük bir ihtimal olduğunu söyledi.


Marka bilinirliği açısından Davos'un önemine işaret eden Tamince, “Dünyada 50-60 devlet başkanını, en önemli kuruluşların başkanlarını ve en önemli iş adamlarını yılda bir hafta biraraya getiren başka bir yer yok. Buradaki mevcudiyetimiz marka bilinirliğimiz açısından çok önemli bir adım olacaktır” dedi.


Tamince, "Burada olmanın çok farklı avantajları var. İsviçre gastronomide dünyanın en önemli ülkesi. İyi okulları ve markaları var. Bu da bize ayrı bir değer katacaktır. Rixos'un işletmeciliğine farklı katma değerler getirecektir. Burayı alırken 2 ile 2'nin toplamı 4 eder mantığından yola çıkmadık” şeklinde konuştu.


Dünya markası haline gelmek için sadece birkaç müteşebbisin çabalarının yeterli olmadığını kaydeden Tamince, “Baktığınızda Fransa ve İsviçre'nin 30'ar bin, Almanya'nın 35 bin dünya markası var ama Bulgaristan, Rusya, İran ve Türkiye'nin markaları sınırlı. Ama Türkiye yavaş yavaş bu kültüre kavuşmaya başladı. Türk markalarında vizyon oluştu. Sınırların ötesine, yakın ve hatta uzak coğrafyalara gitmeye başladılar. Ciddi bir gelişmeye şahit oluyoruz. Her sektörde bizim gibi onlarca marka bunu yapmaya başladı. Bence bu durum Türkiye için en önemli dönem noktasıdır çünkü bu markalar ölmüyor. Marka yaratmak zordur ama ömürleri uzundur. Bakın Avrupa'daki 100-150 yıllık markalar dünyanın her noktasına çok rahat ve çok karlı şekilde girebiliyorlar. Dünyanın önemli borsalarında halka arzlar gerçekleştirebiliyorlar” ifadesini kullandı.


Fettah Tamince, “Türkiye'den 5-10 tane otel zinciri çıkıp dünya markası olmak isteyecek ki birbirimizi tamamlayalım. Türkiye'den ne kadar çok marka çıkarsa bu kültür o kadar çok yaygınlaşır. Çünkü bu sadece bir müteşebbisin vizyonuyla doğru orantılı birşey değil. Birbirini tamamlayan çok unsur var. İnsan kaynağından reklamcısına ve ambalaj üreticisine kadar hepsinin kendi alanında marka olması lazım. Eminim bu günler yakındır” dedi.


“Başbakanımızı otelin açılışına davet ederiz”


Fettah Tamince, otelin açılışı konusunda, “Memnuniyetle Başbakanımızı otelin açılışına davet ederiz. Zaten Başbakanımız ile Davos'un bütün yetkilileri görüşüyor. Başbakanımızı bu sene de özel olarak davet etmişler. Hepimizin gönlünden geçen başbakanımızın burada bütün dünya liderleriyle birlikte olması, onlara seslenmesi, Türkiye'nin başarı hikayesini bir kez daha burada paylaşması ama Başbakanımız haksızlığa karşı çok farklı tepkiler gösteren bir şahsiyet. O (one minute) çıkışları da bir haksızlığın neticesiydi. (Bir daha gelmeyeceğim) deyince ben gelmesini zor görüyorum” ifadesini kullandı.Bodrum'daki araziye ortak olup teklif verdi (Hürriyet Gazetesi, Temmuz 2012)


Maliye'nin Bodrum'da satışa çıkardığı 678 dönümlük dev araziye inşaat sektörünün en büyüklerinden Torunlar GYO ve Rixos'un patronu Fettah Tamince'nin ortak olduğu Sembol inşaat birlikte teklif verdi.


Bodrum'un Gölköy bölgesinde bulunan arazi tam 678 bin 963 metrekare. Cenet Koyu'nun sağında yer alan yarımada üzerinde herhangi bir yapılaşma veya tarımsal faaliyet bulunmuyor. Turistik tesis yapımı için uygun olan araziye toplam 9 firma teklifte bulundu.


