Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Frank Gehry

1929 Toronto doğumlu olan mimar, dekonstrüktivizm akımının öncülerinden oldu. Gehry’nin 2013 yılında Facebook’un genel müdürlük binasının tasarımlarını yapacağı iddialar arasında yer aldı.Frank Gehry


Frank Gehry kimdir?


Gerçek adı Ephraim Goldberg’dir.  28 Şubat 1929 Toronto doğumludur. 1947'den itibaren Los Angeles,Kaliforniya'da yaşamaktadır. Mimaride dekonstrüktivizmin öncü uygulayıcılarından biridir. 

Eğitimini 1949-51 yılları arasında University of Southern California ve 1956-57 yılları arasında Harvard Üniversitesi’nde tamamladı. 1962’de kendi bürosu “Frank Gehry & Assoc.” i kurdu. Amerika’nın çeşitli üniversitelerinde öğretim üyeliği yaptı. 


1989 yılında Pritzker mimarlık ödülünü,1999'da American Institute of Architects Gold Medal'ı aldı.


Frank Gehry’nin mimari tarzı nasıldır?


1970lerin sonlarında mimari üslubu dekonstrüktivizmin ana temellerine dayanmaya başladı. Yapılar yaratmak yerine özgün ve fonksiyonel heykeller tasarladı. Büyük ölçekli kamusal yapılarda klasik mimarlık temalarını işleyerek bu heykelsi anlatımı ile başarı kazandı. Yakın geçmişte, dokunaklı eğrisel formlar ile dekonstrüktivist çizgisini birleştiren belirgin eserler verdi. 


Her türlü yerleşik mimarlık üslubunu yaratmış olan Gehry’nin, kimi araştırmacıların bir kuralsızlık üslubu saydığı bu tutumuyla herhangi bir akıma yerleştirilmesi aslında çok güç oldu. Mimarlığın yanı sıra mobilya tasarımlarıyla da uğraştı. Enli ahşap şeritleri bükerek oluşturduğu sandalyelerle tanınan bir mimar oldu. 20.yy’a damgasını vurmuş pek çok sandalyenin yer aldığı Vitra Tasarım Müzesi, bina inşa etme tekniklerine dair mimari bir keşif yaptı.


Frank Gehry’nin projeleri hangileridir?


1.Dans Eden Ev

2.Gehry Tower

3.Guggenheim Müzesi Bilbao

4.Jay Pritzker Pavyonu

5.Santa Monica Place

6.Suna Kıraç Kültür Merkezi

7.Stata Merkezi

8.Vitra Design Museum

9.Walt Disney Concert Hall

10.Weisman Art Museum

11.Der Neue Zollhof, Düsseldorf,Almanya


Vitra Tasarım Müzesi’nin görüntüleri:


Frank Gehry


Frank Gehry


Frank Gehry


Frank GehryDancing House projesinin özellikleri nedir?


Yapılaşmaya yeni açılmış Prag’ın merkezinde yer alan üç tarihi yerden birinde konumlanan bu bina iki caddenin kesişiminde yer almaktadır. Görsel açıdan bir odak noktası olacak biçimde tasarlanmış olan bu iki kule, mevcut kentsel çevreye uyum sağlayacak bir diyalog içindedir.


Cafe ve alışveriş mekanların bulunduğu meydan ile binanın zemin katı arasında direkt ulaşım imkanı vardır.

Biri silindir ve masif, diğeri ise ince uzun ve cam olan bu kuleler çok sayıdaki heykelsi kolonlar tarafından taşınmaktadır. Cam kulenin cephesi, çelik taşıyıcılara sahip çift katmanlı camdan oluşmaktadır.

Nehre bakan ana cephe, pencere ve bantları eksenlerinden kaydırılarak oluşturulmuş zengin dokusuyla dikkat çekicidir.Frank Gehry

Dancing House

Frank Gehry son olarak ne yapacak?


Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, Facebook'un Kaliforniya'daki yeni genel merkezinin tasarımı için Frank Gehry ile çalışacağını açıkladı. 10 hektara yayılan alan üzerinde çalışmalara 2013 baharında başlanması planlandı.