Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Fikret Orman kimdir?

İnşaat mühendisi. Beşiktaş klübü başkanı. Otomotiv yan sanayisinde hatırı sayılır bir yeri olan Kadir Orman'ın oğlu.Fikret Orman kimdir?1967 yılında İstanbul'da doğan Fikret Orman, orta öğrenimini Işık Lisesi'nde, yüksek öğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi ve Florida Üniversitesi'nde yapmıştır.


2000-2004 yılları arasında Beşiktaş'ta Serdar Bilgili başkanlığındaki yönetim kurulunda yöneticilik yaptı.


2004 yılında yapılan Beşiktaş JK başkanlık kongresinde aday olan Orman, 162 oy farkla Yıldırım Demirören'e kaybetti.


2012 yılında Yıldırım Demirören'in TFF başkanı olmasıyla birlikte boşalan Beşiktaş JK başkanlığı için aday olan Fikret Orman, seçimlerde Nazmi Koca ve Bülent Deriş ile yarıştı. Seçimlerde kullanılan 4545 oyun 4027'sini alan Orman, Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün 33. başkanı oldu.


Bir önceki seçimden yalnızca 1.5 yıl sonra tüzük gereği bir seçim daha yapıldı. 


16 Haziran 2013 tarihinde yapılan yeni başkanlık seçimlerinde bu kez Serdal Adalı'yla yarıştı. Bu seçimde 5988 geçerli oyun 3850'sini alarak 3 yıllığına yeniden başkan seçildi.İNŞAATÇILIĞI


"Ben kendi işlerimi kurdum ve inşaat işlerine yoğunlaştım. 2002'den beri inşaat ve turizmle ilgileniyorum."


KASIM 2010'DA BİR DERGİYE İŞ HAYATINI ŞÖYLE ANLATIYOR:


SORU: Bodrum'da yaptığınız oteli bir türlü açamıyorsunuz. İnşaat işi hayal kırıklığı yaratmıyor mu?YANIT: Bir daha güneyde asla otel yapmam. Hayatımda yaptığım en büyük hatadır. Ancak belki bitmiş bir otel olursa, satın alabilirim.


2006'da oetlin inşaatına başladık. Tabii ki her şey kurallara uygun. İskelede çok büyük problem yaşadık o da bence Türkiye'nin ayıbı. Biz oteli yaptık, iskele yapmak istedik. Hazine'ye iskele kiralama parası ödemeye başladık. Yılda 150 bin lira. şžimdi bu iskeleyi yıkmaya çalışıyorlar. İskele olmadığı takdirde bu otelin çalışması mümkün değil. 1.5 yıldır 10 bakanlık arasında gidiyoruz, geliyoruz. Otel turizm bakanlığına bağlı. İskele Bayındırlık Bakanlığı izniyle oluyor. Yatırımcı gözüyle söylüyorum. Başbakan 'Bir işçi alın' diye sanayicilere ve işadamlarına sesleniyor. 200 kişinin çalışacağı, Türkiye'ye döviz getirecek bir otel 2 yıldır iskele yüzünden bekliyor.


SORU: Açmayı başarırsanız şayet, oteli kim işletecek?


YANIT: Hikayesi çok ilginçtir onun. Bir Yunanistan tatilinde, bölgede oluklu mukavva fabrikasının satılık olduğunu gördüm. Satın aldım ve fabrikayı Türkiye'ye taşıdım. İşte makineleri getirmek için bir seyahat daha yapmam gerektiğinde bir otelde kaldım ve bayıldım. Otelin yöneticilerine Bodrum'da bir otel yapacağımı ve işletmesini yapmak isteyip istemeyeceklerini sordum, onlar da kabul ettiler. Greek Otel'in Yunanistan ve Balkanlar'da yaklaşık 44 tane oteli var.


SORU: İstanbul daha çok emlak projesi kaldırır mı sizce?


YANIT: İstanbul dünyanın da gözdesi haline geldi. Nüfus çok genç ve insanların ihtiyaçları çok değişiyor. Yenilikler istiyor. şžu anda yeni konsepte uygun yeni binalar inşa edilmesi gerekiyor. Bir de tabii deprem korkusu var. İnsanlar güvenli evlerde yaşamak istiyor. Biz şehir içi projelerle ilgileniyoruz. çünkü herkes şehirde olmak istiyor. Arazi zor ama geliştirilebilir buralarda.


BİR FİKRET ORMAN PROJESİ: İstanbloom 

Proje ve şirket hakkında daha detaylı bilgiler için tıklayın: http://emlakansiklopedisi.com/wiki/esin-yapi


İstanbloom projesi İstanbul Avrupa yakasında Beşiktaş - Zincirlikuyu bölgesinde inşa ediliyor. Zincirlikuyu İstanbloom projesi 46 katlı tek kule olarak yükseliyor. 


İstanbloom Esin Yapı projesinde 165 adet rezidans ve 10 adet home ofis bulunuyor. İstanbloom Esin Yapı teslim tarihi 2015 yılının Mayıs ayı olarak belirtiliyor. 14 bin 760 metrekare arsa alanında inşa edilen İstanbloom projesinin toplam inşaat alanı 80 bin metrekare olarak belirlendi.


Esin Yapı İstanbloom ev fiyatları 865 bin dolardan başlayarak değişiklik gösteriyor.


BABASINI KAYBETTİ


16 Ekim 2013 tarihinde, Fikret Orman’ın babası, siyah beyazlı kulübün eski yöneticisi Abdulkadir Orman yaşadığı rahatsızlık nedeniyle Acıbadem Hastanesinde hayata gözlerini yumdu.