Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Filiz Bıldır (Mimar) kimdir?

Dore Mimarlık’ın kurucusu. Mimar Filiz Bıldır, Irak’ın Basra bölgesini yeniden tasarlayan mimardır. Filiz Bıldır, Irak’tan sonra kolları İstanbul’un kentsel dönüşümü için sıvadı…Filiz Bıldır (Mimar) kimdir?

Mimar Filiz BıldırFiliz Bıldır, Dore Mimarlık’ı ne zaman kurdu?Filiz Bıldır, 1973 yılında Balıkesir'de doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nü kazanınca İstanbul'a gelen Bıldır, bazı büyük inşaat şirketlerinde profesyonel yönetici olarak çalıştıktan sonra 2005 yılında kendi şirketi Dore Mimarlık'ı kurdu. 


1997 yılında İstanbul Teknik üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına başlayan Bıldır, 8 yıllık profesyonel iş hayatının ardından Dore Grubun ilk şirketi olan Dore Mimarlık adlı şirketini kurarak mimari danışmanlık ve tasarım alanında ilk adımını attı.Filiz Bıldır’ın hayatını değiştiren karar neydi?Villa ve lüks konut tasarımlarıyla işe başlayan Bıldır, oğlu Kaan'ın dünyaya gelmesiyle tüm işleri bir kenara bırakarak bebeğini büyütmeye karar vermiş. Oğlu 1 yaşına geldiğinde yeniden hayallerinin peşinden giden Bıldır, Amerikan hükümetinin teklifiyle askeri bir havalimanı inşaatı için Basra'ya gitmeye karar verir.Filiz Bıldır’ın kurduğu Dore Mimarlık hangi projelere imza attı? Konut İstanbul Boğaziçi Rezidans 2012 Lüks Konut projesi 


Ofis İstanbul A+ İz Park 2011  Kartal/İstanbul Ofis yapısı


Ofis Açık Ofis 2012  Türkiye Yönetim merkezi yapısı


Konut, ofis, hotel, karma kullanım, avm  Açıkşehir 2010 İstanbul/Türkiye karma kullanım proje


Hastane Basra Akeel Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi 2011  Basra/Irak Hastane yapısı Basra 


Konut Akeel Malikanesi 2011  Irak/Basra Konut Basra


Ofis Akeel Ofis 2011  Irak/Basra  Ofis


Hastane Al Rehman Hastanesi 2012  Irak  Hastane Projesi


Minimal Basra konut ofis Ali Agacağfer 2011  Basra/Irak Konut ve ofis yapısı


Konut, karma kullanım, avm, Antep İkon 2011  Gaziantep/Türkiye 


Karma kullanımlı proje Basra ofis APL Ofis 2011  Irak/Basra  Ofis


Avm, Bağdat AVM 2012  Bağdat  Alış-Veriş Merkezi


Hastane Basra Basra Göz Hastanesi 2011 Irak/Basra Göz Hastanesi


Basra avm Basra Mall 2011  Basra/Irak  Alış-Veriş Merkezi


Basra yönetim yapısı Basra Meclis Yapısı 2011  Basra/Iraq  Basra Meclis Yapısı


Hastane Basra Basra Üniversite Hastanesi 2011  Basra/Irak  Hastane


Konut DA Evi 2012  İzmir/Karaburun  Derya Aktünel Evi 


Konut Elazığ Konut 2011  Elazığ/Türkiye Konut projesi


Yönetim yapısı Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası 2010  Elazığ/Türkiye  


Basra hotel Hotel Sun Basrah 2011  Basra/Irak Otel Yapısı


Ofis İstanbul İz Ofis 2011  İstanbul  


Ofis kompleksi Konut ofis karma kullanım yönetim yapısı avm okul Karma Kullanımlı Proje 2012  Karma 

