Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Fevzi Çakmak - Esenler - İstanbul

Esenler ilçesine bağlı bir mahalledir. Otogar ile komşudur. Bölgede mağazaların olduğu büyük bir cadde vardır. Mahalle çevresinde kentsel dönüşüm projesi kapsamında Taksim’de olduğu gibi bir yayalaştırma projesi devam etmektedir.Fevzi Çakmak - Esenler - İstanbul


Fevzi Çakmak Mahallesi nerededir?


Fevzi Çakmak Mahallesi; İstanbul’un Esenler ilçesine bağlıdır. Esenler’in 18 mahallesinden biridir. Dörtyol semtinin sınırları içinde yer alır. Atışalanı, Bağcılar, Güngören ve Bayrampaşa ilçeleri ile komşudur. 


Fevzi Çakmak Mahallesi’nde yer alan önemli yerler nerelerdir?


Esenler Dörtyol’da yer alan Fevzi Çakmak Mahallesi’nde Esenler Belediye Binası, Fevzi Çakmak Mahallesi İSMEK ve Esenler Metro Hattı yer almaktadır. Bölgede Taksim’de olduğu gibi yayalaştırma projesi 2012 yılından itibaren devam etmektedir. Bölge trafiği yer altına verilmiş olup, yeşil alan çalışmaları da devam etmektedir. Bölge içinde büyük bir cami meydanı da yer alır. Bu meydan genellikle Esenler Belediyesi tarafından yapılan etkinlikler için kullanılmaktadır.Fevzi Çakmak - Esenler - İstanbul


Fevzi Çakmak Mahallesi kentsel dönüşüm projesi ne durumda?


Fevzi Çakmak Mahallesi’nde gerçekleşen kentsel dönüşüm 2012 yılında meydan ve çevre parklar çalışmaları ile başladı. Esenler Belediyesi tarafından da yapılan araştırmalar sonucunda riskli binalar ya yerinde güçlendirildi ya da yıkılarak yeniden inşa edildi. Esenler Belediyesi’nde devam eden çalışmalar sonucu, yeşil alana öncelik verildi. Bu yüzden de Dörtyol Meydanı üzerinde bir yayalaştırma projesi başlatıldı. Proje kapsamında bölgenin trafiği yeraltına verilip, meydana yeşil alan çalışmaları başladı. Mahalle çevresinde dershaneler, özel ve devlet sağlık kurumları, alışveriş caddesi, bir adet alışveriş merkezi ve metro hattı yer aldı. Merkezi konumda bulunan mahalle çalışmaları hala devam etmektedir.


Fevzi Çakmak Mahallesi’nde bulunan satılık ve kiralık daire fiyatları kaç TL’dir?


2013 yılı itibari ile satılık daire fiyatları 100 bin TL ile 250 bin TL arasında değişmektedir. Bölgede yer alan kiralık daireler ise 700 TL’den başlamaktadır.


Fevzi Çakmak Mahallesi’nde bulunan sağlık kurumları hangileridir?


Fevzi Çakmak Mahallesi’nde ve çevresinde yer alan sağlık kurumları şunlardır: Fevzi Çakmak Mahallesi Sağlık Ocağı, Güney Hastanesi, Hayat Hastanesi, Avicenna, Bağcılar Devlet Hastanesi Diş Polikliniği.


Fevzi Çakmak Mahallesi çevresinde bulunan eğitim kurumları hangileridir?


Fevzi Çakmak Mahallesi ve çevresinde yer alan eğitim kurumları şunlardır: İbrahim Turan Lisesi, Dershaneler, Sürücü Kursları, Mesleki Eğitim Merkezleri, İSMEK.Fevzi Çakmak - Esenler - İstanbul


Fevzi Çakmak Mahalle Muhtarı kimdir?


Esenler Fevzi Çakmak Mahalle Muhtarı Turgay Özer’dir. Özer, mahalle muhtarı oluşunu şöyle anlatmaktadır:

29 Mart 2009 senesinde yapılan yerel seçimlerden itibaren göreve başladım. Ama toplamda 2000 yılından beri bu görevi yapıyorum denilebilir çünkü babam yaklaşık 25 yıl boyunca Fevzi Çakmak mahalle muhtarlığı görevini sürdürdü, bende onun yanında yetiştim, muhtarlık konusunda bütün bilgilerimi ondan öğrendim, bende kendimi geliştirdim.


Fevzi Çakmak Mahallesi’nde ne tür çalışmalar yapılmaktadır?


Fevzi Çakmak Mahalle Muhtarı Turgay Özer, çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

Bu günlerde mahallemizde asfalt söküm ve yenileme çalışmaları yapılmaktadır. Mahallemizdeki kaldırım çalışmaları engelli vatandaşlarımız da düşünülerek daha geniş bir şekilde yapıldı. Bu iyi oldu ama bir bakıma da iyi olmadı, bu sefer de vatandaşlarımız haklı olarak diyorlar ki bu araçlarımızı park edecek yer bulamıyoruz. Eskiden arabalar karşılıklı olarak park edilebiliyordu, kaldırım genişletme çalışmalarından sonra tek taraflı park yapılabiliyor. Bununla alakalı olarak bütün mahallelere tek yön uygulaması getirildi, bu sayede trafik karışıklığı olmamasını bekliyoruz. Bundan doğan park sorunu da mahallemiz sınırları içerisinde bulunan bazı boş arazilere yapılacak olan otopark yerleri ile çözülecek. Şu anda yapılmakta olan asfalt yenileme çalışmalarından önce yapılmasını planladığımız altyapı çalışmalarını bitirme aşamasına geldik. Tam olarak bitmedi ama yaklaşık olarak %70’i bitti diyebiliriz. Daha önceden elektrik hatları yeraltına alınmıştı, asfaltlarda yenilendiği zaman mahallemiz daha güzel bir görüntüye sahip olacak.


Fevzi Çakmak Mahallesi’ne nasıl gidilmektedir?


Bayrampaşa Otogarı’ndan kalkan Metro hattı mahalleye yakın konumdadır. Bunun dışında Bağcılar’dan, Bayrampaşa’dan ve Topkapı’dan bölgeye minibüs hatları çalışmaktadır. Ayrıca Mecidiyeköy’den bölgeye İETT hatları mevcuttur. Ayrıca TEM Otoyolu’ndan Otogar sapağından dönerek mahalleye kendi aracınız ile ulaşabilirsiniz. Ya da Bağcılar üzerinden Bağcılar Devlet Hastanesi’nin arka tarafından yine kendi aracınız ile mahalleye ulaşmak mümkündür.


Fevzi Çakmak Mahalle muhtarlığının iletişim bilgileri nedir?


Adres: Fevzi Çakmak Mah. Atışalanı Cad. No:74 ESENLER

Telefon: 0 212 568 07 23