Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul gelir vergisi ödemeleri bugün başlıyor!

Gayrimenkullerin elden çıkarılması halinde, Gelir Vergisi Kanunu gereğince gelir vergisi ödeniyor. Gayrimenkul gelir vergisi ödemeleri bugün başlıyor..


Gayrimenkullerin elden çıkarılması halinde, Gelir Vergisi Kanunu gereğince gelir vergisi ödeniyor. Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 80 inci maddesinin 6 ıncı bendi uyarınca taşınmaz mal ve hakların 5 yıl içerisinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar değer artış kazancı vergisinin konusunu oluşturuyor.


Gayrimenkul gelir vergisi olarak da bilinen bu vergi, satın alınan taşınmazın 5 sene içerisinde satılması durumunda, satışın gerçekleştiği seneyi takip eden yılda ödeniyor.


Vergi ödemeleri için her sene istisna sınırı belirleniyor. Yapılan hesaplamalar doğrultusunda istisna üstündeki gelirler için değer artış kazancı vergisi ödeniyor.


Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 80 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan değer artışı kazançlarına ilişkin istisna tutarı, 2016 takvim yılı gelirlerine uygulanmak üzere 11.000 TL olarak tespit edildi.


Değer artış kazancı vergisi ödemeleri yılsa iki taksitte ödenebiliyor. Ödemeler Mart ve Temmuz aylarında yapılıyor. Buna göre, değer artış kazancı vergisi ödemeleri bugün başlıyor. Ödemeler, 31 Mart'a kadar yapılabilecek.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com