Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul gelir vergisi değişiklikleri 2016!

Yeni Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı ile kira gelir vergisi ve değer artış kazancı vergisinde birtakım değişiklikler yapılıyor. İşte gayrimenkul gelir vergisi değişiklikleri 2016..


Yeni Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı ile kira gelir vergisi ve değer artış kazancı vergisinde birtakım değişiklikler yapılıyor. Peki, gayrimenkul gelir vergisi değişiklikleri 2016 nelerdir?


1. Kayınvalide ve kayınpedere verilen ev için kira alınmadığı hallerde kira gelir vergisi istenmeyecek. Bu durumlar kira gelir vergisi muafiyetine eklenecek.


2. Kira gelir vergisi beyanname sürecinde seçilen götürü gider yöntemş işyeri kira gelirleri için artık seçilemeyecek. Konut kirasında ise kısıtlama yapılacak.


Konutta 30 bin lira ile 69 bin lira arası kira geliri olanlar, ancak ‘yüzde 15 götürü gideri’ beyannamelerine yazabilecek. Konut kira gelirleri 69 bin TL üzeri olanlar ise beyannamelerinde artık götürü gideri tercih edemeyecek.


3. Gelir Vergisi Tasarısı gereğince gayrimenkulün iktisap tarihinden itibaren 5 yıl geçtikten sonra da satılan tüm taşınmaz mallar için vergi ödenecek.


Taşınmazın 2 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 60'ı

Taşınmazın 3 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 50'si

Taşınmazın 4 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 40'ı

Taşınmazın 5 yıl ve sonrasında satılması halinde değerinin yüzde 25'i üzerinden vergi hesaplanarak ödeme yapılacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com