Kullanımlı Proje


Hotel İstanbul Kartal Otel 2011  Kartal/İstanbul  Butik Otel Art nouveau


Konut Mahmood Evi 2012  Irak  Mr. Mahmood Malikanesi 


Ofis İstanbul Metrowin Tower 2013  İstanbul/Pendik  Ofis Projesi


Konut ofis okul MKU Rektör Evi 2012  Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Evi Projesi


Basra konut Nezaar evi 2011  Basra/Irak Konut projesi


Ofis Ofis 23 2012  Elazığ  Ofis yapısı


Hastane Basra okul Okul ve hastane 2011  Basra/Irak  Okul ve hastane yapıları


Basra konut Riadh Evi 2011  Basra/Irak  İç mimari uygulama 


Okul Sudan Teknoloji Üniversitesi 2009  Sudan  Üniversite kampüs yapısı


Konut ofis hotel karma kullanım İstanbul avm Tuzla Lojistik Merkezi 2010  Tuzla/İstanbul Karma kullanımlı projeFiliz Bıldır hangi haberlere konu oldu?Filiz Bıldır: Kentsel dönüşüm altyapıdan başlamalı! (Türkiye Gazetesi, 31 Temmuz 2013, Çarşamba)


İstanbul'un çarpık yapılaşmasının kentsel dönüşümde ikinci planda kaldığını anlatan Dore Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Filiz Bıldır Kentsel dönüşümle ilgili olarak görüşlerini bildirdi. Bıldır; 'Kentsel dönüşüm altyapıdan başlamalı' dedi...


Uzmanlar, kentsel dönüşümden önce alt yapının dönüşmesi gerektiğini belirterek, aksi taktirde yeni problemlerin yaşanacağı konusunda uyarıyorlar. İstanbul'un çarpık yapılaşma ve altyapı sorununun kentsel dönüşümde ikinci planda kaldığını anlatan Dore Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Filiz Bıldır, "Türkiye de kentsel dönüşüm ile kastedilen esasında kentsel yenilemelidir. Tabi ki kentsel yenilemeler rantla sağlanmakta ancak dönüşüm kavram olarak yetersiz kalıyor. Konutları yenilemeden önce yolları, yeni yapacağımız alanlar için sosyal mekanları yeniden gözden geçirelim. Alternatif güzergahların ve alt yapının konut sayısı ile orantılı şekilde artırılması gerekmektedir" diye konuştu. Aksi takdirde bu yenileme yakın gelecekte büyük bir problemlere yol açacağına dikkat çeken Bıldır," 50 yıl sonrasını planlayarak trafik ve altyapı sorunlarına göre dönüşüm devam etmeli. Milyonlarca konutun yenilenmesini kapsayan dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi yerel çözümlerle değil topyekun bir milli planlamayla başarılı olur" dedi. Filiz Bıldır: Kentsel dönüşüm şehir merkezinde fiyatları dengeleyecek! (Emlakkulisi.com, Ağustos 2013) 


Kentsel dönüşümle birlikte konuttan önce altyapının baştan aşağı değişmesi ve yenilenmesi gerektiğini belirten Mimar Filiz Bıldır, bozuk altyapıyla konutları dönüştürmenin yeni sorunlar doğuracağını ifade etti.


İstanbul'un çarpık yapılaşma ve altyapı sorununun kentsel dönüşümde ikinci planda kaldığını anlatan Dore Mimarlık Yönetim Kumlu Başkanı Mimar Filiz Bıldır, "Türkiye de kentsel dönüşüm ile kastedilen esasında kentsel yenilemedir. Tabi ki kentsel yenilemeler rantla sağlanmakta ancak dönüşüm kavram olarak yetersiz kalıyor. 

Herkes deprem nedeni ile kentsel dönüşümden bahseder oldu. Hâlbuki kent bir bilinçtir, bir sosyal olgudur. Hemen hemen herkes İstanbul'un en büyük eksikliğinin altyapı olduğunu söylüyor. O zaman bu dönüşüme altyapıdan başlamamız gerekmekte. Konutları yenilemeden önce yolları, yeni yapacağımız alanlar için sosyal mekânları yeniden gözden geçirelim. Alternatif güzergâhların ve alt yapının konut sayısı ile orantılı şekilde artırılması gerekmektedir. Yoksa bu yenileme yakın gelecekte büyük bir problem daha yaratacak. 


