Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Fildamı Sarnıcı

İstanbul’un Bakırköy İlçesi’nde Osmaniye Mahallesi sınırları içinde yer alan tarihi eser. Fildamı Sarnıcı, Bizans'ın altın çağı 5-6. yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilen ve Bizans İstanbul'unun dört büyük açık sarnıcından bir tanesidir. Bakırköy Belediyesi sorumluluğunda bulunan Fildamı Sarnıcı’nda konserler, ramazan iftarları gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Fildamı Sarnıcı
Fildamı Sarnıcı'nın eski ve yeni hali (aralık1935 - aralık2008)


Fildamı Sarnıcı’nın tarihçesi nedir?


Fildamı adının tam olarak nereden geldiği bilinmemekle beraber Bizans'ın altın çağı olan V-VI. Yüzyıllarda yapıldığı tahmin ediliyor. Bizans'ın son dönemlerinde, ordu ve saraya ait fillerin barındırılmış olduğundan dolayı böyle bir ismin konduğu fikri gerçeğe en yakın rivayet olarak kabul edilmiştir. Fildamı Sarnıcı’nın mimari özellikleri nelerdir?


Sarnıç duvarlarının nişlerle beraber kalınlığı 7 metredir. Duvarlar aşağıdan yukarıya doğru 7 sıra taş, 7 sıra tuğla kuşak şeklinde örülmüştür. Tuğla kuşaklarda beşer tuğla sırasından oluşturulmuştur. Osmanlılar döneminde, burada ordu ve saraya ait fillerin barındırılmış olduğu fikri ağırlık kazanmıştır. Bizans açık sarnıçlarının günümüze kadar gelmiş en çarpıcı ve en sağlam örneğini oluşturan 127.00 m x 76.00 m uzunluklarındaki Fildamı'nın Bakırköy'deki Magnaura ve Jucundianae saraylarına, bunun yanında Veliefendi hipodromu ve Çırpıcı çayırlarının bulunduğu yerde kurulan Bizans ordugahına su sağladığı düşünülmektedir.Fildamı Sarnıcı ne zaman, yeniden kullanılmaya başlandı?


Uzun bir zaman boş kaldıktan sonra 1996 yılından sonra konser ve etkinlikler (açık hava sineması) düzenlenmeye başlanan Fildamı bir gösteri merkezi olarak kullanılmaya başlandı. Yaklaşık 12,000 izleyici kapasiteli olan sarnıç, arka arkaya düzenlenen konserlerde birçok yerli ve yabancı gurubu ağırladı. The Blues Brothers, Roger Glover, Dream Theater gibi dünyaca gruplara ev sahipliği yaptığı gibi Haluk Levent, Tarkan, Teoman, İbrahim Tatlıses başta olmak üzere birçok yerli sanatçıları da konuk etmiştir. Ama 2003 yılına kadar devam eden bu konserler bir anda kesildi ve Fildamı eski sessizliğine döndü. Konserlerin kaldırılmasına ilk neden olarak müziğin titreşiminin yapının duvarlarına zarar verdiği gösterildi. Başka iddialar da Veliefendi'deki atların sesten rahatsız olduğu üzerineydi.


2003 yılında Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na verilen Fildamı'nda vakıf istediği projeyi gerçekleştiremediği için aynı yıl Bakırköy Belediyesi Gençlik Merkezi'ne (BAGEM) verilmiş ve gençler burada ramazan şenliklerini düzenlemişlerdir. Sonra, Ocak 2004'te bir defa daha el değiştirip Bakırköy Belediyesi'ne bağlandı.Fildamı Sarnıcı nerededir?


Fildamı Sarnıcı’nın adresi şöyledir; Osmaniye Mahallesi, Beyazevler Sitesi Yolu, Bakırköy - İstanbul