Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Fransız balkon

Adını Paris’te yoğun bir şekilde kullanılmasından alan Fransız balkonu, Türkiye’de yeni konut projelerinde oldukça sık kullanılıyor.Fransız balkonun özellikleri nelerdir?


Fransız balkon, dışarda oturulup, masa sandalye konulamayacak derecede küçük balkon yapısıdır. Adını, Paris’te bu balkon tipine sıkça rastlanmasından dolayı almıştır. Pencerelerin dışında, hava alma amaçlı yapılan Fransız balkonlara yeni yapılan konut projelerinde sıkça rastlanır. 


Fransız balkonun ölçüleri ne olmalıdır?


Fransız balkonlara geçiş, tavandan tabana kadar olan büyük pencerelerden sağlanır. Genelde 1-2 saksının sığabileceği şekilde tasarlanmıştır. Fransız balkonlar maksimum 50 cm genişliğe sahiptir. 


Fransız balkon

Fransız balkon örneği...

2007 deprem yönetmeliği Fransız balkonu nasıl tanımlar?

 

Yeni deprem yönetmeliğine göre bina çıkıntılarında balkonlar 1 buçuk metreden fazla olmamasından dolayı oluşturulan balkon tarzıdır. Söz konusu deprem yönetmeliği şu şekilde açıklamıştır:


"5.6.3 – Konsol  şeklindeki balkonlar, kornişler ve çatı saçakları yalnızca kat döşemelerinin uzantısı olarak yapılacak ve serbest konsol uzunluğu 1.5 m’den çok olmayacaktır. Konsol şeklindeki  merpenlerin konsol uzunluğu ise en çok 1.0 m  olacaktır. Bu madde kerpiç duvarlı binalar için geçerli değildir."