Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

GABORAS'tan dünya gayrimenkul piyasasına yeni model!

Türkiye Varlık Fonu yöneticilerine, MÜSİAD tarafından kurulan Gayrimenkul Kıymetler Borsası AŞ hakkında bilgi verildi. Toplantıda, borsanın hedefleri hakkında sunum yapıldı...


Varlık Fonu yöneticilerine, MÜSİAD tarafından kurulan Gayrimenkul Kıymetler Borsası AŞ (GABORAS) hakkında bilgi verildi.


MÜSİAD'ın Türkiye'deki gayrimenkullerin alım-satım ve kiralama gibi işlemlerinin 7 gün 24 saat elektronik ortamdan yapılabilmesi, konut ve iş yeri gibi projelerle ilgili gerçek ve şeffaf bilgilere ulaşımın kolaylaşması için kurduğu GABORAS'ın tanıtımları devam ediyor. 

GABORAS

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, dernek yöneticileri Türkiye Varlık Fonu yetkilileri ile buluştu. Toplantıya, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Genel Müdürü Zafer Sönmez ile bazı fon yetkililerinin katıldı. Tanıtım toplantısına MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Köse, SENYAP Genel Müdürü Ahmet Buğa, GABORAS Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Köse ve GABORAS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun katılım gösterdi.


GABORAS'a ilişkin kapsamlı sunum yapılan toplantıda teknolojik ve altyapı olarak gelinen son durum anlatıldı. GABORAS'ın ortaya çıkaracağı iş planları, dijital işlemler, gayrimenkul borsa ürün ve endeksleri, düzenlemeler, teknik çalışmalar, kurumsal iş birliklerinin öne çıktığı toplantıda, GABORAS ile hedeflenen amaçlar açıklandı.


Toplantıda, MÜSİAD ve Yıldız Teknik Üniversitesi ortaklığında kurulan GABORAS'ın, uluslararası MÜSİAD ağı sayesinde, yabancı yatırımcıyı Türkiye'ye çekilecek. Toplantıda, GABORAS'ın borsalaşmaya evrilmesinde devletin desteğinin önemine değinildi. 


Dünya gayrimenkul piyasasına yeni bir model

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Genel Müdürü Zafer Sönmez, Türkiye'nin, yeni bir felsefe, ekonomik sistem ve gayrimenkul piyasası üretebilecek potansiyele, tarihsel yeteneğe ve sorumluluğa sahip olduğunu açıkladı.


Varlık Fonu'nun asıl hedeflerinden birisinin, "Türkiye'de dünyaya örnek olacak bir finans sistemi kurmak ve onu yönetmek" olduğunun altını çizen Sönmez, yerli ve milli teknolojinin ürettiği GABORAS'ın, dünya gayrimenkul piyasası için yeni model olacağını kaydetti.


GABORAS'ı heyecan verici, ayakları yere basan bir proje olduğunu belirten Sönmez, "Bu sistem, alternatif sermaye piyasalarını ve araçlarını geliştiren, borsa ile taşınmaz varlıkları, pay ve türevlerini birleştiren bir yapıdır" açıklamasında bulundu.


GABORAS Genel Müdürü Altun ise yerli ve milli yüksek teknoloji altyapılarıyla artık Türkiye'nin kendi varlıklarını anlık olarak izleyebildiğini, ölçebildiğini ve görüntüleyebildiğini söyledi.


Gayrimenkul sektöründeki dağınıklığın ve değer karmaşasının endeksleşmesi durumunda 4 trilyon liralık menkul değer piyasasının çıkabileceğini anlatan Altun, Türkiye ekonomisini bir üst noktaya taşıyabileceğini söyledi.