Teklif sahipleri şöyle:


- AGT Gayrimenkul Yatırım ve Turizm A.Ş.


- TMC Mazıdağı Fosfatları Sanayi ve Ticaret A.Ş.


- Gemlik Gübre Sanayii A.Ş.


- Tutis Turizm Ticaret Seyahat A.Ş.


- İç-Me Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.


- Sigma Kalite ve Yönetim Danışmanlığı İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti.


- NATA İnşaat Turizm Ticaret ve Sanayi A.Ş.


- Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş.


- Torunlar-Sembol Ortak Girişim Grubu


AĞIRLIKLI YURTDIŞINDA PROJE YAPIYOR


Rixos'un patronu Fettah Tamince ve Aytekin Gültekin ortaklığında 2000 yılında kurulan Sembol İnşaat ise özellikle yurtdışında büyük projelere imza attı. Gültekin'in Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yaptığı şirket Kazakistan, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Hırvatistan ve Türkiye'de Rixos otelleri başta olmak üzere onlarca projeyi tamamladı. Şirketin Kazakistan ve Ukrayna'da halen devam çeşitli projeleri bulunuyor.Palmiye’ye 50 milyon dolar yatırdı Dubai’de Van kahvaltısı verecek (Hürriyet Gazetesi, Mart 2012)


15’inci otelini 50 milyon dolarlık yatırımla Dubai’deki Palmiye Adası’nda açan Rixos Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, “Dünya turizminin şampiyonlar liginde biz de yerimizi aldık. Dünya starlarıyla Dubai’de Van’ın kahvaltısı, Konya’nın etli ekmeğiyle rekabet edeceğiz” dedi.


RIXOS Hotels zincirinin Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ilk halkası Rixos The Palm Dubai, Palmiye Adası’nda kapılarını araladı. Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, dünya markası olmanın yolunun Dubai’den geçtiğini belirterek, “Yeni ve farklı bölgelerde, ilginç destinasyonlarda yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi gerekiyor. Biz de bu destinasyonları keşfedip, Türk misafirperverliğini buralara taşımayı amaçlıyoruz” dedi.


Maktum da katıldı


Otelin açılışını AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Dubai Emiri Şeyh Mohammed bin Raşid Al Maktum’la birlikte yapan Tamince, Rixos The Palm Dubai’nin dünya starlarının yarıştığı bir destinasyonda yer aldığını vurguladı. Tamince, şöyle konuştu: “Dubai, turizmi dünyada en iyi uygulayan şehirlerden biri. Turizmin şampiyonlar liginde yer alan bir destinasyon. Biz de Rixos olarak dünyanın en büyük yapay adası Palmiye’de yerimizi aldık. Ne var ki tüm bunların dejavantajları da var. Rekabet zorlu hale geliyor. Ancak, Rixos’un Türkiye çıkışlı olması, bu rekabette bize avantaj sağlıyor. Onları kopyalamak yerine kendi zenginliğimizi, misafirperverliğimizi ve mutfağımızı kullanarak, farkımızı ortaya koyacağız. Yiyecek-içecek konseptimizle ön plana çıkacağız. Van’dan kahvaltı, Konya’dan etli ekmek, Ege ve Akdeniz mutfağından da seçkin yemeklerimizi Dubai’ye taşıyacağız.”


233 oda ve 28 rezidanstan oluşan proje, inşaat halindeyken 20 yıl kiralama sistemiyle 50 milyon dolarlık yatırımla devreye girdi. Rixos The Palm Dubai, grubun Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki yatırımlarının ilk halkasını oluşturuyor. Palmiye Adası’na konumlanan Rixos The Palm Dubai’nin yanı sıra, ülkedeki ikinci projeyi Ras al Khaimah’da gerçekleştiriyor. Ras Al Khaimah’da gerçekleştirilen Rixos Bab Al Bahr, BAE’deki “her şey dahil” konseptine sahip en büyük resort projesi olacak.


