Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gaiplik kararını kim verir?

Ölüm tehlikesi içinde kaybolan veya kendisinden uzun zamandan beri haber alınamayan bir kimsenin ölümü hakkında kuvvetli olasılık varsa gaiplik kararı verilebiliyor. Peki, gaiplik kararını kim verir?


Gaiplik kararını kim verir?


Ölüm tehlikesi içinde kaybolan veya kendisinden uzun zamandan beri haber alınamayan bir kimsenin ölümü hakkında kuvvetli olasılık varsa gaiplik kararı verilebiliyor.


Gaiplik kararı için yakınlarından birisinin müracaatta bulunması gerekiyor. Peki, gaiplik kararı nasıl ve nereden alınır? Gaiplik kararını kim verir? 


Gaiplik kararı; yakınlarının başvurusu üzerine mahkeme bu kişinin gaipliğine karar verebiliyor.


Yetkili mahkeme, kişinin Türkiye'deki son yerleşim yeri; eğer Türkiye'de hiç yerleşmemişse nüfus sicilinde kayıtlı olduğu yer; böyle bir kayıt da yoksa anasının veya babasının kayıtlı bulunduğu yer mahkemesidir.


Yargılama usulü

Gaiplik kararının istenebilmesi için, ölüm tehlikesinin üzerinden en az bir yıl veya son haber tarihinin üzerinden en az beş yıl geçmiş olması gerekir.


Mahkeme, gaipliğine karar verilecek kişi hakkında bilgisi bulunan kimseleri, belirli bir sürede bilgi vermeleri için usulüne göre yapılan ilânla çağırır.


Bu süre, ilk ilânın yapıldığı günden başlayarak en az altı aydır.


İstemin düşmesi

Gaipliğine karar verilecek kişi, ilân süresi dolmadan ortaya çıkar veya kendisinden haber alınırsa ya da öldüğü tarih tespit edilirse gaiplik istemi düşer.


İlândan sonuç alınamazsa, mahkeme gaipliğe karar verir ve ölüme bağlı haklar, aynen gaibin ölümü ispatlanmış gibi kullanılır.

Gaiplik kararı ölüm tehlikesinin gerçekleştiği veya son haberin alındığı günden başlayarak hüküm doğurur.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com