Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul değerlemesi nasıl yapılır?

Taşınmazların alım satım işlemlerinde satış bedeli, gayrimenkul değerlemesi yapılarak belirlenebiliyor. Peki, gayrimenkul değerlemesi nasıl yapılır?r.


Gayrimenkuller diğer adıyla taşınmaz mal; bir yerden bir yere taşınması mümkün olmayan mallar oluyor. Konut ve işyerleri gibi mallar taşınmaz mallar oluyor.


Taşınmazların alım satım işlemlerinde satış bedeli, gayrimenkul değerlemesi yapılarak belirlenebiliyor. Peki, gayrimenkul değerlemesi nasıl yapılır?


Tüm dünyada modern değerleme çalışmalarında genelde üç değişik metod kullanılıyor. Bunlar: Maliyet Yaklaşımı,  Emsal Karşılaştırma Yaklaşımı ve Gelir İndirgeme Yaklaşımı.

 

Maliyet Yaklaşımı

Bu yaklaşım, piyasada alım satımı pek olmayan özel amaçlı genel olarak fabrika, otel, tatil köyleri, fabrika, işhanı vb. gibi kira geliri bilinmeyen gayrimenkuller için kullanılır. 


Muhtemel bir alıcının, belli bir gayrimenkul için yerine koyma maliyetinden fazla bir bedel ödemeyeceği varsayımından yola çıkılır.


Emsal Karşılaştırma Yaklaşımı

Emsal metodunda ise değerlenecek gayrimenkule benzer yakın zamanda satılmış olan gayrimenkullerin satış fiyatları uygun karşılaştırma kriterleri kullanılarak gerekli düzeltme işlemleri yapılarak gayrimenkulün değerinin tespit edildiği yaklaşımdır.


Gelir İndirgeme (Kapitalizasyonu) Yaklaşımı

Bu metod ise gayrimenkullerin gelecekte sağlayacağı gelirler tespit edilebilmekte ise bu yöntemin kullanılması en sağlıklı durumdur.


Gelir yaklaşımında bir arsa üzerindeki gayrimenkulün değerlemesi sırasında ele alınacak gelir, gayrimenkulün net geliridir. Gayrimenkulün üzerinde bulunduğu arsanın sınırlı bir ömrü yoktur. Bu arsa üzerine bir yapının yapılması ile bu arsanın boş kalması durumuna göre kaybedilecek bir gelir söz konusudur.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com