Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Four Winds Residence - Bağdat Caddesi - Göztepe

Taş Yapı’nın Bağdat Caddesi’nde yaptığı İstanbul’un en çok konuşulan projelerinden biri.Kadıköy'den Karaköy'e vapurla geçerken Anadolu Yakası'na baktığınızda en yüksek yapılar olarak, bu 4 binayı görüyorsunuz.


500 konutluk proje 42 katlı (Bodrum katlar da dahil edilince 49 katlı). 4 blokta 500 rezidanstan oluşuyor.

Web sitesi: http://www.tasyapi.com/fourwinds/


Burası daha önce, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü arsası idi. 23 Ağustos 2004’te açılan kat karşılığı ihaleyi Taş yapı kazanmıştı.


Aralık 2007'de hafriyat çalışmaları başladı.


Projenin ihalesinden sonra Mimarlar Odası ve Kadıköy Belediyesi’nin açtıkları ihale iptali davası, 17 Aralık 2004 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı ile sonuçlanmıştı. Ancak karar 31 Mart 2006 tarihinde temyiz edildi. Sonrasında olaylar Taş Yapı lehine gelişti.


Bodrum katlarıyla birlikte toplam 156 metre yüksekliğe ulaşan lüks konut blokları, en yükseği 12 katlı Bağdat caddesi apartmanları ortasında kendisini fazlasıyla belli ediyor.


Maliye’ye ait arsada projeyi KAT KARŞILIĞI hayata geçiren Taş Yapı, devlete ait olan yüzde 60 hisseye karşılık gelen 341 daireyi de, Kasım 2013'te yapılan ihale sonucunda 530 milyon liraya satın aldı.


Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, ihaleyi yüksek bir fiyatla aldığını belirterek, “Fiyat yüksek oldu ama zaten para kazanmak için almadık. Hatta 30-40 milyon dolar zarar da edebiliriz. Burada bizim yüzde 40 hissemiz vardı. Kalanını da alarak ortak yönetim ve satış stratejisi oluşturmak için bu parayı ödedik” dedi.


Turanlı, Kasım 2013'te, proje için uzun yıllar uğraştıklarını ve çok büyük yatırımlar yaptıklarını vurgulayarak, “Ciddi bir yatırım yaptık ama asıl önemli olan yaşadığımız zorluklar. Belediyeler bizlere zulüm yapıyor. Ama biz yaptığımız için arkasında durduk ve devlete 530 milyon lira kazandırdık” dedi.


Açık adresi şöyle: Mehmet Şeyda Sokak, No: 1/5 Selamiçeşme, Kadıköy / İstanbul


Aralık 2013 itibariyle proje sonuçlandırıldı.


Four Winds Residence - Bağdat Caddesi - Göztepe
Four Winds Residence - Bağdat Caddesi - Göztepe
Four Winds Residence - Bağdat Caddesi - Göztepe