Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

G Rotana'da dolar kuru sabitlendi!

Mar Yapı ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli, Körfez'in otel zincirlerinden Rotana Group işbirliği ile İstanbul Avrupa Yakası Güneşlide hayata geçirilen G Rotana projesi satışa çıktı.

Döviz kurlarının ABD seçimleri, iç ve dış siyasi gerilimlerin etkisiyle son aylarda hızlı bir yükselişe geçmesi üzerine, iç piyasada döviz kurları ile satış yapan proje geliştiricileri, alıcıların kurdan dolayı zarar etmemesi ve satışların etkilenmemesi için döviz kurunu sabitlemeye başladı. Nisan ayında 2.81 TL seviyesinde olan doların 19 Kasım itibariyle 3,3907 ile zirve yapması üzerine doların 6 ayda yaptığı prim yüzde 11 'i aştı. Yıl sonunu 3,1203 seviyesinde kapatması beklenen doların 2016 yılının bitmesine 40 günden fazla olmasına rağmen bu seviyelere gelmesi, gayrimenkul sektörünü önlem almaya yöneltti. 


Kimi konut projelerinde döviz kuru belirli bir süre sabitlendi. Networks Grup Yönetim Kurulu Üyesi Emre Çapkın, döviz kuru sabitlemesine gayrimenkul sektöründe zaman zaman başvurulduğunu, özellikle ABD seçimleri sonrası hızlanan kurdaki artış nedeniyle sektörde kur üzerinden satış yapanların bilinen yönteme başvurduğunu söyledi. Emre Çapkın "Geçmiş yıllara göre artık dolar bazlı satış yapan proje sayısı daha az. Ama yine de mevcut projeler var. Onların da dolar kurunu belirli bir süre için sabitlediğine ilişkin açıklamalar yapılmaya başlandı. Kurun en etkili olduğu alan alışveriş merkezleri. Çünkü alışveriş merkezlerindeki kiracılardan dolar kuru üzerinden kira tahsil ediliyor. Bu nedenle de kimi AVM'ler de bu dönemde kur sabitlemesine gidilebiliyor. Biz önümüzdeki dönemde bu eğilimin diğer projelerde de görülebileceğini düşünüyoruz." dedi


Uygulamaya AVM'ler de katılıyor

Bazı AVM'lerde dolar bazlı kiralarda kur sabitlemesi yapılıyor. Gayrimenkul satış ve pakur sabitlemesine gidebiliyor. Biz önümüzdeki dönemde bu eğilimin diğer projelerde de görülebileceğini düşünüyoruz" dedi. 


Akasya Acıbadem kiraları sabitledi

Saf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Akasya Acıbadem AVM kiralarında Kasım ayı için kur sabitlemesi yaptı. Kurlarda görülen aşırı dalgalanmalar neticesinde kiracılarına destek olmak amacıyla Akasya Acıbadem AVM'deki mevcut kiracılardan, kirasını aksatmadan ödeyenler için bir aylık kira dönemi ile sınırlı kalmak üzere kurun 2,85 TL olarak belirleneceğine ilişkin şirket yönetim kurulu kararını KAP'a bildirdi.


G Rotana

Mar Yapı ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli, Körfez'in otel zincirlerinden Rotana Group işbirliği ile İstanbul Avrupa Yakası Güneşlide hayata geçirilen G Rotana projesi satışa çıktı. 

Basın Ekspres Yolu üzerinde yükselen G Rotana projesi 24 katlı tek bloktan oluşuyor. 1+1 ve 2-1-1 rezidans daire seçeneklerine yer veren G Rotana'da fiyatlar 290 bin dolardan başlıyor. G Rotana projesinde konutlar çatal kaşığına kadar ful döşeli olarak teslim ediliyor. Projede 2 yıl kira garantisi veriliyor. 1+1 daireler için yılık 20 bin dolar, 2+1 daireler için ise 25 bin dolar yıllık getiri vaat ediliyor. 2 yıl sonra isteyen rezidans sahipleri Rotana ile 10 yıllık sözleşme imzalıyor ve Rotana konut sahibi adına rezidans daireyi otel olarak işletiyor. İstemeyenler ise Rotana'nın otel hizmetlerinden faydalanarak dairesinde kendi yaşayabiliyor. Projede satışlar dolar üzerinden. Şirket müşterinin dolar kurundaki dalgalanmalardan etkilenmemesi için dolar kurunu 2.90'a sabitledi. 


Park Residence Cadde

Birleşik Gayrimenkul Geliştirme'nin sahibi olduğu Park Residence Cadde'de yeni bir kampanya başlıyor. Projeden ev sahibi olmak döviz kurunda yaşanan dalgalanmalardan zarar görmemeleri için ödemelerde dolar kuru 3TL'ye sabitlendi. İstanbul'un en gözde da yer alan ve 20 bin metrekare yeşil alana sahip projede hemen taşınıp yaşamaya başlama imkanı bulunuyor. Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Çepni "Geçmişte dolar kurunu sabitlemiş ve olumlu tepkiler almıştık. Satışımıza katkısı olduğunu görünce peşin ödemelerde aynı uygulamayı belli bir süre için başlattık. Ayrıca vadeli ödemek isteyen müşterilerimiz için de % 10 peşinatla 120 aya varan 0,69 faizle çok cazip ödeme şartları yarattık"dedi.