Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul gelir vergisi 2. taksiti yarın başlıyor!

2018 yılı Temmuz ayı vergi takvimine göre, gayrimenkul gelir vergisi 2. taksiti yarın başlıyor. Taksit ödemeleri 31 Temmuz'da son bulacak...


2018 yılı Temmuz ayı vergi takvimine göre, gayrimenkul gelir vergisi 2. taksiti yarın başlıyor. Vergi daireleri ödemeleri 2 Temmuz itibari ile almaya başlayacak. İsteyenler 2. taksit borçlarını yarın online bir şekilde ödeyebilecek.


Bilindiği üzere gayrimenkulünü kiraya vererek veya satarak gelir elde eden kimseler Gelir Vergisi Kanunu gereğince vergi mükellefi oluyor. İstisna sınırının altındaki gelirler vergilendirilmiyor. İstisna sınırı kira gelir vergisi ile değer artış kazancı vergisi ile ayrı ayrı belirleniyor.


Değer artış kazancı vergisi


Gayrimenkulünü, iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkaranlar değer artış kazancı vergisini ödüyor. 5 yıldan sonra yapılan satışlar vergilendirilmiyor.


Geçtiğimiz senenin satışlardan elde edilen gelirlere uygulanacak istisna tutarı 11 bin TL oluyor. Kazanç elde eden kimseler, 26 Mart akşamına kadar beyannamelerini vererek, 31 Mart akşamına kadar ilk taksitini ödedi.


Kira gelir vergisi


Gayrimenkulünü, bir sene boyunca kiraya vererek kira geliri elde eden mal sahipleri ise kira gelir vergisi ödüyor. 2017 yılında konutta 3 bin 900 TL, işyerinde ise 30 bin TL geliri olan kimseler bu sene vergi mükellefi oluyor.


Bu verginin mükellefleri de beyannamelerini 26 Mart akşamına kadar beyannamelerini vererek, 31 Mart akşamına kadar ilk taksit ödemesini gerçekleştirdi.


2018 yılı vergi takvimine göre gayrimenkul gelir vergisinde 2. taksit ödemeleri 1 Temmuz 2018 itibari ile başlıyor. Vergi ödemesi, 31 Temmuz 2018 tarihine kadar yapılabilecek.


1 Temmuz'un pazar gününe denk gelmesi nedeniyle vergi daireleri ödemeleri 2 Temmuz itibari ile almaya başlayacak. Online ödeme yapmak isteyenler 1 Temmuz'da bu işlemlerini gerçekleştirebilecek.


Gelir vergisi ödenen yerler


1- Mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesi,

2- Bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer vergi daireleri

3- Elden ya da internet bankacılığını kullanarak anlaşmalı bankalar,

4- www.gib.gov.tr adresinden anlaşmalı bankaların banka kartları ve kredi kartları ile ödeme yapılabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansilopedisi.com