Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul değerleme uzmanı nasıl olunur?

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı, genellikle taşınmaz mal alım satım işlemlerinde gerekli oluyor. Peki, gayrimenkul değerleme uzmanı nasıl olunur?Gayrimenkul değerleme uzmanları, konut, bina, arsa, arazi gibi gayrimenkul kıymetlerin değerini tespitini yapıyor.


Peki, gayrimenkul değerleme uzmanı nasıl olunur? Gayrimenkul değerleme uzmanı olmak için aranan şartlar nelerdir?


Gayrimenkul değerleme uzmanları, gayrimenkul değerleme uzmanı, gayrimenkullerin, gayrimenkul projelerinin veya gayrimenkullere bağlı hak ve faydaların değerlemesini yapmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu’nun lisanslamaya ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı” almış olan kişiler olarak nitelendiriliyor.


Gayrimenkul değerleme uzmanı olmak..

Sermaye piyasası faaliyet alanlarından herhangi birinde aşağıda belirtilen görevlerde çalışan veya çalışmak isteyen kişilerin Gayrimenkul Değerleme Lisansı almaları gerekiyor. 


Bu belgeye sahip olabilmek için sınava girecek olan adayların bölüm fark etmeksizin 4 yıllık üniversite mezunu olmaları gerekiyor.


"Sermaye piyasası mevzuatına tabi ortaklıkların, sermaye piyasası mevzuatı uyarınca gayrimenkul değerlemesi yaptırmaları zorunlu tutulan işlemlerine ilişkin olarak gayrimenkul değerleme hizmeti vermek üzere kurulca listeye alınan gayrimenkul değerleme şirketlerinde gayrimenkul değerleme uzmanı olarak görev alacak kişiler."


Adayların yukarıda sınava tabi tutulan modüllerin her birinden en az 50, ortalamada 60 ve üzeri not alarak başarılı olmaları gerekiyor. Başarılı olanlar "Gayrimenkul Değerleme  Lisansı" almaya hak kazanırlar.


Bu lisansa sahip olanlar, ayrı bir lisans belgesi gerekmeksizin "Konut Değerleme" lisansı kapsamına giren alanlarda görev yapabilirler.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com