Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Finans Merkezi

İstanbul’un Anadolu yakasındaki ilçesi Ataşehir sınırları içinde konumlandırılan 4.5 milyar TL’lik projedir. Başbakan Erdoğan’ın ‘bankaların merkezini Ankara’dan İstanbul’a taşınması’ fikrinden doğmuştur. 3.2 milyon metrekareye inşaat yapılması planlanmak


Finans Merkezi


İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin ilk arsa sahibi kimdir?


İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesinin yapılacağı arsanın ilk sahibi; Tercüman'ın eski sahibi Kemal Ilıcak olarak açıklandı.  Yapı Kredi Bankası 1984 yılında, Kemal Ilıcak’ın borçları dolayısıyla arsaya el koydu. Bu şekilde arsa, Çukurova Grubu patronu Mehmet Emin Karamehmet’e geçmiş oldu.  1985 yılında Edes-Üstay ortaklığına konut yapılması için devredilen arsa için Anadolu Bank ile ortaklık yapıldı. Anadolu Bank’ın da 1988 yılında Emlakbank ile birleşmesi sonucu arsa Emlakbank’a geçti. Bu geçiş döneminden sonra ise Ziraat Bankası ve ardından arsa TOKİ’ye devredildi.


Finans Merkezi


Finans Merkezi projesi nasıl oluştu?


İstanbul Finans Merkezi; 2008 yılı Ocak ayında hazırlanan plan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edildi. Ataşehir’de yer alan 2 milyon 766 bin metrekarelik alan, TOKİ’nin yaptığı planlar ile finans merkezine dönüştürülmesi planlandı. 2009 yılında bu plan kararı çıktı fakat 2010 yılında Şehir Plancıları odası bu kararı durdurdu.


Üç bölgeden oluşması planlanan projenin birinci bölgesinde; özel kurumlara ve denetim kuruluşlarına ait binaların yer alması planlandı. İkinci bölge ise otel, avm, iş merkezi, konut, ofis, rezidans gibi yapıların yer alabileceği şekilde tasarlandı.   Üçüncü bölgede de kongre ve kültür merkezlerinin olması planlandı. Polis, hastane, market, cami, itfaiye, okul gibi yapıların yapılması planlanan yer ise dördüncü bölge olarak adlandırıldı.


3.2 milyon metrekare inşaat alanıyla göz dolduran İstanbul Finans Merkezi toplamda 4 ana bölgeden oluşuyor. İlk bölge, özel kurum ve denetim kuruluşlarına ait. Projenin ikinci bölgesi ise Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi banka ve finans merkezlerinin binalarından oluşuyor. 


Projenin üçüncü ana bölgesinde de kongre ve kültür merkezleri, konutlar, oteller konumlu. Yanı sıra bu bölümde 90 bin metrekarelik bir alışveriş merkezi de bulunuyor. İtfaiye, polis, camii, okul gibi hizmet binaları ise projenin dördüncü ana bölgesinde yer alıyor. 


Finans Merkezi


Finans Merkezi’ne ulaşım nasıl olacak? 


Finans merkezi olmanın kriterlerinden bir diğeri de, ulaşım kolaylığı. Ataşehir’de E-5 ve TEM Otoyollarının kesiştiği alanda yer alan İstanbul Finans Merkezi, konumu açısından merkezi bir noktada. Bulunduğu lokasyon dışında projeye yakın bir mesafeden iki ayrı metro hattı geçecek. 


Projede ilk kazmayı kim vurdu?


1 milyar 460 milyon TL ile özel proje ve rekreasyon alanı ihalesini kazanan Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun projesi 1 milyon 700 bin metrekare alan üzerinde hayat buluyor. Ağaoğlu’nun projesinde 800 bin metrekarelik etap için çalışmalar hızla devam ederken, etabın 50 kişiye istihdam kapısı olacağı öngörülüyor. İlk etap 3.5 yılda tamamlanacak.


Finans Merkezi


Finans Merkezi’nin özellikleri nedir?


Finans Merkezi projesi ile arsaların değer kazandığı Ataşehir’de konut fiyatlarındaki artışta dikkat çekmeye başladı. Birçok konut projesinin hayata geçirildiği Ataşehir’de finanskent projesi ile Ataşehir, İstanbul’un 2.finans merkezi olması planlanıyor.


Ataşehir’de çalışmaları başlanan Finans Merkezi projesi, 2 milyon 500 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilmeye başlandı. Mimarisinde ise geleneksel Türk mimarisi kullanılacak olup, projede çeşmeler ve kemerli kapılar yer alacak.


İstanbul Uluslararası Finans Merkezi sayılarla nasıl anlatılır?


- 4.5 milyar TL yatırım maliyeti 

- 2 milyon metrekare planlama alanı 

- 3.2 milyon metrekare inşaat alanı 

- 50 bin kişiye istihdam 

- 11 bin kişiye yaşam 

- 30 binlik günlük ziyaretçi

- 100 bin metrekare ticari alan 

- 600 bin metrekare ofis

- 130 bin metrekare rezidans

- 105 bin metrekare otel

- 10 bin metrekare konferans salonuFinans Merkezi

Varyap MeridianFinans Merkezi projesi etrafında yer alan konut projeleri hangileri?


1. Varyap Meridian

2. Metropol İstanbul

3. Sarphan Finanspark

4. Ağaoğlu My Towerlans

5. Suare Residence

6. Brandium Ataşehir

7. Evona Park

8. Buka Park

9. Nevpark

10. Şehrin Rengi Evleri

11. Evin Park

12. Maritza Resindence

13. Canan Residence

14. Denge Evleri

15. Sarissa Residence

16. Besa Konutları

17. Flora Residence

18. Hayat Meritlife

19. Gold Tower

20. Sample Park

21. InlifeFinans Merkezi

Sarphan Finans Park


Finans Merkezi

Brandium Ataşehir

Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016