Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Fıstıkağacı – Üsküdar - İstanbul

İstanbul’un Üsküdar İlçesi’nin merkezi lokasyondaki semtidir. Fıstıkağacı Semti, Üsküdar merkezi ile Bağlarbaşı Semti arasında kalır. Selman-i Pak (Cumhuriyet Caddesi) üzerine sağlı sollu kurulmuştur. Fıstıkağacı, Selami Ali ve İcadiye Mahalleleri’nin kesişim kümesidir…Fıstıkağacı – Üsküdar - İstanbul
Fıstıkağacı Semti, Üsküdar, İstanbul...Fıstıkağacı Semti nerededir?


İstanbul’un Anadolu yakasındaki ilçesi Üsküdar’ın semtidir. Fıstıkağacı Semti’nin kesin sınırları çizilememekle birlikte, idari olarak Selamiali ve İcadiye mahallesi sınırları içinde kaldığı söylenebilir. Semtteki gayrimüslim nüfus son yıllarda şehrin başka bölgelerine yerleşmiştir.


Üsküdar merkezden Altunizade yönüne doğru, Selman-i Pak Caddesi'nin (Cumhuriyet Caddesi) iki yanına kurulmuştur.


Setbaşı Parkı'ndan başlar, İETT Fıstıkağacı Durağı ve dörtyol ışıklardan devam eder, yine cadde üzerindeki Selami Ali  Camii'nde son bulur. 


Selman-i Pak Caddesi'ne paralel Fıstık Ağacı Sokağı bulunmaktadır. Fıstıkağacı Semti’nde neler var?


Üsküdar Belediyesi Rehabilitasyon Merkezi, Üsküdar 19 No'yu Aile Sağlığı Merkezi, Fevziye Hatun Camii'nin arkasından başlayarak, Aile Sağlığı Merkezi'ne kadar uzanan Bülbülderesi Mezarlığı da bu semttedir. 


Üsküdar - Ümraniye Metrosu'nun duraklarından biri de Fıstıkağacı durağıdır. Bölgede istasyon inşaat çalışması sürmektedir. Fıstıkağacı Metro Durağı ne zaman hizmete açılacak?


Anadolu yakasının trafik sorununa önemli ölçüde çözüm getirecek olan ikinci bir hat Üsküdar Ümraniye arasına yapılan metro hattıdır. Üsküdar Ümraniye metro durakları olan Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy metro projesinde inşaat çalışmaları devam ediyor. 


Üsküdar Ümraniye metro durakları Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe istasyonları yer alıyor. 


Üsküdar Ümraniye metrosu ile Üsküdar'dan metroya binen bir kişi son durak olan Sancaktepe'ye toplam 24 dakikada ulaşmış oluyor. Peki Üsküdar Ümraniye metro kaç kilometre? diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim; bahsettiğimiz 24 dakikalık mesafede ulaşım hattı 22 kilometre.


Sancaktepe Üsküdar arası 24 dakika,

Sancaktepe Yenikapı arası 36 dakika,

Sancaktepe Taksim arası 44 dakika,

Sancaktepe Hacıosman arası 68 dakika, 

Sancaktepe Atatürk Havalimanı arası 68 dakika, 

Sancaktepe Olimpiyat Stadı arası 78 dakika.

Üsküdar Sancaktepe metrosu güzergahına göre hat, Marmaray Üsküdar istasyonu ile entegre olarak başlayıp Alemdağ Caddesi ile Şile Yolu Kavşağı yakınlarında son buluyor. Üsküdar Sancaktepe metrosunun 2015 yılında hizmete alınması planlanıyor.


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı