Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Florya Atatürk Ormanı için imar planı hazırlanıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı İstanbul 4 No'lu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nun bugünkü toplantısının gündeminde Florya Atatürk Ormanı için hazırlanan imar planı görüşüldü..


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı İstanbul 4 No'lu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nun bugünkü toplantısının gündeminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Planlama Müdürlüğü'nün Florya Atatürk Ormanı'na ilişkin imar planı teklifi başvurusu görüşüldü.


İBB yetkilileri, bölgede plan yapma yetkisinin de orman ve doğal sit alanı olması nedeniyle kendilerinde değil Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda olduğunu ve bakanlığa bu doğrultuda görüş bildirildiğini belirttiler. 


Bakırköy Belediyesi yetkilileri de Florya Atatürk Ormanı ile ilgili imar planı taleplerinin olmadığını açıklayarak ormanın içinden geçen yolu dışarı almak için 2015 yılında yaptıkları bir başvuruyla başlayan bir süreç olduğunu ifade ettiler.


Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre, Bakırköy Belediyesi yetkilileri süreci şöyle anlattı: “2015 yılında ormanın içinden geçen yolu ormanın dışına çıkarmak için bir çalışma yaptık. Orman 2. derece doğal sit alanı olduğu için tadilat teklifimizi tabiat varlıkları komisyonuna gönderdik. Onlar da ormanın tamamı plansız olduğu için sadece yol için değil ormanın tamamı için bütüncül bir plan çalışması yapılmasını istedi. Kurum görüşleri eksikti onlar tamamlandı. Bürokratik işler nedeniyle 2015 yılında başlayan süreç bugüne kadar uzadı. En son ‘orman için bütüncül bir plan yapın' denildi. Bütüncül plan yapma yetkisi İBB'de olduğu için konuyu onlara ilettik.”