50 yıl sonrasını planlayarak trafik ve altyapı sorunlarına göre dönüşüm devam etmeli. Milyonlarca konutun yenilenmesini kapsayan dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi yerel çözümlerle değil topyekûn bir milli planlamayla başarılı olur" ifadelerini kullandı. Filiz Bıldır: İstanbul'da yüksek nitelikli projeler üreteceğiz! ( Emlakkulisi.com, Haziran 2013)


Yaptıkları projelerle sektörde adını duyuran Dore Mimarlık'ın sahibi Filiz Bıldır Orta Doğu'dan sonra hedeflerine İstanbul'u koyduklarını belirtti...


Dore Mimarlık'ın sahibi Filiz Bıldır: "Şu anda Orta Doğu bölgesinde 100 milyon dolarlık projeye sahibiz. Mimari yönümüzü ve inşaat alanındaki tecrübemizi harmanlayarak İstanbul'da yüksek nitelikli projeler üreteceğiz." dedi.Basra, mimar Filiz Bıldır ile yeniden canlandı! (Ekonomist, Temmuz 2013)


Rejim değişikliğinden sonra Irak'ın en çok yıkıma uğrayan kentlerinden olan Basra, bir Türk mimarlık şirketi ile deyim yerinde ise yeniden hayat buluyor

Savaştan sonra harabeye dönen Basra kentinde otelden havalimanına, hastaneden tıp fakültesine kadar pek çok binanın renovasyonunu yapan Dore Mimarlık Yönetim Kurulu Başkam Filiz Bıldır'ın yanında 400 kişi çalışıyor. 

Mimarlık hayallerini gerçekleştirmek için Irak'ın Basra kentinde iş yapmayı seçen kadın girişimci Filiz Bıldır, harabe halinde olan bu şehri adeta yeniden tasarladı. Havalimanından hastaneye, okuldan alışveriş merkezlerine kadar birçok proje gerçekleştiren Bıldır, Dore Mimarlık adlı firmasıyla bugün Basra'da 400 kişiye istihdam sağlıyor. 

Ortadoğu bölgesinde Irak, Katar ve Kuveyt başta olmak üzere çok sayıda ülkede mimar ve inşaatçı şapkasıyla iş yapan kadın girişimci Filiz Bıldır, "Baretimi takıp tulumumu giyiyorum ve sabahtan akşama kadar şantiyede işin başındayım" diyor. 


HARABEDEN ÇIKAN HAVALİMANI 


Oğlunun dünyaya gelmesiyle tüm işleri bir kenara bırakarak bebeğini büyütmeye karar veren Bıldır, oğlu bir yaşına geldiğinde yeniden hayallerinin peşinden gider. ABD hükümetinin teklifiyle askeri bir havalimanı inşaatı için Basra'ya gitmeye karar verir. Dünya petrol rezervlerinin yüzde 7'sine sahip olan ve gelişime çok müsait olan Irak'ın bu liman kentinde projeler geliştirmek ister. 


Bıldır, "Basra'ya ilk gittiğimizde savaştan çıkma bir harabe vardı. Buraya gelen firmalar, aldıkları inşaat işlerini yarıda bırakıp şehri terk etmişler. Biz ilk olarak iş yapacağımız ofisi inşa ettik" diyor. O dönemde Irak'ta kaos hakimdir. "Bu dönemde ya riski fırsata çevirmeli ya da risk almayıp geri çekilmeliyiz" diye düşünen kadın girişimci, havalimanı inşaatını dokuz ay gibi kısa bir sürede tamamlayınca Basra'da iş yapmak isteyen global firmalar için de önemli bir adrese dönüşür. Havalimanı ve villa inşaatlarındaki hız ve kalitesiyle şehrin güvenini kazanır. 


"İlk başlarda korumalarla şehirde gezerken, şu anda hangi kapıyı çalsak bizi tanır ve evini bize açarlar" diyor Bıldır. 


LİBYA'YA SOĞUTMA TESİSİ 


Dore, bugüne kadar ağırlıklı Irak pazarı olmak üzere yuıt dışında 250 bin metrekarelik kapalı alan inşaatına imza attı. Şirket bu yılı 100 milyon dolarlık iş hacmi ile kapatmayı hedefliyor. ABD hükümeti için Basra'da askeri bir havaalanı, üç adet hastane, otel, itfaiye binası, kreş, medikal center, okul, ofis, terminal, tıp fakültesi inşa ettiklerini belirten Bıldır, bu şehirde toplam 220 milyon dolarlık proje gerçekleştirdiklerini söylüyor. 


"Basra'da çok fazla Türk şirketi yok. Olanlar içerisinde de en bilinen biziz" diyen Bıldır, bu şehirde yaklaşık 400 kişiye istihdam sağladıklarını ifade ediyor. Bağdat ve Irak genelinde de çeşitli AVM projeleri yaptıklarını, yurt dışında toplam 250 bin m2 proje gerçekleştirdiklerini ve bundan sonraki hedeflerinin petrol şirketlerine yönelik projeler gerçekleştirmek olduğunu kaydeden Bıldır, Ortadoğu'nun genelinde yaptıkları projeler hakkında ise şu bilgileri veriyor: "Bölgenin en büyük makine parkı ve teknik altyapısına sahip şirketlerinden biriyiz. Avrupa, Ortadoğu ve ABD şirketleriyle ortak projeler yapıyoruz. BP, Acıbadem hastaneleri, İngiliz Mott MC Donald, ABD'li IND gibi firmalarla iş yapıyoruz. Basra'da her 10 nitelikli projeden 8 tanesi bize ait. Dubai'de bir takım projeler gerçekleştireceğiz ancak şu an sözleşme aşamasında olduğu için net bilgi veremiyorum. Libya'da ise bir adet soğutma tesisi inşa edeceğiz." 


DEVLET ARŞİVLERİNİ YAPACAK 


Son yıllarda Türkiye pazarına da ağırlık vermeye başladıklarını ifade eden Bıldır, nitelikli ve niş projeler gerçekleştirdiklerine dikkat çekiyor. 


Türkiye'de Ankara'da afet kurtarma merkezi, devlet gizli arşivleri, bir haber ajansı için haber akademisi gibi kamuya yönelik projeler gerçekleştirdiklerini belirten Bıldır, ünlü mimar Zaha Hadid ile birlikte Türkiye'nin en zengin ailelerinden biri için Sütlüce'de Klasik İslam Sanatları Müzesi inşa etmeye başladıklarını bildiriyor. 


İç pazarda toplam 150 milyon dolarlık proje gerçekleştireceklerini ifade eden Bıldır, Hollandalı bir yatırım grubuyla birlikte de özel yurt binaları, doktorların özel muayenehaneleri ile laboratuvar, görüntüleme merkezi gibi alanların olacağı medical center inşa edeceklerini kaydediyor. Bıldır, şöyle devam ediyor: "Türkiye pazarına girmek isteyen başka bir Hollandalı yatırım grubu otel zinciri kurmak istiyor. Onlarla birlikte uygun otel açılabilecek araziler bakıyoruz. İlk etapta büyük şehirlerde 5-6 otel açacak, daha sonra da Anadolu'ya yayılacaklar." 