100 milyon doları bulacak


Bu projeyle ilgili sözleşmenin Ras Al Khaimah Emiri Şeyh Saud Bin Saqr Al Qasimi’yle imzalandığını vurgulayan Fettah Tamince, Rixos Bab Al Bahr’ın bu yılın sonunda açmayı planladıkları söyledi. Bu iki projenin dışında BAE’de iki farklı projeyi de uygulamaya koyacaklarını söyleyen Tamince, “Toplam değeri 100 milyon doları bulan bu 4 yatırımla birkaç ay içinde bölgenin en önemli oyuncularından biri konumuna geleceğiz” dedi.


Turist Dubai’de 3 bin bizde 1500 dolar harcıyor


Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Dubai’ye giden turistlerin ortalama 2.5 gün konaklama gerçekleştirdiğine değinerek, “Bu süre içinde fert başına 3 bin dolar harcama yapıyorlar. Türkiye’de ise bu süre 9-10 günü buluyor. Ancak, 5 yıldızlı tesislerde bile yapılan harcama 1500-1600 dolar civarında gerçekleşiyor” dedi.


2012 ciro hedefi 400 milyon dolar


Rixos Hotels’in 2011’de 330 milyon dolara ulaşan cirosunu, 2012’de 400 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini, grubun toplam cirosunun da 1.3 milyar doları yakaladığını belirten Fettah Tamince, “1.5-2 milyar dolar tutarında 10 projenin yatırımı  devam ediyor. Nisanda İstanbul Rixos Pera’yı, ekimde Mısır ve Kazakistan projelerini, yıl sonunda Azerbaycanı devreye sokacağız. 15 olan otel sayımız yıl sonunda 21’e yükselecek. Antalya Tema Park’ın temelini atıp, üniversitemizi eğitime başlatacağız. Üniversitemiz için 25 ülkeden 5 bin öğrenci başvurdu” dedi.Tamince’den Antalya’ya Disney turizmi (Hürriyet Gazetesi, Nisan 2013)


Antalya turizminin gelişmesi için yenilikler yapılması gerekliliğini vurgulayan Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Disney’in “Mickey’in Müzik Festivali”ni Antalya'ya getirdi. Yaz boyunca Antalya’da yerli-yabancı turistlere sunulacak olan gösteriyle Antalya turizminin çeşitlendirilmesi hedefleniyor.


“Disney Live! Mickey’nin Müzik Festivali”nin özel gösterimi dün akşam Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince’nin ev sahipliğinde Feld Entertainment Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Horacio Renna, ICT CEO’su Kemal Gürkaynak ve The Walt Disney Company Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs Ülke Müdürü Sinan Ceylan ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Antalya Akvaryum’da gerçekleşti.


Türkiye’de turizmin çeşitlilik kazanması gerektiğine dikkat çeken Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince “Dünyada turizm trendleri hızla değişiyor.. Sahip olduğumuz eşsiz doğal güzelliklerimize güncel ve ilgi çekici etkinlikleri de dahil ederek farklılaşmamız gerekiyor” dedi. Tamince şöyle devam etti:


"Antalya’da turizm son 10 yıldır sürekli büyüme kaydediyor ve şu anda pik dönemini yaşıyor. Bu nedenle Antalya turizmini geliştirmek amacıyla farklı yatırımlar yapılması kaçılınılmaz hale geliyor. Sadece deniz suyuna bağlı turizm dışına çıkmak amacıyla fark yaratmaya ve sürdürülebilir projeler üretmeye çalışıyoruz. Bu nedenle bu yıl Rixos Hotels olarak gerek Antalya halkına gerek ise yerli-yabancı turistlerle uluslararası bir gösteriyi buluşturmak istedik. Antalya için yatırımlarımızı sürdüreceğiz."Fettah Tamince ve Sembol İnşaat iletişim bilgileri nelerdir? Istanbul Headquarters


Nispetiye Caddesi, Akmerkez E Blok, Kat: 11 Etiler – İstanbul / Türkiye


Tel: +90 212 282 25 10


Fax: +90 212 282 25 30


E-mail: info@sembolinsaat.com.tr


Antalya Branch Office


Caglayan Mah. Barınaklar Blv. No:59


07230, Antalya / Türkiye


Tel: +90 242 310 89 89


Fax: +90 242 310 89 90


E-mail: info@sembolinsaat.com.tr


Web Adresi: www.sembolinsaat.com.tr


Web Adresi: www.rixos.com