Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Fikirtepe kentsel dönüşümünde yürütmeyi durdurma kararı!

Kadıköy'ün Fikirtepe bölgesinde 7 yıl önce başlayan kentsel dönüşüm projesinde açılan davada mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi...


Kadıköy'ün Fikirtepe bölgesinde 7 yıl önce başlayan kentsel dönüşüm projesinde yeni gelişmeler yaşandı. Mayıs 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile alınan riskli alan kararına karşı çıkanlar tarafından açılan dava kazanıldı. Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi.


Riskli alan kararının iptali için dava açan vatandaşlar, yapılarının sağlam ve ruhsatlı olduğunu, kararın mülkiyet hakkını kısıtladığını savunmuştu. Yürütmeyi durdurma hakkındaki kararda, 5931 bina, 1424 ticari birim, 529 adet küçük sanayi birimi, 2 adet okul bulunan alanın bilimsel veriler içeren herhangi bir teknik inceleme yapılmadan riskli bölge ilan edildiği açıklandı.


BU KARAR NE ANLAMA GELİYOR?


Hürriyet Gazetesi'nde Gülistan Alagöz'ün haberine göre, Konu ile ilgili görüşlerde bulunan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, “Bu karar İstanbul’da birçok ilçe için de alındı. Mesela Danıştay Gaziosmanpaşa için riskli alan kararını iptal etti. Ancak Bakanlık Nisan 2016’da bir düzenlemeye giderek bu gibi durumlara karşı b planını hazırladı. Eğer bir ilçede yapılaşmanın yüzde 65’i imar mevzuatına aykırı ise riskli alan kararı alınıyor. Şimdi Fikirtepe’de de bu nedenle yeniden riskli alan kararı alınmasını bekliyorum. Üstelik bu karara Danıştay da iptal veremiyor” dedi.


Fikirtepe kentsel dönüşümünde yürütmeyi durdurma kararı!


Kentsel dönüşümün sekteye uğramaması için çalışacaklarını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İlbank Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Demirtaş ise konu ile ilgili olarak, “Şu an bölgede yarım kalan inşaatla var ve tamamlamak için devreye girdik. Bu karar bizim direksiyona geçme nedenimizi ortadan kaldırıyor. Ama hemen gerekli adımları atarız. Vatandaşın ortada kalmasına izin vermeyiz” açıklamasında bulundu. 


Fikirtepe kentsel dönüşümünde yürütmeyi durdurma kararı!


Yeni kararla ilgili konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ise kararsızlığın belirsizlik yarattığını ve bunun ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.