ŞEHİR MERKEZİNE TALEP ARTIYOR 


Türkiye pazarındaki hareketlilik ve potansiyelin Dore Mimarlığı iç pazarda da iş yapmaya yönelttiğini anlatan Filiz Bıldır, Türkiye'de tüketicilerin artık oturmak için ev aldıklarını dolayısıyla özgün projelere olan talebin arttığına dikkat çekiyor. Şehir dışında kalan toplu konut bölgelerinden ziyade şehrin merkezindeki projelerin daha çok rağbet görmeye başladığını vurgulayan Bıldır, şunları söylüyor: "Gelir seviyesi yüksek kesim tasarım değeri olan mimari projeler talep ediyor. Kentsel dönüşüm kapsamında bu talebe uygun binaların üretilmesi daha rahat hale geliyor. Eski yapıların yeniden inşa edilmesi alanında da talep çok yüksek. Uluslararası çok sayıda fon ve global markalarla birlikte Türkiye pazarında faaliyet göstereceğiz. Artık global pazarlara açılarak yeni işler yapmak istiyoruz." 


TÜRKİYE'DEKİ PROJELER 


Dore Mimarlık'ın yurt içinde de birçok projeye imza atmaya hazırlandığını ifade eden Filiz Bıldır, gerçekleştirecekleri projeleri şöyle sıralıyor: Kartal İz Park, Kartal Ofis, Haber Akademisi, müze, afet kurtarma merkezi, Korman Residence, Bosphorus Residence, Elazığ ofis projesi, Metrowin Tower, Elazığ Ticaret Odası ve Göztepe Residence. Basra'yı baştan tasarlayan kadın mimar İstanbul için kolları sıvadı (Yapimalzeme.com, Mayıs 2013)


Mimarlık hayallerini gerçekleştirmek için dünyanın en tehlikeli şehirlerinden biri olan Irak'ın Basra kentinde iş yapmayı seçen kadın girişimci Filiz Bıldır, harabe halindeki şehri yeniden tasarladı. 


Havalimanından hastaneye, okuldan alışveriş merkezlerine kadar yüzlerce projeyi başarıyla tamamlayan Bıldır, tek başına çıktığı zorlu yolda Dore mimarlık adlı firmasıyla 400 kişiye istihdam sağlıyor. Ortadoğu bölgesinde Irak, Katar ve Kuveyt başta olmak üzere çok sayıda ülkede iş yapan Kadın girişimci Filiz Bıldır, elde ettiği başarıyla dünya çapında projelere imza attı. "Baretimi takıp tulumumu giyiyorum ve sabahtan akşama kadar şantiyede işin başındayım" diyen Bıldır, Basra'nın riskli ortamını fırsata çevirerek enkazdan başarı hikayesi çıkardı. Ortadoğu dışında Türkiye pazarında da projeler üretmeye başladıklarını ifade eden Bıldır, "Önümüzdeki 5 yıl boyunca Türkiye pazarı için yol haritamızı belirledik. Artık toplu konut ve yatırım amaçlı konut pazarı doydu. Mimari yönümüzü ve inşaat alanındaki tecrübelerimizi harmanlayarak şehir merkezlerinde yüksek nitelikli projeler üreteceğiz. Ortadoğu ve Avrupa kökenli yatırımcıların da gücünü arkamıza alarak iş merkezleri ve mimari tarafı ağır basan konutlar üreteceğiz. İlk etapta müze, kongre merkezi ve hastane inşaatlarına başladık" ifadelerini kullandı. 


