Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gaiplik kararını kimler talep edebilir?

Gaiplik kararı; Uzun zamandır kendisinden haber alınmayan ve ölüm olasılıklarının yüksek olduğu kimselerin kişiliğinin son verilmesi için mahkemece verilebiliyor. Peki, gaiplik kararını kimler isteyebilir?


Gaiplik kararını kimler talep edebilir?


Bir kimse hakkında gaiplik kararı; Uzun zamandır kendisinden haber alınmayan ve ölüm olasılıklarının yüksek olduğu kimselerin kişiliğinin son verilmesi için mahkemece verilebiliyor.


Bu kararın verilmesi için gaiplik için beklenen sürenin sona ermiş olması gerekiyor. Peki, gaiplik için kimler müracaat edebilir? Gaiplik kararını kimler talep edebilir?


Gaiplik kararını kimler isteyebilir?

Gaiplik şartlarını taşıyan bir kimse için "gaiplik kararı"nın verilebilmesi adına bu konuda yakınları olan ilgili kişilerden en az birinin müracaatta bulunması yeterli oluyor.


Gaiplik istemi dilekçesi örneği:


...............  MAHKEMESİNE

 

DAVACI    :

VEKİLİ    :

DAVALI    : Hasımsız

KONU      : Gaiplik Kararı Verilmesi Talebi.

 

AÇIKLAMALAR   :

 

1-) Müvekkilimin eşi  …, …/…/… tarihinde sabah işe gitmek için evinden ayrılmıştır.

 

2-) Bu tarihten itibaren …  yıl geçmesine rağmen  müvekkilim eşi … ‘dan hiçbir haber alamamıştır. Müvekkilim eşini bulmak için elinden geleni yapmasına rağmen olumlu bir sonuç elde edememiştir.

 

3-)  Müvekkilimin eşi … ‘nin ne yazık ki ölmüş olması ihtimal dahilindedir. Bu nedenlerden dolayı dava açılması zorunlu hale gelmiştir

 

HUKUKİ NEDENLER      : 4721 S. K. m. 32 ve ilgili mevzuat.

 

HUKUKİ DELİLLER      : Nüfus kaydı, tanık beyanları ve diğer deliller.

 

SONUÇ VE İSTEM                                    : Yukarda açıkladığımız nedenlerle, müvekkilimin eşi … hakkında gaiplik kararı verilmesini Yüce Mahkemenizden saygıyla talep ederim.  …/…/…

 

Davacı Vekili

Av.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com