Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Feyzullah Yetgin –Çalık Gayrimenkul Gap İnşaat Genel Müdürü

GAP İnşaat ve Çalık Gayrimenkul Genel Müdürü. Feyzullah Yetgin, 2003-2009 yılları arasında Emlak Konut GYO Genel Müdürlüğü de yaptı. Yetgin, ayrıca GYODER (Gayrimenkul Yatırım ortaklığı Derneği) Yönetim Kurulu üyesidir.Feyzullah Yetgin –Çalık Gayrimenkul Gap İnşaat Genel Müdürü
Çalık Gayrimenkul GAP İnşaat Genel Müdürü Dr. Feyzullah YetginFeyzullah Yetgin nereden mezun?


1970 İstanbul doğumlu olan Dr. Feyzullah Yetgin, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun oldu. Aynı Üniversite’de Çalışma Ekonomisi Bölümünde “Türkiye’de Leasing ve İstihdam” konulu tezi ile yüksek Lisans çalışmasını tamamladı. Feyzullah Yetgin, doktorasını hangi konu üzerinde ve ne zaman bitirdi?


'Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının Performans Değerlemesi ve Türkiye Uygulaması' konusunda Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü, Bankacılık Anabilim dalı’nda doktorasını 2002 yılında tamamladı. Feyzullah Yetgin çalışma hayatına ne zaman girdi?


Pennsylvania Üniversitesi’nde akademik çalışmalarda bulunan Yetgin çalışma hayatına 1989 yılında Kale Kimya’da başladı. Daha sonra sırasıyla; Halk Finansal Kiralama A.Ş. Bütçe ve Planlama Yetkilisi, Demir Finansal Kiralama A.Ş. Mali İşler Yönetmeni, Kent Finansal Kiralama A.Ş. Mali Kontrol Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Feyzullah Yetgin, gayrimenkul sektörüne ne zaman giriş yaptı?


2000- 2003 yılları arasında Finans Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Muhasebe ve İdari İşler Müdürü olarak görev aldı. 2003-2009 yılları arasında T.C. Başbakanlık TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO A.Ş.’de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.


Feyzullah Yetgin, 18 Kasım 2009’da Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın Genel Müdürlüğü görevinden ayrıldı.Feyzullah Yetgin, Çalık Gayrimenkul’de çalışmaya ne zaman başladı?


2010 yılından itibaren Çalık Gayrimenkul Ticaret A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yapan Yetgin, misafir öğretim görevlisi olarak 2004- 2010 yılları arasında, Kadir Has Üniversitesinde Finans ve Bankacılık Yüksek Lisans programında Mortgage ve Seküritizasyon dersi vermiştir. Akademik Dergilerde yayınlanmış makaleleri ile Mortgage Sistemi: Türkiye (Teori – Uygulama) adlı kendisinin ve Gayrimenkul Değerlemesi konulu ortak yazılmış kitapları bulunmaktadır. Ayrıca GYODER (Gayrimenkul Yatırım ortaklığı Derneği) Yönetim Kurulu üyesidir.Feyzullah Yetgin, iş hayatını nasıl özetliyor?


Dr. Yetgin, 10 Şubat 2012 tarihli Yeni Şafak gazetesinde yayımlanan röportajda iş tecrübesi tecrübesini şöyle anlatıyor;


“Son iki yıldır Çalık Gayrimenkul'deyim. Malum 6.5 yıl Emlak Konut'ta görev yaptım. Oradan önce 14 sene özel sektördeydim. 14 yılın 3 yılı bu alanla ilgili, ondan önce de finans, finansal kiralama ve faktoring tarafındaydım. 23 yıldır iş hayatındayım. 1970 doğumluyum. Erzincan Kemaliyelim. Ya da başkanımızın dediği gibi eski Malatyalıyım. Bizim köyümüz Aşağı Umutlu zamanında Malatya'ya bağlıymış.


İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyum. Yüksek lisansı da orada yaptım. Doktorayı, Marmara Üniversitesi Bankacılık Bölümü'nde 2002'de bitirdim. Kitap yazdık, makale yazdık, ortak makale yazdık, derken doçentliğe de başvurdum. Bir noktadan sonra olaylar sizi sürüklüyor. Biraz da hocalar sizi motive ediyor. Doçentlik için eserden geçtim, mülakat için gün bekliyorum.


Vatandaşın sürdürülebilir konut finansmanına ulaşması çok önemli. Geçtiğimiz yıllarda ideal faiz oranlarına yaklaşmıştık. Maalesef bir süredir bu maliyet artınca, vatandaşın taleplerini ertelemesine yol açtı ama bu geçici bir şey. Merkez bankasının fiyat istikrarına odaklı görevini bağımsızca ifa etmesi ile inşallah bundan sonra konjonktürel etkilerin ötesinde bu düşündüğümüz ideal yapının devam edeceğini söyleyebilir.


Fakat şunu da söylemek lazım çok majör bir durum yoksa, taksiti bin lira iken bin 500'e çıkmamışsa, 40 lira 50 lira artmışsa ertelememesi lazım.


2012 için ilk çeyrekten sonra beklentim olumlu. Türkiye'nin yüzde 4'lük 2012 büyüme beklentisine ve inşaat sektörünün GSYH'nın yüzde 40'ını endirek sektörlerle karşıladığını düşünürsek, en kötü ihtimalle bile yüzde 5-6'lık bir büyüme olması gerekiyor. 2/B, kentsel dönüşüm yasası, mütekabiliyet gibi yasaların devreye girmesiyle bu daha da artacaktır.


Türkiye ekonomisi dünyadan pozitif olarak ayrışıyor ama her halükarda layık olduğumuz satın alma gücüne erişmemiz için büyümeye devam ettirmemiz gerekiyor. Refahı büyütmenin tek yolu, iç dinamiklerimizi, iç kaynaklarımızla, kendi yer altı yer üstü kaynaklarımızı harekete geçirerek büyümektir. Onun dışındaki her kaynak aslında ertelenmiş bir borçtur. Sağlıklı dengeli büyüme ancak Misakı- Milli sınırları içinde kendi üretimimiz ile olur.”Feyzullah Yetgin ve Gap İnşaat – Çalık Gayrimenkul iletişim bilgileri nelerdir?


Gap İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret A.Ş.


Adres: Kore Şehitleri Caddesi No:8 Esentepe Şişli - İstanbul / Türkiye

Telefon:(212) 306 50 00

Faks: (212) 306 56 00

Web: www.gapinsaat.comÖnerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016