Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Filiz

Filiz, inşaat yapılırken, dışarıda belirli ölçülerle bırakılan demirlerin uçlarına denir. Filizlerin bırakılma amacı İnşaatın devamını sağlamak içindir.Filiz nedir?


Filiz; betonarme yapılarda, daha sonra yapılacak olan eklemler için beton dökümü esnasında dışta bırakılan demir uçlarıdır. Dışarıda bırakılan bu demir parçalarına daha sonra beton dökülerek ekleme yapılır. Yapı elemanlarının devamlılığını sağlar. Genelde filiz boyu 60 ile 70 katı kabul edilir. Filiz ekme; yapıları güçlendirmek için inşat alanında kullanılan beton elemanına denir. Binaya ek yapım uygulaması olarak da tanımlanır. 


Filiz ekimi nerelerde uygulanır?


1. Çelik konstrüksiyonlarında

2. Uzay çatı ve dış cephe kaplamaları

3. İşaret ve  korkuluklar

4. Aydınlatma elemanları

5. Reklam pano, koltuk ankrajmanları

6. Metro-tren rayları


Filiz boyları ne kadar olmalıdır?


TS500-2000 standardına göre kolonların filiz boyu kullanılan demir ve betonun niteliklerine göre belirlenir. Filiz boyu 14’lük demir için en az 90 cm, 16’lık demir için en az 100 cm, 18’lik demir için ise en az 115 cm olmalıdır.  

Filiz boyları belirtilen boyutlardan kısa olması durumunda, katların birleştirilme noktalarında yıkımlar oluşabilir. İnşaatta oluşabilecek demir firesi 400-500 kg olup, binadan çıkan demir firelerinin zararı yoktur.