ENKAZDAN BAŞARI HİKAYESİ ÇIKARDI 


Oğlu 1 yaşına geldiğinde yeniden hayallerinin peşinden giden Bıldır, Amerikan hükümetinin teklifiyle askeri bir havalimanı inşaatı için Basra'ya gitmeye karar verir. Fikrini yakınlarına açtığında ilk başlarda tedirgin olduklarını fakat zamanla kendine destek olduklarını anlatan Bıldır, "1 yaşındaki oğlumu öpüp uçağa biniyordum. Basra'ya ilk gittiğimizde savaştan çıkma bir harabe vardı. Buraya gelen firmalar aldıkları inşaat işlerini yarıda bırakıp şehri terk etmişler. Biz ilk olarak iş yapacağımız ofisi inşa ettik. O dönemde Irak'ta kaos hüküm sürüyordu.Yapılması gereken çok iş vardı ama ciddi bir risk barındırıyordu. Bu dönemde ya riski fırsata çevirmeliydik ya da riski almayıp geri çekilmeliydik.Ben o dönem Basra'da olmak için doğru zaman olduğunu düşündüm. Havalimanı inşaatını 9 ay gibi kıs bir sürede tamamlayınca Basra'da iş yapmak isteyen global firmalar için de tek adres olduk. Havalimanı ve villa inşaatlarındaki hız ve kalitemiz sayesinde tüm şehrin güvenini kazandık. İlk başlarda korumalarla şehirde gezerken şu anda hangi kapıyı çalsak bizi tanır ve evini bize açarlar. Savaşta harabeye dönmüş bir şehre dünya standardında kaliteyi götürdük. Şu anda Ortadoğu bölgesinde 100 milyon dolarlık projeye sahibiz. Bölgenin en büyük makine parkı ve teknik altyapısına sahip şirketlerden biriyiz. Avrupa, Ortadoğu ve ABD şirketleriyle ortak projeler yapıyoruz. BP, Acıbadem hastaneleri, İngiliz Mott MCDonald, ABD'li IND gibi firmalarla iş yapıyoruz. Basra'da her 10 nitelikli projeden 8 tanesi bize ait. Şu anda global anlamda elde ettiğimiz başarıyı Türkiye için kullanmaya karar verdik. 1 yıldır Türkiye pazarına dönük projeler geliştiriyoruz. Mimari ve müteahhitlik alanındaki tecrübelerimizi İstanbul için kullanacağız. Şehir merkezinde nitelikli özel projeler yapacağız. Yerli ve yabancı sermaye ortaklarımızla birlikte çalışmalar yapıyoruz. Müze, sosyal tesis, AVM, Konut, İş merkezi gibi alanlarda bugüne kadar hiç yapılmamış mimari yaklaşımları sunacağız" diye konuştu. 


KENTSEL DÖNÜŞÜMLE BİRLİKTE ŞEHİR MERKEZİNE TALEP ARTACAK 


Türkiye pazarındaki hareketlilik ve potansiyelin Dore Mimarlığı iç pazarda da iş yapmaya yönelttiğini anlatan Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Bıldır, "Gayrimenkul geliştirme ve inşaat işleri yapmaya başladık. Mimari yönü ağır basan özgün projelerle ilgileniyoruz. Türkiye'de insanlar artık oturmak için ev alıyorlar. Bunu da özgün projelerden konut satın alarak yapıyorlar. Artık insanlara oturacakları evler satılabilecek. Şehir dışında kalan toplu konut bölgelerinden ziyade şehrin merkezindeki projeler daha çok rağbet görmeye başladı. Gelir seviyesi yüksek kesim tasarım değeri olan mimari projeler talep ediyor. Kentsel dönüşüm kapsamında bu talebe uygun binaların üretilmesi daha rahat hale geliyor. Eski yapıların yeniden inşa edilmesi alanında da talep çok yüksek. Ortadoğu ve Avrupalı gruplarla birlikte Türkiye'de gayrimenkul geliştirme hizmetleri sunacağız. Uluslararası çok sayıda fon ve global markalarla birlikte Türkiye pazarında faaliyet göstereceğiz. Artık global pazarlara açılarak yeni işler yapmak istiyoruz" diye konuştu.Filiz Bıldır ve Dore Mimarlık iletişim bilgileri nelerdir?Adres: Cengiz Topel S. Meltem Apt. 10/2 Kalamış / İstanbul


Telefon: +90 (216) 449 37 44 - 449 26 23


E-Posta: info@doremimarlik.com


Web Adresi: www.doremimarlik.com
Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı