Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Finişer

Finişer; beton ve asfalt serme makinesidir. Asfaltın ve betonun düzgün serilmesini sağlar.Finişer nedir?


Finişer; beton ve asfalt serme makinesidir. Hidrolik pistonları sayesinde yükseltilip alçaltılarak, % 80 eğimde istenilen kalınlıkta ve 15m ano genişliğine kadar beton dökebilmektedir. 


Finişer parçaları da şunlardır: Abg titan ısı kontrol modülü, asfalt finişer, asfalt makine takozları, bomag bandaj takozu,  ultrasonik okuyucu, duyarga seti, eğim ve numaratör, finişer bakım seti filtre, finişer duyarga, finişer eğitim terazisi ve kot duyargası, finişer elektronik duyarga seti, finişer helezon yaprakları, finişer konveyör dişlisi, finişer konveyör zinciri, finişer potansiyemetre, finişer tamir takımları, finişer yedek parça, otomatik durdurma, proskmit siwiç, tabla taban sacları ısıtıcı rezidans bıçak, vögele 1900 helezon bilyası, vögele eğitim terazisi, vögele finişer,  vögele ultrasonik okuyuşu ve wirtgen bomag bitelli elmas uç uç tutucu.


Finişer hangi bölümlerden meydana gelmektedir?


Finişer şu bölümlerden meydana gelir: Finişer mastarı, finişer taşıyıcı ve çekme aracı beton konveyörü, beton olukları, beton karıştırıcı helezon, demirci ve servis arabası, taşıma aracı.


Asfalt finişerın özellikleri nedir?


Asfalt finişerleri; her türlü yol imalatında, havaalanı, demiryolu ve baraj inşaatlarında, çeşitli tabakaların seriminde kullanılmaktadır. 


Finişer aracını kimler kullanabilir?


Finişer operatöründe aranan nitelikler şunlardır: 2918 sayılı Trafik Kanunu’nun 42. Maddesinde yapılan değişiklik ile iş makinesi kullanılan şahısların operatör belgesi almaları ayrıca karayoluna çıkacak lastik tekerlekli iş makinelerinin sürücülerinin (G) sınıfı sürücü belgesi almaları yasal olarak zorunludur.


-Beton ve asfaltı istenilen kalınlıkta serebilmelidir. 

-Makinenin bakım ve kontrollerini sağlayabilmelidir.


Asfalt serimi öncesi ne gibi hazırlıklar yapılmalıdır?


1.Finişer kontrol edilmelidir. 

2.Finişer tablası, istenilen serim genişliğine ayarlandıktan sonra, karışımın alt plakalara yapışmaması için tabla ısıtma sistemi devreye sokulmalıdır.

3.Tabla istenilen serim kalınlığına göre ayarlanmalıdır.

4.Asfalt seriminde helezon kanatlarının alt kenarı, serme kalınlığından 5 cm daha yukarıda olmalıdır.

5.Serim sırasında finişerin hızı mümkün olduğunca sabit tutulmalıdır.